Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americká ekonomika míří do 50. let. Může jít o předzvěst recese, varuje ekonom Tim Duy

Americká ekonomika míří do 50. let. Může jít o předzvěst recese, varuje ekonom Tim Duy

09.02.2022 6:02
Autor: Redakce, Patria.cz

Naposledy, když míra nezaměstnanosti v USA klesla pod 3 %, jak na letošní rok předpověděl jeden z představitelů Fedu, tak se korejská válka chýlila ke konci a recese, při které přišly o práci celé davy pracovníků, byla za rohem. Přestože okolnosti byly neobvyklé, šlo o dnes již dobře známý vzorec – míra nezaměstnanosti klesala, až nakonec uvolnila prostor recesi. Tomu se budou muset současní představitelé Fedu vyhnout a zpomalovat tempo inflace tak, aby zároveň s inflací nepotlačili hospodářský růst.

James Bullard, prezident Fedu St. Louis, který je symbolem důvěry v současnou sílu trhu práce, minulý týden řekl, že očekává, že míra nezaměstnanosti v USA letos klesne pod 3 %. Ale tento flashback do 50. let je sám o sobě pro některé ekonomy varováním.

Tak nízká míra nezaměstnanosti je "červeným světýlkem", že se ekonomika přehřívá, že rychlý růst cen a mezd je nevyhnutelný a že tlačí na americkou centrální banku k větší agresivitě, řekl Tim Duy, profesor na University of Oregon a hlavní ekonom u SGH Macroadvisers. „Nevidím cestu, kudy z toho ven“, jak zkrotit inflaci, aniž by to vyvolalo recesi a s ní spojený skok v nezaměstnanosti.

Je to kompromis – pracovní místa za kontrolu cen, a to se Fed domníval, že dnes tato myšlenka pozbyla relevanci. V dekádě před vypuknutím pandemie koronaviru se nezaměstnanost posunula ke 3 %, aniž by vyvolala inflaci, a tvůrci politik se domnívali, že by ekonomika mohla dát práci mnohem více lidem, než se dříve myslelo, i se stabilními cenami.

01

Čeká nás tvrdé přistání?


Pandemie tuto debatu znovu rozdmýchala a vyvolala pochybnosti o tom, zda inflace, pracovní volby Američanů, a dokonce i globální ekonomika se budou vyvíjet podle vzorců, které tu existovaly před dvěma roky pandemie, strachu a uzávěr. Například v roce 2019 se míra nezaměstnanosti pohybovala kolem 3,5 %, zatímco inflace měla problém dosáhnout 2% cíle Fedu. V roce 2022, uprostřed globálních problémů s dodavatelskými řetězci, neochoty pracovat a probíhající pandemie, byla míra nezaměstnanosti asi 4 %. Firmy chtěly mnohem více pracovníků, než kolik jich bylo ochotných pracovat, a inflace byla téměř trojnásobná, než byl cíl Fedu.

Představitelé americké centrální banky si stále myslí, že se mohou vyhnout „tvrdému přistání“ i přes, podle slov předsedy Fedu Jeroma Powella, postupné odstraňování nízkých úrokových sazeb a další opatření, která mají pomoci ekonomice překonat pandemii. Tvůrci politik tento přístup podporují, přičemž se všeobecně očekává, že první zvýšení sazeb přijde příští měsíc. Navzdory zdánlivé shodě tu je ale propast mezi těmi, kteří mají pocit, že velká část současné inflace je spojená s pandemií a že pravděpodobně sama odezní, a těmi, kteří se domnívají, že většinu práce na inflaci bude muset udělat sám Fed a že bude muset zvýšit úrokové sazby natolik, aby to zpomalilo ekonomiku. 

V tom nejjednodušším případě jde o otázku načasování, což by se mohlo vyřešit samo za několik měsíců, pokud se inflace jasně pohne jedním nebo druhým směrem a stáhne s sebou i názory politiků. Ale mnohem zásadnější je to, jestli a jak se mohla ekonomika změnit od března 2020. Tato debata by mohla ovlivnit, jak se budou interpretovat nadcházející data z ekonomiky, jak rychle se může měnová politika otočit jedním nebo druhým směrem a zda lze tempo inflace zkrotit bez recese.

02

Možné chyby

Bullard například v rozhovoru pro agenturu Reuters řekl, že je „předčasné“, aby někdo tvrdil, že Fed ve svém inflačním boji zaostává. Podle něj je centrální banka dobře připravena udělat, co je potřeba. Ale zároveň se domnívá, že měnová politika, která omezuje poptávku skrze vyšší úrokové sazby a kontroluje inflační očekávání, bude odpovědná za „významnou část“ boje proti inflaci. Dále je „pesimistický“ ohledně bezprostřední pomoci v podobě zlepšení situace v globálních dodavatelských řetězcích, návratu jednotlivců na trh práce nebo jiných zlepšení, která by umožnila Fedu postupovat méně agresivně.

"Nejsem hluchý k argumentům na straně nabídky," řekl. I když se tvůrci politik shodli na počátečním zvýšením sazeb, "v určitém okamžiku v budoucnu nastane okamžik, kdy to rozhodnutí bude těžší... Jak moc chcete zpřísnit politiku a jak moc riskovat recesi?"

Prezident minneapoliského Fedu Neel Kashkari naopak řekl, že sazby bude možná nutné zvýšit jen „trochu“, spíše jako povolení plynu v autě namísto sešlápnutí brzdy. Chyby a rizika recese přitom mohou přijít z obou stran – buď se udělá příliš málo a umožní to zakořenění inflace ještě hlouběji, anebo se udělá moc a způsobí to zbytečný pokles.

Nepředvídatelná data

Zpráva ministerstva práce o zaměstnanosti za leden, která byla zveřejněna v pátek (více zde), ukázala, s čím se Fed potýká v době, kdy se ani ceny, ani zaměstnanost (dva pilíře jeho politického mandátu) nechovají podle očekávání.

Mnoho analytiků čekalo, že ekonomika minulý měsíc ztratí pracovní místa kvůli rekordnímu nárůstu nakažených COVID-19 a snížení produkce ať už z opatrnosti, anebo proto, že zaměstnanci byli nemocní. Zpráva však ukázala, že zaměstnavatelé přidali 467 000 pracovních míst a že mzdy rostly, což je známkou rostoucího tlaku v ekonomice navzdory skokovému nárůstu infekcí způsobených variantou viru omikron.

Překvapení přišlo i z druhé strany trhu práce. Participace pracovní síly vzrostla a míra nezaměstnanosti šla nahoru o desetinu procentního bodu, což je trend, který by časem mohl fungovat ve prospěch méně agresivního Fedu.

Ale „musíme brát čísla tak, jak jsou, a ta vykreslují obrázek trhu práce v plamenech,“ napsali ekonomové Jefferies Aneta Markowska a Thomas Simons, přičemž Fed pravděpodobně směřuje k „trvalejšímu cyklu zpřísňování a vyšší terminální sazbě."

Zdroj: Reuters

 

Čtěte více:

Když Fed zvedl sazby 27krát, akcie posílily o více než 25 %. Když jen 4krát, oslabily o více než 6 %
28.01.2022 17:56
Při fungujících sebenaplňujících se proroctvích může vést neustálé ohl...
Fed nesmí prudce dupnout na brzdu. Možná nejsme daleko od neutrálních sazeb, říká centrální bankéř Kashkari
02.02.2022 5:55
Inflace je vyšší, než jsem čekal, a drží se nahoře déle, než jsem čeka...
Víkendář: Krugman a Summers o příčinách vysoké inflace, jejím dalším vývoji a dalších krocích Fedu
05.02.2022 8:32
Princeton Bendheim Center for Finance uspořádal před několika měsíci d...
Silný růst mezd i zaměstnanost. Americký trh práce potvrzuje sílu
04.02.2022 15:26
Lednová čísla z trhu práce v zámoří určitě poznamenaly jednorázové fak...

Váš názor
  •  
    09.02.2022 9:35

    po vysoké inflaci by měla přijít recese, ale obávám se, že radši nechají vyšší inflaci cca 5% než do toho říznout jako v 80 letech to udělal Volker. Jdou na to psychologicky, neustále o tom neustále mluvit a ovčan si na zdražování zvykne.
    abc1
    •  
      09.02.2022 16:14

      Fízlům, celníkům, učitelům přidají o inflaci a na ostatní se vyprdnou. Jako vždy...
      karel777
Aktuální komentáře
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university