Aktualizováno Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v květnu mírně zlepšily, nicméně index nákupních manažerů (PMI) klesl na 52,3 bodu z dubnových 54,4 bodu. To je nejnižší hodnota od října 2020. K nižšímu indexu přispěl mimo jiné další pokles nových zakázek. Informovala o tom dnes společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.
Nové zakázky podle firem klesly kvůli problémům v automobilovém průmyslu a nejistotě mezi klienty způsobené válkou na Ukrajině. Pokles odbytu podle průzkumu zrychlil a byl největší od června 2020. Silně klesly také nové exportní zakázky, a to nejvyšším tempem za zhruba poslední dva roky.

"Výroba v tuzemském průmyslu dle šetření dále slábne, nové zakázky pak již třetí měsíc v řadě klesají. To odráží menší poptávku od domácících i zahraničních klientů následkem vysokých cen a nedostatku surovin," komentuje aktuální vývoj Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace. "Slabší poptávka pak způsobila i nejmenší růst zaměstnanosti za posledních sedm měsíců. Inflační tlaky zůstávají mimořádně silné, ačkoli se oproti předešlým měsícům nepatrně snížily. Situace v průmyslu tak zůstává složitá následkem konfliktu na Ukrajině, ale také pandemických restrikcí v Číně, a to nejen u nás, ale v celé eurozóně," dodává ekonom.
"Čeští výrobci v květnu upozornili na další ztrátu tempa růstu. Výroba vzrostla jen nepatrně a nové zakázky opět klesly. Ve slabé poptávce od domácích i zahraničních klientů se odrážel pokračující nedostatek materiálu, z širšího pohledu ovšem poukazoval na drsný efekt inflace na výdaje zákazníků," uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Sian Jones.
"Nová data z průmyslu za květen tak příliš optimismu nepřináší, inflační tlaky se sice nepatrně snížily, zůstávají však silné, firmy naopak začínají pociťovat slabší poptávku a upozorňují na vyšší opatrnost v útratách klientů," doplňuje Seidler. "To neplatí jen pro tuzemský průmyslu, ale celou eurozónu. Ačkoli tuzemská čísla za růst v prvním čtvrtletí příznivě překvapila, jde o čísla z velké části zastaralá a teprve vývoj HDP za 2. čtvrtletí odhalí, kam ekonomika bude letos následkem mimořádných událostí na Ukrajině směřovat," uzavírá.
Výrobní PMI pro Českou republiku zpracovává společnost S&P Global na základě odpovědí od panelu nákupních manažerů ze zhruba 300 výrobních firem. Panel je rozvrstven podle sektoru a počtu zaměstnanců na základě příspěvku českému HDP. Sběr dat započal v červnu 2001.
Zdroj: ČTK, ČBA