Meziroční růst spotřebitelských cen v Turecku v březnu zrychlil na 68,5 procenta z 67,1 procenta v předchozím měsíci. Inflace tak vzrostla již pátý měsíc za sebou, a to navzdory agresivnímu zvyšování úrokových sazeb tureckou centrální bankou. Vyplývá to z dnešních údajů tureckého statistického úřadu. Prudký růst cen je považován za jednu z hlavních příčin porážky vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) v nedělních komunálních volbách, upozornila agentura AFP.
Turecká centrální banka minulý měsíc v rámci boje proti inflaci zvýšila základní úrokovou sazbu o pět procentních bodů na 50 procent. Avizovala, že bude v přísné měnové politice pokračovat, dokud nebude patrný trend výrazného a trvalého poklesu inflace.
Centrální banka začala své úrokové sazby zvyšovat loni v létě poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan změnil postoj a zanechal své nekonvenční politiky, kdy brojil proti vysokým sazbám. Jeho někdejší přístup je podle většiny ekonomů zodpovědný za to, že se do Turecka vrátila měnová krize, která prudce zvýšila životní náklady.
V nedělních místních volbách zaznamenala nečekaně velké zisky opoziční Lidová republikánská strana (CHP). Ovládla klíčová města včetně Istanbulu a Ankary a posílila i v mnoha dalších provinciích, včetně tradičně konzervativních regionů jako Adiyaman na jihu Turecka. Výsledky jsou nepříjemné pro prezidenta Erdogana, který usiloval o znovuzískání kontroly nad městskými oblastmi. Podle pozorovatelů se ukazuje, že mu vyrostla silná politická konkurence.
Vývoj turecké liry vůči dolaru za poslední rok:
