Po letech nízkých či záporných úrokových sazeb dostávají evropské banky konečně tolik očekávanou posilu, když centrální banky po celém světě utahují měnovou politiku v boji proti prudce rostoucí inflaci.
UBS dnes uvedla, že vyšší úrokové sazby by jí měly pomoct zvýšit příjmy v oblasti správy majetku. Holdings již těží z růstu na svém domácím trhu. A Banco , jejíž úvěrová kniha poprvé přesáhla 1 bilion eur, je připravena zvýšit marže, když letos rostou výpůjční náklady na trzích včetně Velké Británie, USA a Polska a potenciálně také eurozóny.

Vyšší sazby „absolutně pomohou našemu čistému úrokovému výnosu,“ řekl v rozhovoru pro Bloomberg TV Ralph Hamers, výkonný ředitel UBS. "Očekáváme, že v druhé polovině tohoto roku dojde v oblasti správy majetku k nárůstu na straně příjmů o více než miliardu."
Výsledky těchto tří firem (prvních velkých evropských bank, které oznámily zisky za první čtvrtletí) překonaly odhady analytiků, i když a UBS zasáhlo zpomalení na jejich klíčových asijských trzích a akciovými investory otřásla válka na Ukrajině.
Ale s výhodou vyšších sazeb přicházejí také další náklady. U , která se potýká s rostoucími výdaji na klíčových trzích, jako je Španělsko a Brazílie, vzrostly provozní náklady o 8 % a pyšní se tím, že se jí daří udržet růst nákladů pod inflací. Hamers z UBS zdůraznil „nákladové tlaky u platů“ v USA a Asii.
U , kde čisté úrokové výnosy vzrostly o 7,4 % oproti předchozímu roku, pomohly rostoucí sazby k překvapivému poklesu kapitálové přiměřenosti, částečně kvůli poklesu ve výši 3,1 miliard dolarů na cenných papírech, které firma držela jako zajištění úrokových sazeb. Takže další odkupy akcií letos nejsou pravděpodobné.
Finanční ředitel Ewen Stevenson, který v úterním hovoru s analytiky nasadil býčí tón, označil tento pokles za „nesoulad v načasování kapitálu“ a uvedl, že příští rok by měl být výsledek opačný. To znamená, že od roku 2023 dosáhne „mnohem vyššího čistého úrokového výnosu, mnohem vyšších výnosů a mnohem vyšší distribuční kapacity“.