Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmysl v srpnu překvapivě zrychlil růst na 7,2 procenta

Průmysl v srpnu překvapivě zrychlil růst na 7,2 procenta

07.10.2022 10:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Český průmysl v srpnu zrychlil meziroční růst na 7,2 procenta z červencových revidovaných 0,9 procenta. Skončila tak citelně nad očekávání trhu ve výši 3,5 %. Růst ovlivnilo hlavně snížení produkce v loňském srpnu, uvedl dnes Český statistický úřad. Meziroční růst však opticky zvyšuje nízká srovnávací základna z minulého roku, kdy průmyslová výroba a zejména výroba automobilů citelně poklesla následkem celozávodních dovolených a mimořádných odstávek z titulu nedostatků potřebných dílů. V meziměsíčním srovnání byla průmyslová výroba vyšší o 0,8 procenta.

"Vyšší tempo růstu průmyslové produkce v srpnu bylo ovlivněno zejména nízkou srovnávací základnou ve výrobě motorových vozidel. Pokud bychom od tohoto vlivu odhlédli, průmyslová produkce by podobně jako v minulých měsících vzrostla meziročně pouze mírně," uvedl Radek Matějka z ČSÚ. Výroba motorových vozidel se v srpnu meziročně zvýšila téměř o polovinu, zatímco před rokem se o více než čtvrtinu meziročně propadla. V letošním srpnu tak byl průmysl stejně jako v předchozím měsíci tažen zejména silnou výrobou automobilů, naopak řada zejména energeticky náročných odvětví vykazuje slábnoucí čísla.

Prázdninové hodnoty jsou však tradičně ovlivněny celozávodními dovolenými, což interpretaci čísel komplikuje. Předstihové ukazatele však naznačují, že na průmysl v příštích měsících začne citelněji doléhat zpomalování zahraniční poptávky a růst nákladů za energie. Za celý letošní rok tak bude průmysl patrně jen stagnovat, což by byl ještě pozitivní vývoj.

Srpnový průmysl dopadl nad očekávání a meziroční růst citelně zrychlil na 7,2 % po červencových 0,9 %. Meziměsíčně však rostl jen o 0,8 %, což zhruba odpovídá průměru za letošní rok. Hlavní příčina vysokého meziročního čísla je tak nízká srovnávací základna z minulého roku, kdy průmysl propadl následkem celozávodních dovolených a výpadcích ve výrobě automobilů z důvodu nedostatku dílů. Pokud by se efekt nízké srovnávací základny očistil, meziroční růst průmyslu by byl dle ČSÚ pouze mírný, stejně jako v předešlých měsících.

1

Nejvíce k růstu přispěla výroba motorových vozidel, ta sice meziměsíčně jen stagnovala po 5% růstu v červenci, ale z důvodu nízké srovnávací základny meziročně zrychlila z 16 na 49 %. To naznačuje, jak výrazně nízká srovnávací základna čísla ovlivnila. Automobilový sektor tak poslední měsíce dohání výpadky ze začátku roku, čemuž pomáhá zmírnění potíží v subdodavatelských vztazích. Za celý letošní rok však roste jen o 2 % a teprve díky zlepšení výroby v posledních měsících se dostal nad průměrnou úroveň předpandemického roku 2019.

2

Vývoj v ostatních odvětvích je však různorodý, zejména energeticky náročná odvětví slábnou, naopak výroba elektrických zařízení či strojů vykázala solidní čísla, ačkoli údaje z letních měsíců je potřeba brát více s rezervou, jelikož bývají více rozkolísaná z titulu celozávodních dovolených. To platí i o dynamice nových zakázek, které v srpnu citelně vzrostly a meziročně zrychlily o 20 %.

Vývoj tuzemského průmyslu v srpnu sice příjemně překvapil, příznivá meziroční dynamika však byla tažena nízkou srovnávací základnou, jinak by průmysl rostl jen velmi mírně. Vpředhledící ukazatele však signalizují, že situace v průmyslu se začíná zhoršovat následkem energetické krize a slábnoucí zahraniční poptávky. Vzhledem k tomuto vývoji bude pozitivní vývoj, pokud průmysl za celý letošní rok bude zhruba stagnovat.

Od začátku roku průmyslová výroba podle statistiků vzrostla souhrnně o 0,7 procenta, vývoj byl ale mezi odvětvími různorodý. "Ve výrobě strojů a zařízení a výrobě elektrických zařízení se zvýšení poptávky projevuje již delší dobu. Pokles produkce naopak zaznamenáváme v některých energeticky náročných odvětvích, například ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství," konstatovala vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová. Vysoká tempa růstu či poklesu podle ní zaznamenala zejména odvětví, kde produkce obvykle více kolísá, což je například farmaceutický průmysl, respektive výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení.

Hodnota nových zakázek v srpnu meziročně vzrostla o 18,7 procenta, přičemž výrazněji, o 26,7 procenta, rostly tuzemské zakázky. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 14,9 procenta. Také nárůst nových zakázek ovlivnila loňská nízká srovnávací základna z automobilového průmyslu, doplnili statistici. 

Zdroj: ČBA, ČSÚ, ČTK

 

Čtěte více:

Průmyslová výroba byla v červenci proti červnu nižší. Automotive se dařilo, v jiných odvětvích ale produkce klesla
06.09.2022 9:17
Průmysl v Česku v červenci zpomalil meziroční růst na 0,8 procenta z č...
Růst cen výrobců v zemědělství a průmyslu v srpnu opět zpomalil, meziměsíčně výrobní ceny klesly
16.09.2022 9:37
Ceny výrobců v zemědělství v srpnu meziměsíčně klesly o 2,3 procenta a...
Podmínky v průmyslu se v září čtvrtý měsíc v řadě zhoršily. Index PMI je nejslabší od května 2020
03.10.2022 10:27
Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v září znovu zhoršily, ze...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.07.2024
6:12Stratéžka Invesco: Mohl by Fed snížit úrokové sazby v roce 2024 dvakrát?
22.07.2024
22:00Přeprodané technologické tituly přilákaly kupce  
17:23Snižování sazeb: Jak na něj obvykle reaguje akciový trh?
17:02Technologie před výsledky slušně rostou, Evropa tentokrát drží krok  
16:09Varta už nenastartuje? Akcie ztratily 80 %, restrukturalizace má vymazat stávající akcionáře a vést k delistingu. Ovládnout firmu nabízí Porsche
14:32Je čas připravit se na medvědí trh, myslí si stratég Bank od America  
14:01Zadlužení EU se v prvním čtvrtletí zvýšilo na 82 procent HDP, roste i v Česku
12:53Týdenní výhled: Bidenovo odstoupení ještě neznamená obrat. Začínají reportovat velké techy. Americká ekonomika má za 2Q zrychlit  
12:02Akcie otáčejí vzhůru hlavně v Evropě. Kromě politiky zůstávají klíčovým tématem výsledky  
10:37Čínská centrální banka srazila klíčové úrokové sazby, vyrazila na podporu ekonomiky
9:21Ryanair varuje, že se po propadu zisku ani letní sezóna nejspíš nevydaří. Klesá příjem z letenky, zákazníci víc šetří
9:05Rozbřesk: Dopady IT výpadku na globální ekonomiku a Biden hodil ručník do ringu
8:52Biden odstoupil z prezidentských voleb v USA a podpořil Harrisovou. Čína snížila sazby, futures míří výše  
8:42GEVORKYAN chystá akvizici v jižní Evropě
6:29Fidelity: Japonské společnosti na rekordních úrovních ve zpětném odkupu akcií
21.07.2024
20:44Biden odstoupil z amerických prezidentských voleb a podpořil Harrisovou
8:01Víkendář: Bank of America u Applu věří v nárůst přechodů na nové modely, volby pro akciový trh nepovažuje za tak důležité
20.07.2024
8:01Víkendář: Apple jako top volba od Morgan Stanley
19.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy nedokázaly uzavřít týden růstem  
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m