Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
8 kroků ke stabilnějšímu portfoliu na medvědím trhu

8 kroků ke stabilnějšímu portfoliu na medvědím trhu

27.05.2022 14:39
Autor: Redakce, Patria.cz

Během velkých výprodejů na akciovém trhu se investorům obvykle doporučuje pevně se držet a nepropadat panice. To se často mylně interpretuje tak, že máme zavřít oči a ignorovat, co se na portfoliu děje. Ale naopak nastal čas podívat se zblízka pod pokličku vašeho portfolia a zjistit, jak váš plán odpovídá tomu, co jste očekávali, a zda jste stále na té správné cestě ke splnění vašich finančních cílů. Marta Norton, hlavní investiční ředitelka pro Ameriku ve společnosti Morningstar Investment Management, nabízí investorům osm kroků, které je dobré v době volatilních trhů zvážit.

1. Jak robustní je vaše portfolio?

Jedna věc, o které hodně přemýšlíme, je myšlenka robustnosti. To sice souvisí s diverzifikací, ale není to úplně to samé. Je to spíše přemýšlení o tom, v jakých prostředích se může vaše portfolio nacházet: vysoký ekonomický růst, nízký růst, vysoká inflace a nízká inflace. Pokud celé vaše portfolio závisí na vysokém růstu a nízké inflaci, pak nemáte robustní portfolio.

Možná si koupíte nějaký titul, který je poměrně levný a v určitém prostředí by se mu opravdu dobře dařilo. Jenže nevíte, jak se bude vyvíjet trh nebo ekonomika. V tento moment má smysl přemýšlet o různých škálách prostředí a vašem portfoliu, a to dokonce i v rámci jedné třídy aktiv. Zeptejte se sami sebe: "V jakém prostředí se bude kterému z těchto sektorů dařit?"

Pokud se například dostaneme do recese, sektor financí nebude tím nejlepším místem. Pokud se ale do recese nedostaneme a sazby budou ještě vyšší, pak to bude pro finance významný pohon. Pokud nastane recese, nemusí se energetice dařit, ale pokud budeme mít inflaci, může energetický sektor dosahovat skvělých zisků. Podobné úvahy lze využít pro různé oblasti trhu a je vhodné je promyslet.

2. Hledání nákupních příležitosti

Zde platí pravidlo Warrena Buffetta: „Buď chamtivý, když se ostatní bojí, a boj se, když jsou ostatní chamtiví.“ Obecně platí, že pokud vám záleží na ceně a trh klesá (ne jen mírný pokles, ale významný výprodej), jde pravděpodobně za jinak stejných podmínek o nákupní příležitost. A pokud je to zdravá společnost se zdravým dluhem, pak může jít o dobrou volbu pro dlouhodobé investory.

Když na trhu takové výprodeje začnou, začneme se o ně zajímat a přemýšlet, jak tyto příležitosti využít, místo toho, abychom se stali obětí. Tomu sice investoři dobře rozumí, ale zda se tak skutečně chovají, je věc jiná.

3. Nákupy při poklesech versus dlouhodobý plán

Je důležité bezmyšlenkovitě nenaskakovat na trend „nákupů při poklesech“. Trh není trampolína. To, že tvrdě dopadne, neznamená, že se musí rychle odrazit nahoru. Pokud má daný výprodej smysl, mohou přijít další, smysluplnější výprodeje.

Když se začneme zajímat o výprodeje na trhu, nekupujeme hned všechno najednou, ale upravíme si a sestavíme si nákupní plán. Pokud trh klesne o částku X, udělám toto, když trh klesne o více než X, udělám tamto. Toto předsevzetí pomáhá čelit tlakům na impulzivní chování a může tak jít o účinný způsob, jak dělat správnou věc, i když vše vypadá opravdu špatně.

4. Nenakupujte přes zpětné zrcátko

Poklesy trhů nejsou všechny stejně, stejně jako růsty na trzích nejsou stejné. Akcie, které trh nějakou dobu podporoval, jednou oblíbené nebudou. Pokles daného titulu se v tomto případě nemusí vrátit na úrovně, ze kterých začal klesat.

5. Zvažte svá očekávání

Toto ještě není recese, není to globální finanční krize. Jde pouze o změnu tržního prostředí, kdy přecházíme z prudce inflačního prostředí do o něco méně inflačního prostředí a přecházíme od velice uvolněné měnové politiky k méně uvolněné měnové politice. Vzhledem k rozsahu vstřícnosti politik a ekonomického prostředí, které posilovaly ceny cenných papírů, by příštích 10 let nemuselo být pro výnosy tak příznivých jako těch posledních 10 let. Rekalibrace očekávání je proto důležitá.

6. Dluhopisy stále mají hodnotu

Tento typ tržního prostředí, kdy klesají zároveň dluhopisy i akcie, není úplně výjimečný. Ale vzhledem k tomu, že jsme jej tak dlouho neviděli, to hodně investorů zaskočilo. Když vaše dluhopisy významně ztrácí ve stejnou dobu jako vaše akcie, je to opravdu obtížné. Z našeho pohledu ale dluhopisy stále mají hodnotu. Pokud bychom se dostali do recese, mohly by být státní dluhopisy bezpečným útočištěm, takže v tomto typu prostředí stále hrají určitou roli.

Přestože dluhopisy klesají a možná tvoří část vašeho portfolia, které nevytváří výnos, nebudou klesat věčně. A také neklesají takovou měrou jako akcie. Jakmile jejich výnosy začnou opět růst, budou atraktivnější.

7. Uvažujte nad rámec akcií a dluhopisů

Akcie a dluhopisy nemusí být jedinou věcí, kterou vlastníte. Řeč nyní není o komoditách nebo nemovitostech, ale o alternativách ve smyslu strategií typu hedgeových fondů, které nevyužívají pákový efekt a které mají stabilnější výnosový profily. Mohou tak nabídnout rovnováhu vašeho portfolia bez rizika, kterému čelí některé části dluhopisových trhů. Klíčové je mít konzistentnější, stabilní výkon, který neřídí stejné faktory, které pohánějí výnosy dluhopisů a akcií.

8. Můžete se i mýlit

Chcete-li mít portfolio, které je schopno dosáhnout finančního cíle na konci vašeho časového horizontu, nemusíte být ekonomové se schopností předvídat budoucí vývoj. Ale musíte být ochotní přiznat si, že se můžete v něčem mýlit a pak se zeptat: „Co bych mohl vlastnit za rozumnou cenu, co by tyto obavy vyvážilo?"

Zdroj: Morningstar

 

Čtěte více:

Nespoléhejte se na akciovo-dluhopisová portfolia. Nebudou fungovat, varuje investiční veterán Bassman
29.04.2022 6:01
Nečekejte, že vaše akciovo-dluhopisová portfolia ochrání státní dluho...
Úspěšné momentové strategie a jejich tuning pro výnosy s nižším rizikem
30.04.2022 13:47
V minulém článku jsme si představili momentovou investiční strategii. ...
Jak to vidí investor Jaroslav Šura: Technologie, pražská burza, Fed, sazby ČNB i riziko stagflace
06.05.2022 13:38
Investor, ekonom, podnikatel i šachista Jaroslav Šura je znám dlouhodo...
Praskání technologické bubliny, obrat na akciovém trhu a přehodnocování u kryptoměn
17.05.2022 14:28
Dochází k praskání technologické bubliny, nejvíce to odnášejí firmy, k...
Nyní jsme v nejtěžší fázi cyklu. Poté přijde býk
26.05.2022 10:59
Profesor financí Jeremy Siegel z Whartonu se domnívá, že nastal comeba...

Váš názor
 •  
  27.05.2022 15:46

  ...ve smyslu strategií typu hedgeových fondů, které nevyužívají pákový efekt? Opravdu?
  Pásek
  •  
   27.05.2022 15:53

   Ja osobne jsem dost v kesi, defacto jsem oholil portfolio o 30% se ziskem 100%, takze je k dispozici 60% toho, co jsem nacpal do kasina v kovid uleku. Mam vytipovane tituly a pevne stanovenou nakupku, kdy zacnu akumulovat akumulatory. Nemusim nikam na silu cpat cash. Trpenilvost ruze prinasi.
   Gyroskop
   •  
    27.05.2022 17:53

    To ti jiste vyjde, teda uz vyslo…
    Český Čert
Aktuální komentáře
28.05.2023
10:07Víkendář: Fed nesmí signalizovat, že je hotov
27.05.2023
15:45Relativní návratnost technologií na historických rekordech. Relativní valuace na historickém standardu
8:44Víkendář: Bankovní systém musí být skutečně odolný, ne pouze iluzí stability
26.05.2023
22:00Technologie vytáhly Nasdaq na roční maxima; řešení dluhového stropu se přiblížilo  
17:31Akcie rostou na zprávách o blízkosti dohody o dluhovém stropu  
17:11Zachránil ChatGPT akciový trh?
15:20Ark Invest: AI zvýší konkurenci firmám, jako je Amazon. Zdaleka nejvíce robotů má Tesla
13:24Perly týdne: Jestřábí pauza ve zvedání sazeb a opakování boomu dvacátých let
11:30Nejlepší tradeři všech dob: Mark Minervini aneb jak vydělat 33.500 procent za pár let
10:54Cena plynu pro evropský trh pokračuje v poklesu na nové dvouleté minimum
10:49Bílý dům a republikáni se blíží dohodě o navýšení dluhového stropu, píší média
9:53Kariérní příležitost: Staň se součástí týmu Patria.cz, který vytváří nejen investiční zpravodajství a inspiraci
9:05Premiér Fiala: Euro není tématem tohoto volebního období. Po prosazení úspor se zaměříme na velké strategické projekty
9:03Rozbřesk: Navýšení dluhového stropu - o krok blíž k dohodě
8:59Trhy jsou v závěru týdne nejisté kvůli americkému dluhovému stropu. PPF kupuje hráče v samoobslužné logistice a ecommerce, euro v Česku podle Fialy není tématem tohoto volebního období  
6:15Neprávem opomíjené japonské akcie? Buffett ukazuje, „jak levné to místo je“
25.05.2023
22:02Nvidia svými výsledky zvedla Nasdaq o 1,7 %  
18:34Férová hodnota amerických akcií podle Bank of America. Něco pro valuační fajnšmekry
16:53SAB Finance a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu konanou dne 28.06.2023
16:45WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění Výroční finanční zprávy za rok 2022

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data