Max Kettner z Global Research podle CNBC správně odhadl vývoj na akciových trzích v roce minulém, co čeká pro ten letošní? Stratég v odpovědi uvedl, že pokles inflačních očekávání sebou z jeho pohledu nesl riziko zklamání. To by přišlo v případě, že by z ekonomiky dorazila data ukazující na vyšší než očekávanou inflaci. Pak by vzrostl tlak na sazby a také na valuace akcií. K takovému scénáři ale nedochází a akcie zatím dál rostou.
Kettner tedy správně odhadl vývoj v roce minulém, ale na počátku toho letošního mu unikla rally právě proto, že kladl důraz na rizika spojená s vývojem inflace. Nyní tak již nedoporučuje akcie podvažovat, dává jim neutrální váhu, nadvážit pak doporučuje korporátní dluhopisy s nízkým ratingem. K tomu uvedl, že další větší vlna refinancování těchto dluhopisů by měla přijít až v příštím roce a podle experta nemá smysl čekat s nákupy na to, že o něco málo vzrostou rizikové spready a klesnou ceny. Takový vývoj podle něj nelze načasovat a nelze se na něj spoléhat.
Vývojem na rizikových korporátních dluhopisech se v následujícím grafu zabývá . Ukazuje rizikové spready u těchto aktiv, které od počátku roku 2023 postupně klesají a ekonomové této banky čekají sice jejich přechodný růst, pak by se ale měly opět dostávat na nižší úrovně:

Zdroj: X
K americkým akciím stratég řekl, že u nich větší korekce už není pravděpodobná. Došlo sice ke změně očekávání u sazeb, ale na akciové trhy to nemělo větší dopad. A i když se nedá vyloučit určité oslabení, nemělo by mít větší rozsah a investoři by v jeho případě měli „rychle naskočit“.
Jak moc se akcie spoléhají na pokles sazeb? Stratég uvedl, že ekonomika si vede velmi dobře a nepotřebuje výraznější snižování sazeb. Zřejmé je to i ze srovnání s Evropou, kde je znatelný útlum. Akcie by mohly být z nižšího počtu poklesů sazeb poněkud zklamány, ale stratég míní, že pokud sazby „párkrát“ dolů půjdou, nepůjde o velké zklamání.
Zdroj: CNBC