Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Připraveni na resetování: Průzkum analytiků Fidelity International pro rok 2024

Připraveni na resetování: Průzkum analytiků Fidelity International pro rok 2024

15.02.2024 6:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Poslední dva roky se nesly ve znamení obav z toho, jak vážně může být první trvalejší zpomalení ekonomiky od roku 2008. Podle každoročního průzkumu analytiků společnosti Fidelity International (dále jen „Fidelity“) se však podmínky pro firmy, které se chystají na expanzi, ustálily. V roce 2024 stane světlým bodem světové ekonomiky Japonsko.

Analytici společnosti Fidelity absolvují každý rok více než 20 000 setkání ve firmách. Jinými slovy, v každý pracovní den každých deset minut hovoří jeden z analytiků Fidelity s někým z vedení společností. Společnost Fidelity každoročně provádí celosvětový průzkum mezi svými analytiky a zjišťuje informace o společnostech a odvětvích, které pokrývají. Suma odpovědí pak dává jasný obraz o tom, jak se bude dařit různým regionům a odvětvím nejen v nadcházejícím roce.

Poprvé od pandemie si více analytiků společnosti Fidelity myslí, že nákladová inflace firem v příštím roce spíše poklesne, než vzroste. „Podle našich severoamerických analytiků už o inflaci nikdo nemluví. Posledním rigidním aspektem byly mzdy pracovníků, ale zdá se, že i ty se rychle normalizují,“ uvedla Gita Balová, globální vedoucí oddělení výzkumu nástrojů s fixními výnosy společnosti Fidelity International.

Graf 1: Poprvé od pandemie si víc analytiků společnosti Fidelity myslí, že nákladová inflace společnosti v příštím roce spíš poklesne, než aby vzrostla

fid1

Graf ukazuje odpovědi na otázku: "Jak se podle vás změní inflační tlaky v rámci nákladové základny vašich společností v příštích 12 měsících, pokud se vůbec změní?". Analytici, kteří odpověděli "beze změny", nejsou v grafu zobrazeni. Zdroj: Fidelity International, leden 2024.

Analytici ve většině odvětví očekávají, že v letošním roce dojde ke zlepšení, přičemž podíl těch, kteří říkají, že jejich odvětví je v expanzi, se zvýšil ze současných 52 % na 61 %. Nyní jich tedy více očekává, že k tomu tak bude i za 12 měsíců.

Graf 2: Fáze cyklu ve vašem odvětví za 12 měsíců?

fid2 

Graf zobrazuje odpovědi na otázku: "V jaké fázi cyklu se bude vaše odvětví nacházet za 12 měsíců?" Graf ukazuje procento analytiků. Zdroj: Fidelity International, leden 2024. Průzkum byl proveden v prosinci 2023.

Existuje však několik odvětví, kde odpovědi naznačují, že podmínky se mohou v průběhu roku ztížit. Analytici, kteří pokrývají severoamerické a evropské ropné a plynárenské společnosti, uvádějí pro energetický sektor nižší ceny komodit, které mohou situaci v odvětví komplikovat. Odvrácenou stranu snižování úrokových sazeb pocítí také finanční sektor.

Graf 3: Fáze cyklu – v ohrožení

fid3 

Graf popisuje odpovědi na otázky: "V jaké fázi cyklu se vaše odvětví nachází v současné době?" a "V jaké fázi cyklu se bude vaše odvětví nacházet za 12 měsíců?". Graf ukazuje procento analytiků. Zdroj: Fidelity International, leden 2024

Gita Bal dodává: "Rok, kdy se budou konat volby v mnoha zemích po celém světě, zvyšuje současné geopolitické obavy. Přesto jsou setkání s manažerskými týmy překvapivě pozitivní, pokud jde o výhled na rok 2024, a to navzdory bezprostředním rizikům na obzoru. Přesto podle našich analytiků energetika a finanční sektory zaznamenaly nižší skóre. Nižší ceny komodit a vyhlídka poklesu úrokových sazeb očividně ovlivňují celkový sentiment."

Optimismus pramení z reflace japonské ekonomiky

Japonsko se má v roce 2024 stát světlým hospodářským místem. Očekávání růstu tržeb a zisků v roce 2024 jsou pro Japonsko vyšší než pro jakýkoli jiný region. Analytici, kteří se Japonskem zabývají, jsou také velmi optimističtí ohledně rozšiřování ziskových marží.
Japonsko vede, i pokud jde o očekávání ohledně kapitálových výdajů, návratnost kapitálu, zvyšování dividend, schopnosti přenést náklady na spotřebitele a to, zda se japonské firmy příští rok touto dobou dostanou do expanzní fáze hospodářského cyklu.

Graf 4: 88 % analytiků zabývajících se Japonskem očekává, že jejich odvětví budou za 12 měsíců v expanzi

fid4 

Graf ukazuje procento odpovědí analytiků na otázku: "V jaké fázi cyklu bude váš sektor za 12 měsíců?". Zdroj: Fidelity International, leden 2024.

Optimismus kontrastuje s vyšší mírou opatrnosti v našem předchozím ročním průzkumu provedeném ke konci roku 2022. Například téměř třetina japonských analytiků tehdy uvedla, že ředitelé společností, které pokrývají, neočekávají v roce 2023 růst zisků, což bylo nejpesimističtější ze všech regionů s výjimkou regionu EMEA/Latinská Amerika. V aktuálním průzkumu všichni japonští analytici uvedli, že generální ředitelé růst zisků očekávají.

Gity Balové k tomu podotýká: "Z velké části k tomuto optimismu existuje přímý důvod. Japonská ekonomika se konečně vymanila z více než dvacetileté recese a stagnace a objevují se povzbudivé známky rozsáhlého růstu cen. Zatímco inflace byla v posledních několika letech ve většině zemí světa značným problémem, v Japonsku je to nyní dobrý problém."

Šedá labuťátka?

V roce 2024 se koná velké množství voleb v různých zemích světa, přičemž k volbám může jít víc lidí než v kterémkoli jiném roce v historii. To vytváří riziko narušení volebního procesu. Jedním z nejpozoruhodnějších zjištění průzkumu však je, že většina analytiků (65 %) zjistila, že jejich společnosti o volbách vůbec nemluví.

Z těch, které volby komentují, nepanuje shoda, jak tato rizika hodnotit. Mnohé se odvíjí od konkrétních scénářů v jednotlivých odvětvích. Pouze 28 procent všech dotázaných analytiků společnosti Fidelity uvedlo, že současná geopolitická situace zasahuje do investičních plánů, což je nejmenší procento analytiků od roku 2017, kdy jsme tuto otázku začali pokládat.

Graf 5: Jak geopolitika ovlivní strategické investiční plány společností, které pokrýváte?

fid5 

Graf ukazuje odpovědi na otázku: "Do jaké míry ovlivňuje geopolitická situace strategické investiční plány (kapitálové výdaje a fúze a akvizice) společností, které pokrýváte?" Graf ukazuje procento analytiků, kteří uvedli, že dopad bude pozitivní nebo negativní. Analytici, kteří odpověděli "žádný dopad", nejsou v grafu zobrazeni. Zdroj: Fidelity International 2024.

"Konec éry nulových sazeb vždy přinášel napětí. Již nyní se nacházíme v období, kdy si firmy utahují opasky, poptávka se dostává pod větší tlak a klesá cenová síla. Letošní průzkum však nabízí jasné známky toho, že ať už zpomalení dopadne jakkoli, pro většinu firem se stav resetuje a v další fázi se společnosti spíše pozvednou, než aby spadly dolů," uzavírá Gita Balová.

O průzkumu

Průzkum analytiků společnosti Fidelity byl proveden v prosinci 2023 a obsahuje odpovědi 137 analytiků z celého světa.

 

Čtěte více:

Siegel: Nečekejte to, co probíhalo během posledních patnácti let. Situace ale také není stejná jako během internetové bubliny
14.02.2024 13:05
Jeremy Siegel z Wharton School v souvislosti se současným růstem ameri...
Vrací se doba levných peněz? Sledujte FRESH s Janem Burešem a Dominikem Rusinkem. Hostem Pavel Řežábek, hlavní ekonom ČEZ
14.02.2024 10:00
Sledujte další díl pořadu FRESH. Dnes 14. 2. od 10:00 jsem vysílali ž...
Bloomberg: Cena evropských povolenek může klesnout mnohem níž
14.02.2024 10:50
Zkušený investor z prostředí hedgeových fondů Per Lekander vidí na obz...
Míra inflace v Británii v lednu zůstala na čtyřech procentech, čekal se růst
14.02.2024 10:53
Spotřebitelské ceny v Británii v lednu meziročně vzrostly o čtyři proc...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů