Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ifo: Úspěch krajní pravice ve volbách do EP může vyostřit konflikty v eurozóně

Ifo: Úspěch krajní pravice ve volbách do EP může vyostřit konflikty v eurozóně

11.06.2024 13:38
Autor: ČTK

Úspěch krajní pravice a radikálních stran ve volbách do Evropského parlamentu může podle šéfa mnichovského ekonomického insitutu Ifo Clemense Fuesta ohrozit spolupráci členských států v obchodní politice. Vyostřit se mohou mimo jiné konflikty ohledně zadlužení členů eurozóny. Fuest to dnes řekl v Drážďanech.

Vedle obchodní politiky výsledek voleb podle prezidenta Ifo ohrožuje i společnou obrannou a migrační politiku sedmadvacítky. "Evropa v těchto oblastech může uspět jedině, když bude existovat ochota občas odložit národní zájmy a spolupracovat. Abychom ale byli spravedliví, EU si v těchto oblastech zatím připsala jen velmi omezené úspěchy," uvedl Fuest.

Z konkrétních stran Fuest kromě pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) ještě jmenoval Spojenectví Sahry Wagenknechtové (BSW), které vzniklo odštěpením od postkomunistické Levice a vymezuje se proti pomoci Ukrajině. AfD získala 15 mandátů a BSW šest. Všímá si, že obě strany bodovaly v takzvaných nových spolkových zemích bývalé NDR.

"I když nemůžeme výsledky jednoduše přenést do voleb do zemských sněmů, výrazně zatemňují ekonomické vyhlídky (nových spolkových zemí)," dodal Fuest s tím, že špatný výsledek vládních stran znamená, že do konce volebního období nelze očekávat výraznější hospodářské reformy.

Prezident Ifo dále očekává diskusi o budoucnosti Zelené dohody pro Evropu (Green Deal). Pro podnikatele bude podle něj pozitivní, pokud se podaří odbourat "byrokratické a neefektivní části" jako pravidla pro udržitelné financování a požadavky na podávání pravidelných zpráv o udržitelnosti, často shrnované pod zkratku ESG. Negativně by podle Fuesta na EU dopadlo, pokud by se omezily "účinné nástroje" jako například poplatky za emise CO2.

"Značně negativní by bylo, pokud by došlo k omezování vnitřního trhu nebo společné obrany," dodal.

Volby v Německu s 30 procenty vyhrála opoziční konzervativní unie CDU/CSU a s odstupem asi 14 procentních bodů skončila na druhém místě AfD následovaná SPD. Sociální demokraté a také další dvě strany vládní koalice, tedy Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP), utrpěli ztráty.

 

Čtěte více:

JPMorgan hovoří o stabilním prostředí, které může nahrávat bublinám
11.06.2024 13:32
Jan Hatzius jako hlavní ekonom Goldman Sachs byl podle svých slov přek...
Křetínský prohrál souboj o francouzský Atos, firma dala přednost konkurenční nabídce
11.06.2024 11:18
Zadlužená francouzská společnost Atos přijala nabídku na restrukturali...
Musk zvažuje ve svých firmách zákaz výrobků Applu, vadí mu zapojení OpenAI
11.06.2024 11:54
Americký miliardář a šéf automobilky Tesla Elon Musk v pondělí varoval...

Váš názor
 •  
  11.06.2024 16:31

  On je Němec na číně závislej, zkuste si koupit nějaký tech.zboží v Lidlu nebo Kaufu,všechno je z číny. Od Poláků a jejich e-shopů to samý.
  kočák
 • Hlavně, aby poslední zhasl,
  11.06.2024 16:27

  když to eurosoudruzi rozvrtali z EHS až sem.
  kat
  • Re: Hlavně, aby poslední zhasl,
   11.06.2024 19:57

   Tak tak, už aby to bylo.
   Ullsperger
 • L.Kovanda: Fiasko Green Dealu nutí EU přejímat Trumpovu agendu,
  11.06.2024 16:16

  Když v letech 2018 a 2019Trump stupňoval obchodní válku s Čínou, tehdejší eurokomisař pro obchod Pierre Moscovici to nepřímo, ale ostře kritizoval, když pronesl(2), že „protekcionismus je hlavní hrozba celosvětovému hospodářskému růstu“. ...V tom měl pravdu. Zavádění cel skutečně ekonomickému růstu nesvědčí. Proč se ale nyní ta samá Evropská unie hodlá uchýlit k podobnému, „trumpovskému“ opatření, které tehdy kritizovala?...... Protože musí. Protože se svoji zelenou agendou, Green Dealem, chytla do vlastní pasti. ...... Už zřejmě v nadcházejícím týdnu Brusel oznámí čínským výrobcům elektroaut, zda na jejich dovoz do EU uvalí dodatečná cla nad stávající úrovní deseti procent. Opatření, které s šestiletým zpožděním imituje Trumpa, má pak vstoupit v platnost letos 4. července...... Trump své navyšování cel na čínské zboží v letech 2018 a 2019 vysvětloval snahou vrátit pracovní místa do USA. I to tehdy Brusel zpochybňoval. A hle. Automobilka Volvo, vlastněná čínským konglomerátem Zhejiang Geely, přesunuje podle dnešních Timesů(3) výrobu svých elektrických vozů EX30 a EX90 z Číny do Belgie. To měl tedy Trump zase pravdu? .... Nutno však pravdu říci celou. Evropská unie obrátila a přebírá Trumpovu agendu obchodních válek, kterou dříve kritizovala, neboť ji k tomu dohání vlastní fiasko její zelené agendy, takzvaně Green Dealu. V jejím rámci natolik dusivě přeregulovala výrobu aut se spalovacími motory, v níž evropské automobilky celosvětově excelují, že evropskému autoprůmyslu zasazuje fatální ránu. Evropské automobilky musí dodržovat stále striktnější emisní normy. Zároveň EU v rámci zelené agendy tlačí na dotační podporu elektroaut, v jejichž výrobě jsou ovšem globálně úspěšné spíše čínské či americké automobilky, nikoli ty evropské. Hrozí tedy, že levná čínská elektroauta zaplaví evropský trh a ohrozí samotnou existenci některých evropských automobilek.... Brusel tak konečně zjišťuje, že se do dvé zelené agendy natolik zamotal, že ničí vlastní autoprůmysl, potenciálně tedy i miliony pracovních míst na starém kontinentu, zatímco na dluh, jímž zhusta financuje ony dotace, vlastně z (budoucích) peněz evropského daňového poplatníka platí už teď čínská pracovní místa a čínskou výrobu..... To je zkrátka fiasko tak monumentální (!),.. že náhle se Bruselu nepříčí dokonce ani obrácení se k Trumpovi a jeho druhdy vysmívané a kritizované agendě..... Brusel ovšem nejen, že se do všeho zamotal – a chytnul do vlastní pasti – až tak, že hodlá hrát trumpovskou kartu,... leč v zoufalství riskuje i střet s Berlínem. ...Tomu se totiž dodatečná cla na čínská elektroauta nezamlouvají. ...Německý kancléř Olaf Scholz.. se včera nechal slyšet, že obchod mezi EU a Čínou by měl i nadále zůstat „volný a férový“.... Vida, německý kancléř napadá Evropskou komisi nejen pro její trumpovské ochranářství, leč i neférovost... Pozoruhodné ! ... https://zpravy.kurzy.cz/771269-fiasko-green-dealu-nuti-eu-prejimat-trumpovu-agendu-drive-tolik-kritizovanou-proti-uz-je-jen/
  SFX
Aktuální komentáře
21.06.2024
22:00S&P 500 si přes slabý závěr týdne připsal další týdenní růst  
17:35Na co je ekonomie? Na predikce cyklu a recesí moc ne
17:08Tlak na trhy v závěru týdne vyvinuly technologie a expirace opcí  
15:57Oživení na londýnských akciích nyní podporuje i příliv kapitálu před volbami
15:49TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
15:45Komerční banka, a.s.: Regulatorní oznámení KB o prodeji dceřiné společnosti - VN 42, s.r.o.
15:31Děkujeme! Patria Finance se stala brokerem roku v soutěži Zlatá koruna 2024
14:33Studie: Čína vynaložila 230 miliard USD, aby vybudovala odvětví elektromobilů
14:10Hvězdnou rally na bankách stáhla dolů politická nejistota. Tato panika ale může představovat příležitost, domnívají se analytici
14:00SATPO finance, s.r.o.: Oznámení o výplatě pátého úrokového výnosu
14:00City Home Finance III, s.r.o: Oznámení o výplatě druhého úrokového výnosu
13:31Praha podepsala s KB smlouvu o koupi budovy na Václavském náměstí
13:06Čína varuje, že obchodní spory s EU by mohly vyvolat obchodní válku
12:40Perly týdne: Stále na počátku býčího trhu taženého umělou inteligencí
11:02Trojnásobné čarování v hodnotě 5,5 bilionu dolarů otestuje klid na Wall Street. V pátek vyprší platnost opcí na indexy, jednotlivé akcie a ETF
10:59Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se v červnu výrazně zhoršila
10:50ČNB: Zahraniční dluh ČR v 1. čtvrtletí stoupl o 230,6 mld. na 4,853 bilionu Kč
10:49České dráhy, a.s.: Oznámení o vydání nové emise dluhopisů
10:15UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jmenovité hodnoty dluhopisu
9:22RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování per rollam

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data