Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Evropský automotive pod tlakem asijské konkurence a emisních cílů, sázky na 50bodové snížení sazeb Fedu dále vzrostly

Rozbřesk: Evropský automotive pod tlakem asijské konkurence a emisních cílů, sázky na 50bodové snížení sazeb Fedu dále vzrostly

17.09.2024 9:07, aktualizováno: 17.9. 9:22
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Aktualizováno

Evropský automotive čelí prohlubující se krizi. Produkce zůstává na rozdíl od Číny hluboko pod před-pandemickými úrovněmi a velká část výrobců letos navíc naráží na slábnoucí poptávku (zhruba 40 % výrobců uvádí, že slabá poptávka je hlavní problém). Výhled minimálně pro nejbližší měsíce tak není vůbec pozitivní.

Je zřejmé, že evropský automotive kromě cyklického zpomalení poptávky čelí prohlubující se strukturální krizi. Eroze konkurenceschopnosti souvisí podle čerstvé zprávy Maria Draghiho jednak se zaostáváním v softwarovém vybavení automobilů a současně v pomalejší reorientaci na produkci elektromobilů. I proto podíl prodejů čínských elektromobilů (včetně hybridů) na evropském trhu vzrostl z 5 % v roce 2015 na 15 % v roce 2023. Ve stejném období podíl evropských elektro-mobilů na domácím trhu poklesl z 80 % na 60 %.

K tomuto strukturálnímu tlaku ze strany Číny a USA se navíc přidává nový problém - z pohledu většiny evropských automobilek jsou “zelené cíle” stanovené na úrovni EU příliš ambiciózní. Poptávka po elektromobilech v EU letos stagnuje a ukazuje se, že bez výrazných veřejných dotací je prostor pro další růst prodejů v nejbližších letech viditelně omezen. Cíle na kompletní ústup od prodejů spalovacích motorů do roku 2035 proto již dnes vypadají těžko uvěřitelně. A možná ještě palčivějším problémem jsou krátkodobější cíle. Již příští rok mají evropské automobilky v průměru snížit emise prodaných vozů zhruba o 20 %, což se bez bleskového nárůstu zájmu o elektromobily nemůže většině velkých evropských koncernů podařit. A v takovém případě jim ke všem problémům připadne starost s hrazením nemalých pokut - 95 eur za každý překročený gram CO2 na každé registrované auto.

Kombinaci silného mezinárodního konkurenčního tlaku a přísnější “zelené” regulace evropský automotive zjevně těžko zvládá, a proto začíná být v posledních měsících daleko “více slyšet”. Šéf sdružení evropských automobilek Luca de Meo otevřeně mluví o tom, že rok 2035 (pro konec spalovacích motorů) je zcela nereálný. A i politická vůle “zelený přechod” zpomalit bezesporu roste. Zvlášť proto, že značná část koncernů v čele s Volkswagenem plánuje výrazné propouštění spojené s celkovým zavíráním některých provozů…, to bylo minimálně v Německu dlouhou dobu něco těžko představitelného.


*** TRHY ***

Koruna

Koruně se zatím nedaří nic moc vytěžit z holubičí nálady před zasedáním amerického Fedu. Měnový pár se pohybuje v blízkosti 25,15 EUR/CZK a na jakékoliv pokusy o zisky v posledních dnech rezignoval.
Domácí scéna je po zbytek týdne relativně prázdná a na českou korunu může ještě lehce negativně dopadat nejistota spojená s povodněmi. Hlavní pozornost však nakonec přitáhne středeční zasedání Fedu.

Eurodolar
Eurodolar se posunul včera výše s tím, jak se trh ještě výrazněji přiklonil k názoru, že Fed ve středu zvýší úrokové sazby o 50 bazických bodů. Dnes ráno úrokové futures ukazují pravděpodobnost 67 %, že Fed ve středu večer odstartuje cyklus agresivní redukcí sazeb. Tržní pohyb se přitom odehrál v reakci na sérii článků ve finančních médiích (Walls Street Journal, Financial Times a Bloomberg), která Fedu podsouvala, že by měl sazby srazit o 50 bazických bodů.
Dnes odpoledne přijde ještě poslední důležité makroekonomické číslo, které by mohlo vzít Fed při svém rozhodování v potaz (dvoudenní zasedání FOMC začíná již dnes). Jedná se o srpnové maloobchodní tržby. Ty pravděpodobně nedopadnou nijak valně, neboť jednak minulé číslo bylo velmi silné a jednak srpnové např. prodeje automobilů byly slabší (aneb tržby očištěné o automobily a benzín by nemusely skončit tak špatně). Otázkou však je, jak se data promítnou do americké výnosové křivky a potažmo eurodolaru. Včera například tyto trhy vůbec nereagovaly na lepší podnikatelskou náladu v průmyslu z oblasti New Yorku.

Akcie
Amerika včera navazovala na evropské akciové indexy nevyrovnaným výkonem, když v technologickém sektoru převažovaly prodeje, zatímco většině dalších sektorů se dařil růst. Nejvíc stoupaly banky, utility, telekomunikace a energie. Nasdaq tak padal o procento, zatímco DJIA byl +0,3 pct.

 
 

Čtěte více:

Rozbřesk: ECB hodlá setrvat v opatrném kvartální módu snižování sazeb
13.09.2024 9:08
ECB včera v souladu s všeobecným očekáváním rozhodla o druhém letošním...
Rozbřesk: Koruna může krátkodobě negativně reagovat na povodně. Jak ovlivní české hospodářství?
16.09.2024 9:12
V neděli večer hlásilo přes 55 měřících míst v Česku a na Moravě stole...
Futures předpovídají trhům v Evropě úspěšný úvod, rostou sázky na ostřejší pokles sazeb Fedu
17.09.2024 8:57
Vzhůru dnes míří futures pro hlavní evropské indexy, zatímco pro ty am...

Váš názor
  •  
    17.09.2024 17:37

    Na to stačil selský rozum, že to tak dopadne. Běžný lid chce obyčejná pokud možno jednoduchá auta bez vypíčenin a vnucených asistentů všeho druhu. Dnes nejde koupit auto do města za normální cenu, pokud vůbec (typu stará Panda, Lupo, Citi Go, Korza atd, atd). Kamarád má nový japonský hybrid co bere 8 litrů na sto a druhý má starší Audinu v dieselu co jezdí pod 5 litrů :o/ Honíme se za mikrgramy CO2 a rusák na UA pouští do atmosféry tisíce tun srágor tisíckrát horších než CO2...
    karel777
    •  
      18.09.2024 18:23

      ale soudruzi v Číně přechod na elktroauta bezproblému zvládají na rozdíl od Evropy. Souhlsím, že ty auta mají zbytečných nesmyslů a zbytečně je prodražují......ale problém evropských automobilek nebo green dell a podobné nesmysly.....problém bude, že evropan se rozhodl socialisticky pracovat a mít se kapitalisticky.....a dokud se mentalita nezměni, Evropa pomalu ale jsitě půjde do kopru
      abc1
      •  
        18.09.2024 20:38

        myšlenku VYPOUŠTĚNÝCH emisí nechám jiným kadetům k prozkoumání reálného globálního podílu na emisích (letadla (flightradar24.com), lodě (vesselfinder.com), 1,5mld automobilů world-wide (oica.net)) /// už si na přesnou formulaci nepamatuji, ale učebnice kdysi sdělovaly tezi, že občan v kapitalismu pracuje dle svých schopností a dostává dle svého přínosu/výkonu/efektu, kdežto v komunismu občan pracuje dle svých schopnosí, ale dostává dle svých potřeb. /// socialismus jakožto vývojový mezistupeň ke kýženému komunismu vyžadoval po každém jedinci - KROMĚ TRVALÉHO/ PŘECHODNÉHO BYDLIŠTĚ - také BÝT ZAMĚSTNÁN, tečka. "Bohudík" socialismus již nemáme!!!! /// Avšak BOHUŽEL, dnes stačí jen BÝT EVIDOVÁN (úřad práce, vízum, apod.), aby jedinec dostával peníze k živobytí. A když nemá kde bydlet, nevadí, erár filantropickým způsobem financuje pár neziskových organizací, které nabízejí nocleh, a dokonce organizují i štědrovečerní večeři. Tento způsob žití zdá se být dokonalým KOMUNISMEM.. /// MENTALITA: (myšleno jako u "jedince" nebo u "stáda"???; dříve byl jedinec, aby vykonal rozhodnutí vlastním úsudkem, odsouzen k mnohaletým zkušenostem vlastním/ rodiny/ vzděláním atd.; kdežto dnes mu stačí sdílení odkazů via sociální síti, nanejvýš těm mooocmooooc vybíravým k tomu ještě i veřejná média) VEŠKERÉ NÁPLAVY k nám působí na místní populaci jako MOR. Dříve náplavy obohacovaly společnost o VĚDOMOSTI, PÍLI, JAZYKY, KULTURU apod., Pakliže by někdo vytýčil hranici náplav v aglomeraci okolo bodu 50.0946958N, 14.3999650E, ještě před 30ti lety se zde etablovaly kapacity vzdělanosti, které dnes, od útlého věku až po končícího doktorským diplomem, utíkají již nejméně 10let aspoň 200km směrem na globu VLEVO tj. do KAPITALISMU. A protože původní REZIDENTI utíkají "zhodnocovat" erár raději tam, musí se zbytek ČESKÉ společnosti SMÍŘIT s náplavou k nám vzdálenou až dokonce tisíc kilometrů. Jejich MENTALITA je obvykle přísně nastavena na ČASOVOU MZDU (tzn. ani zbla navíc), a velmi neobvyklé v naší zemi je, že si náplava myslí. že zachraňuje demokracii. Prostě tak dnes jedná MENTALITA současných náplav, pokud nevyužívá různých sociálních dávek... díkybohuzato.. /// Ohledně AUTOMOTIV: velký dík redakci Patrie za dobový článek a současně povzdech nad tím, proč v tomto článku CHYBÍ odstavec o situaci v Číně a USA PRO SROVNÁNÍ (podíly EV/fosil)... Jistý je fakt, že tzv. střední třída je jako celek totálně nadně, neochotná investic do zbytných anebo nerentabilních produktů. Střední třída STÁRNE, a proto nemá sílu financovat náplavy na úkor vlastního pokolení. Každému kdo má co dát náplavám navíc nad vlastní pokolení by měla jakákoliv VLÁDNÍ GARNITURA vzdát hold, a měla by to otevřeně sdělit, aby tak přilákala víc donorů!
        Mudr.c
        • Soudruh v Číně,
          18.09.2024 21:24

          neprudí uhelky/jadérky/plyn emisními povolenkami (neříkám, že je to dobře), tož jen ten rozjezd elektrovehiklu, tak nějak snazší ...
          Ticino
Aktuální komentáře
02.04.2025
8:36A je tu den osvobození pro USA, kdy Trump oznámí reciproční cla. Americké státní dluhopisy na vzestupu, evropské futures v červeném  
6:06Clinton: První vlna pochyb o umělé inteligenci, ale stále je tu výhled na několikaletý růst technologií
01.04.2025
22:01Americké indexy díky silnému závěru rostly  
17:27Odklon od amerických trhů – krátkodobý jev, nebo strukturální změna?
17:26Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla Evropská komise
17:06Akcie se snaží odolat špatným číslům, dluhopisy dnes jedou  
16:53Slabý index ISM potvrzuje stagflační dopad cel na americkou ekonomiku  
15:19The Washington Post: Trump chce většinu dovozu zatížit clem kolem 20 procent
14:52Klid před bouří? Wolfe Research hledá mezi rodícími se dividendovými aristokraty
13:11Inflace v eurozóně v březnu zpomalila, nezaměstnanost v EU v únoru klesla
12:28Co bude nyní dělat americká centrální banka?
11:06Patria Finance zásadně zlevňuje online obchodování a představuje novou obchodní platformu
10:45Evropa se zelená, ale americké futures naznačují před daty opatrnost  
10:16Český průmysl otáčí směr a vyhlíží lepší zítřky. Ale pozor na Trumpova cla!
9:07Rozbřesk: Trumpův šok. Jak nejistota ovlivňuje ekonomiku a trhy
9:04Čínská média: Čína, Japonsko a Korea dají na americká cla společnou odpověď
8:52Trhy čekají na cla, Evropa zahájí pozitivně  
6:00Morgan Stanley: Ve druhém pololetí se situace v ekonomice změní
31.03.2025
21:50Dolar, ropa a výnosy dluhopisů – jaký obrázek nyní kreslí směrem k ekonomice a akciím
17:32Wall Street je rozpolcená. Technologie tlačí indexy dolů, ale defenzivním sektorům se daří  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m