Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Lidé jsou v drtivé většině pracovních míst stále levnější než umělá inteligence, zjistila MIT

Lidé jsou v drtivé většině pracovních míst stále levnější než umělá inteligence, zjistila MIT

29.01.2024 6:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Většinu pracovních míst se nákladově nevyplatí nahradit umělou inteligencí, zjistil Massachusetts Institute of Technology ve studii, která se zabývá obavami, že umělá inteligence nahradí lidi v řadě odvětví. V jedné z prvních hloubkových studií možnosti, že umělá inteligence nahradí práci, výzkumníci modelovali nákladovou atraktivitu automatizace různých úkolů v USA, přičemž se soustředili na zaměstnání, kde se využívá počítačové vidění, jako jsou například učitelé a odhadci nemovitostí.

Počítačové vidění je obor umělé inteligence, který umožňuje strojům odvodit smysluplné informace z digitálních obrázků a dalších vizuálních vstupů, přičemž jeho nejrozšířenější aplikace se objevují v systémech detekce objektů pro autonomní řízení nebo při kategorizaci fotografií na chytrých telefonech.

Zjistili, že pouze 23 % pracovníků v dolarových mzdách může být účinně nahrazeno umělou inteligencí. V ostatních případech by lidé dělali práci ekonomičtěji, protože vizuální rozpoznávání pomocí AI je nákladné na instalaci a provoz.

Nasazení AI napříč odvětvími se loni zrychlilo poté, co OpenAI od ChatGPT a další generativní nástroje ukázaly potenciál této technologie. Firmy od Microsoftu a Alphabetu v USA až po Baidu a Alibabu v Číně zavedly nové služby umělé inteligence a zrychlily plány rozvoje takovým tempem, že někteří lídři v oboru varovali, že je až lehkomyslně rychlé.

Strach z dopadu umělé inteligence na pracovní místa je již dlouho hlavním problémem. „‚Stroje nám budou krást práci‘ je v době rychlých technologických změn častý sentiment. Tato obava se znovu objevila s vytvořením velkých jazykových modelů,“ uvedli vědci z laboratoře Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory na MIT ve 45stránkovém článku s názvem Beyond AI Exposure. „Zjistili jsme, že pouze 23 % pracovníků ‚vystavených‘ počítačovému vidění by bylo pro firmy nákladově efektivní automatizovat kvůli vysokým počátečním nákladům na AI systémy.“

Poměr nákladů a přínosů u počítačového vidění je nejpříznivější v segmentech, jako je maloobchod, doprava a skladování, tedy ve všech oblastech, kde jsou přední společnosti Walmart Inc. a Amazon.com Inc. Je to také proveditelné v kontextu zdravotní péče, uvedl dokument MIT. Agresivnější zavádění umělé inteligence, zejména prostřednictvím nabídek předplatného AI-as-a-service, by mohlo rozšířit další využití a učinit je životaschopnějšími, uvedli autoři.

Studie byla financována laboratoří MIT-IBM Watson AI Lab a pomocí online průzkumů shromáždila data o přibližně 1 000 vizuálně asistovaných úlohách napříč 800 povoláními. Pouze 3 % takových úloh lze dnes nákladově efektivně automatizovat. Ale pokud se sníží náklady na data a zlepší se přesnost, může tento poměr do roku 2030 vzrůst až na 40 %.

Propracovanost ChatGPT a konkurenčních nástrojů, jako je Bard od Googlu, znovu podnítila obavy z nahrazování pracovních míst AI, protože noví chatboti prokazují odbornost v úkolech, které dříve mohli provádět pouze lidé. Mezinárodní měnový fond minulý týden uvedl, že bude ovlivněno téměř 40 % pracovních míst na celém světě a že tvůrci politik budou muset pečlivě vyvážit potenciál AI a její negativní dopad.

Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu se mnoho diskusí minulý týden zaměřilo na to, že umělá inteligence vytlačí pracovní sílu. Spoluzakladatel Inflection AI a DeepMind společnosti Google, Mustafa Suleyman, řekl, že systémy AI jsou „v zásadě nástroje nahrazující práci“.

Jedna případová studie se v článku zabývala hypotetickou pekárnou. Pekaři denně vizuálně kontrolují ingredience v rámci kontroly kvality, ale to zahrnuje pouze 6 % jejich povinností, uvedli vědci. Úspora času a mezd z implementace kamer a systému umělé inteligence je stále neúměrná k nákladům na takový technologický upgrade, uzavřeli.

„Naše studie zkoumá využití počítačového vidění v celé ekonomice a zkoumá jeho použitelnost pro každé povolání téměř ve všech odvětvích a sektorech,“ řekl Neil Thompson, ředitel výzkumného projektu FutureTech na MIT Computer Science and Artificial Intelligence Lab. „Ukazujeme, že bude zavedeno více automatizace v maloobchodě a zdravotnictví a méně v oblastech, jako je stavebnictví, těžba nebo nemovitosti,“ uvedl e-mailem.

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Výkonnost indexu S&P 500 v příštím roce určí schopnost Big Techu generovat zisky z umělé inteligence
14.12.2023 10:53
Osud indexu S&P 500 stále více závisí na tom, zda hrstka největších t...
NVIDIA jako nejlevnější sázka na umělou inteligenci podle Bernstein. Lidé ale chtějí, aby měla konkurenci
18.12.2023 15:12
Akcie společnosti NVIDIA si letos připisují výrazné zisky, ale Stacy R...
AI podle UBS: Technologické téma dekády, tržby za pět let vylétnou na 15násobek
04.01.2024 9:52
Nezpochybnitelným technologickým tématem dekády je umělá inteligence (...
David Autor: Lidé by neměli spoléhat na to, že umělá inteligence bude řešit jejich problémy
10.01.2024 10:47
Nové technologie mívají potenciál pro zvýšení ekonomického růstu, ale ...
Víkendář: Na vrcholu humbuku umělé inteligence, potenciál ale má
21.01.2024 8:41
Mustafa Suleyman, který založil společnosti DeepMind a Inflection AI, ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.05.2024
17:22Deflační aktiva si mohou vést velmi dobře během období vysoké inflace, inflační mohou zaostávat
16:52WSJ: Ekonomika bude mít v prezidentských volbách zásadní roli, Biden by měl ukázat pochopení pro obavy z růstu cen
16:50TRHY: Koruna mírně ztratila, Erste a VIG bez dividendy. Patria tvůrcem trhu na COLT CZ a Primoco UAV. Wall Street dnes uzavřena  
14:36Damodaran: Nemusí platit, že čehokoliv se NVIDIA dotkne, změní se ve zlato
14:30Evropská komise Česku schválila podporu za 3,2 miliardy eur na výrobu elektřiny
12:45Týdenní výhled: Týden nejspíš v poklidném duchu, kondici amerického spotřebitele naznačí maloobchod  
12:20Reuters: Čína založila další fond na podporu sektoru výroby polovodičů
11:33Vypořádání obchodů na amerických burzách od zítřka zrychlí na jediný den
10:56Podnikatelská nálada v Německu se v květnu nezměnila, zlepšila se očekávání
10:49Čtvrtým největším akcionářem Primoco UAV se stala technologická PLATH, novým tvůrcem trhu na emisi Patria Finance
10:02ECB je podle svého hlavního ekonoma připravena zahájit snižování úroků
9:31Muskův start-up xAI získal od investorů dalších šest miliard dolarů
9:12Rozbřesk: Úspěšné mistrovství světa - může pomoci ekonomickému oživení?
8:27Úvod na trzích je dnes nevýrazný při svátku v USA i Velké Británii. Vyjdou dílčí data, Erste a VIG poprvé bez nároku na dividendu; Česko oslaví hokejové zlato  
6:30Fidelity International: Hodnotové akcie hledejte v Evropě, ne v USA
6:22RMS Mezzanine, a.s.: Rozhodování valné hromady písemnou formou mimo zasedání
26.05.2024
9:37Víkendář: Úvahy o snižování sazeb lze na řadu měsíců úplně vypustit
25.05.2024
16:38CNBC: Čínští výrobci elektromobilů dál razantně pronikají na evropský trh
9:34Víkendář: Eisman o investicích spojených s umělou inteligencí a potenciálu, který má Apple
24.05.2024
22:01Americké indexy ukončily týden růstem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo