Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmysl v srpnu překvapivě zrychlil růst na 7,2 procenta

Průmysl v srpnu překvapivě zrychlil růst na 7,2 procenta

07.10.2022 10:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Český průmysl v srpnu zrychlil meziroční růst na 7,2 procenta z červencových revidovaných 0,9 procenta. Skončila tak citelně nad očekávání trhu ve výši 3,5 %. Růst ovlivnilo hlavně snížení produkce v loňském srpnu, uvedl dnes Český statistický úřad. Meziroční růst však opticky zvyšuje nízká srovnávací základna z minulého roku, kdy průmyslová výroba a zejména výroba automobilů citelně poklesla následkem celozávodních dovolených a mimořádných odstávek z titulu nedostatků potřebných dílů. V meziměsíčním srovnání byla průmyslová výroba vyšší o 0,8 procenta.

"Vyšší tempo růstu průmyslové produkce v srpnu bylo ovlivněno zejména nízkou srovnávací základnou ve výrobě motorových vozidel. Pokud bychom od tohoto vlivu odhlédli, průmyslová produkce by podobně jako v minulých měsících vzrostla meziročně pouze mírně," uvedl Radek Matějka z ČSÚ. Výroba motorových vozidel se v srpnu meziročně zvýšila téměř o polovinu, zatímco před rokem se o více než čtvrtinu meziročně propadla. V letošním srpnu tak byl průmysl stejně jako v předchozím měsíci tažen zejména silnou výrobou automobilů, naopak řada zejména energeticky náročných odvětví vykazuje slábnoucí čísla.

Prázdninové hodnoty jsou však tradičně ovlivněny celozávodními dovolenými, což interpretaci čísel komplikuje. Předstihové ukazatele však naznačují, že na průmysl v příštích měsících začne citelněji doléhat zpomalování zahraniční poptávky a růst nákladů za energie. Za celý letošní rok tak bude průmysl patrně jen stagnovat, což by byl ještě pozitivní vývoj.

Srpnový průmysl dopadl nad očekávání a meziroční růst citelně zrychlil na 7,2 % po červencových 0,9 %. Meziměsíčně však rostl jen o 0,8 %, což zhruba odpovídá průměru za letošní rok. Hlavní příčina vysokého meziročního čísla je tak nízká srovnávací základna z minulého roku, kdy průmysl propadl následkem celozávodních dovolených a výpadcích ve výrobě automobilů z důvodu nedostatku dílů. Pokud by se efekt nízké srovnávací základny očistil, meziroční růst průmyslu by byl dle ČSÚ pouze mírný, stejně jako v předešlých měsících.

1

Nejvíce k růstu přispěla výroba motorových vozidel, ta sice meziměsíčně jen stagnovala po 5% růstu v červenci, ale z důvodu nízké srovnávací základny meziročně zrychlila z 16 na 49 %. To naznačuje, jak výrazně nízká srovnávací základna čísla ovlivnila. Automobilový sektor tak poslední měsíce dohání výpadky ze začátku roku, čemuž pomáhá zmírnění potíží v subdodavatelských vztazích. Za celý letošní rok však roste jen o 2 % a teprve díky zlepšení výroby v posledních měsících se dostal nad průměrnou úroveň předpandemického roku 2019.

2

Vývoj v ostatních odvětvích je však různorodý, zejména energeticky náročná odvětví slábnou, naopak výroba elektrických zařízení či strojů vykázala solidní čísla, ačkoli údaje z letních měsíců je potřeba brát více s rezervou, jelikož bývají více rozkolísaná z titulu celozávodních dovolených. To platí i o dynamice nových zakázek, které v srpnu citelně vzrostly a meziročně zrychlily o 20 %.

Vývoj tuzemského průmyslu v srpnu sice příjemně překvapil, příznivá meziroční dynamika však byla tažena nízkou srovnávací základnou, jinak by průmysl rostl jen velmi mírně. Vpředhledící ukazatele však signalizují, že situace v průmyslu se začíná zhoršovat následkem energetické krize a slábnoucí zahraniční poptávky. Vzhledem k tomuto vývoji bude pozitivní vývoj, pokud průmysl za celý letošní rok bude zhruba stagnovat.

Od začátku roku průmyslová výroba podle statistiků vzrostla souhrnně o 0,7 procenta, vývoj byl ale mezi odvětvími různorodý. "Ve výrobě strojů a zařízení a výrobě elektrických zařízení se zvýšení poptávky projevuje již delší dobu. Pokles produkce naopak zaznamenáváme v některých energeticky náročných odvětvích, například ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství," konstatovala vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová. Vysoká tempa růstu či poklesu podle ní zaznamenala zejména odvětví, kde produkce obvykle více kolísá, což je například farmaceutický průmysl, respektive výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení.

Hodnota nových zakázek v srpnu meziročně vzrostla o 18,7 procenta, přičemž výrazněji, o 26,7 procenta, rostly tuzemské zakázky. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 14,9 procenta. Také nárůst nových zakázek ovlivnila loňská nízká srovnávací základna z automobilového průmyslu, doplnili statistici. 

Zdroj: ČBA, ČSÚ, ČTK

 

Čtěte více:

Průmyslová výroba byla v červenci proti červnu nižší. Automotive se dařilo, v jiných odvětvích ale produkce klesla
06.09.2022 9:17
Průmysl v Česku v červenci zpomalil meziroční růst na 0,8 procenta z č...
Růst cen výrobců v zemědělství a průmyslu v srpnu opět zpomalil, meziměsíčně výrobní ceny klesly
16.09.2022 9:37
Ceny výrobců v zemědělství v srpnu meziměsíčně klesly o 2,3 procenta a...
Podmínky v průmyslu se v září čtvrtý měsíc v řadě zhoršily. Index PMI je nejslabší od května 2020
03.10.2022 10:27
Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v září znovu zhoršily, ze...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.12.2022
9:35Víkendář: Velké plány Fiskeru a „výjimečně kvalitní“ elektromobil
02.12.2022
22:00Dobrá čísla z trhu práce ovlivnila trh negativně  
21:28Země EU našly shodu na nejvyšší ceně 60 dolarů za barel ruské ropy
17:26Akciová opce od Fedu – verze 2022/23
16:33Konec týdne rozproudila data, negativní efekt však znovu vyprchává  
15:34Komentář: Ochlazení trhu práce se znovu odkládá, Fed nechal uvolnit podmínky moc brzy  
15:23Podle stratéga Deutsche Bank mizí strach z inflace až příliš rychle
14:53OPEC+ o víkendu zřejmě před sankcemi vůči Rusku dál sníží těžbu ropy
13:38Perly týdne: Velký příběh příštího roku a zastavená inflační akcelerace
12:11Malý modulární reaktor u JE Temelín postavit lze. Hotový by mohl být v letech 2032 až 2035
12:07Centrální banky blízko konce cyklu utahování. Podle experta AMP si Fed udělá pauzu
11:13Na programu trh práce - dokáže překvapit tak, aby narušil náladu trhů a postoj Fedu?  
9:16Zpřesněný odhad potvrdil mezičtvrtletní pokles HDP ve 3.kvartálu. Prudce se propadla spotřeba domácností
9:09Rozbřesk: Konjunktura v USA vadne, což asi potvrdí i listopadové payrolls
8:48Indexy pražské burzy se rebalancují k 19. prosinci, PKN Orlen koupí čerpací stanice v Maďarsku a na Slovensku a futures jsou smíšené  
8:15Polský majitel největší české sítě čerpacích stanic expanduje na Slovensku a v Maďarsku
6:07Natixis: Vlády toho už tolik finančně neutáhnou, nastoupí firmy
01.12.2022
22:00Hlavní indexy na Wall Street prošly konsolidací po včerejší rally  
18:27Svět je valuačně zhruba na historickém standardu. Jedním extrémem jsou USA, druhým UK
17:32Výsledky Okta nebyly zrovna zářné, akciím ale pomohlo nízké očekávání  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data