Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Co bude rozhodovat u Tesly a proč firmám škodí financializace

Perly týdne: Co bude rozhodovat u Tesly a proč firmám škodí financializace

25.10.2024 12:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Steve Westly z The Westly Group v souvislosti s čerstvými výsledky Tesly poukazuje na to, kde jsou podle něj silné a slabé stránky této firmy a akcie. Goldman Sachs připomíná stále extrémní koncentraci trhu. A Greg Ip z Wall Street Journal míní, že financializace amerických firem neprospívá ani jim, ani celé ekonomice. Přinášíme pravidelné Perly týdne.

Velmi silný rok: Jak ukazuje Deutsche Bank, letošní rok na americkém akciovém trhu překonává růstem všechny ostatní od roku 2000:

perly 1

Zdroj: X

Co bude rozhodovat u Tesly: Steve Westly z The Westly Group považuje čerstvě zveřejněné výsledky Tesly za slušné na úrovni zisku, opatrnější je ale v hodnocení růstu firmy. Celý obrázek je pak takový, že „na dohled není žádný model za 25 tisíc dolarů. Tesla ve velkém sází na robotaxíky, které se zdají být vzdálené tak dva roky… Nahoru jde ale energetická divize, ta právě nyní firmu zachraňuje.“

Výraznou chybou je podle investora zmíněná absence levnějšího modelu. Podle něj chce Tesla zřejmě přijít s nějakou „osekanější“ verzí Modelu 3, konkurovat jí ale může čínská BYD, která je nyní jako „rozjetý vlak“. Na řadě trhů se tak dá čekat střet Tesly s jejím čínským konkurentem. Na CNBC se pak diskutovalo tom, že Tesla mohla přestat se snižováním cen, což pomohlo maržím. Nicméně tento rok se zase projevil na růstu. Westly k tomu zmínil, že Tesla má na trhu stále celkově dobrou pozici, slabší je v levnějších částech trhu. Čínská konkurence má podle experta vozy i za 10 tisíc dolarů a „jde o dost dobrá auta“.

Westly uvedl, že podle některých názorů pomohou Tesle vysoká cla na čínské dovozy do USA. Podle něj by ale ani 100% cla na levné čínské elektromobily nedokázala eliminovat cenovou konkurenceschopnost čínských firem na americkém trhu. K tomu by nová vysoká cla vedla k podobným protiopatřením ze strany Číny. „Sedm z deseti největších výrobců elektromobilů na světě je z Číny,“ dodal investor. S tím, že u některých elektromobilů již ve srovnání s vozy se spalovacími motory existuje cenový diskont namísto dosavadních cenových prémií. Tento diskont je přitom vytvářen zejména klesajícími výrobními náklady baterií.

„Tesla a další firmy by měly hledět směrem k Číně a hodně přemýšlet o tom, jak přijít s vozem za 25 tisíc dolarů. To je svatý grál,“ míní expert. Krátkodobě podle něj bude investorům stačit, pokud bude Tesla zvyšovat ziskovost. V dlouhodobějším výhledu ale záleží na jejím růstu, tedy mimo jiné na úspěchu robotaxíků. V této souvislosti pak Westly zmínil společnost Waymo, protože „Tesla musí najít způsob, jak ji dohnat.“

Koncentrace stále extrémní: Goldman Sachs v následujícím grafu připomíná vysokou koncentraci amerického akciového trhu. Konkrétně vidíme, jak se vyvíjela kapitalizace deseti největších firem na trhu relativně k jeho kapitalizaci celkové. Na počátku osmdesátých let a před rokem 2000 dosahoval poměr více než 25 %, nyní je to 36 %:

perly 2 

Zdroj: X

Financializace nepomáhá: Greg Ip z Wall Street Journal hovořil na CNBC o tom, že v USA stále vznikají výborné výrobky, vyráběny jsou ale následně někde jinde. Podle něj bývaly firmy jako Intel, Boeing či GE řazeny mezi nejlepší výrobce na světě, třeba GE je dnes „už jen stínem toho, co bývalo.“ U Boeingu „už nezní bláznivě hovořit o jeho rozdělení či bankrotu“, a Intel čelí ostré konkurenci ze zahraničí.

Ip míní, že americkým firmám by moc nepomohla plošná cla. Už proto, že jejich vstupy jsou v nemalé míře ze zahraničních trhů. Podle experta se na současné situaci významně podepisuje „financializace“. Tedy to, že vedení firem věnuje příliš velkou pozornost chování cen akcií namísto toho, aby „trpělivě a dlouhodobě investovalo“. Ukázkou takového přístupu je podle Ipa například to, že Boeing stále pracuje s modernizací letounu 737 místo toho, aby přišel na trh s modelem úplně novým. Intel zase odmítl čipy pro iPhone.

„Podívat do zrcadla“ by se podle Ipa měli v uvedené souvislosti akcionáři firem. Ti totiž často požadují, aby „cena akcie neustále rostla a firmy prováděly odkupy místo investic.“ Lepší je situace u firem jako Tesla či Amazon, kde investoři poskytují dostatečný prostor pro dlouhodobé uvažování a investice do vize, se kterými jejich vedení přišlo. Pozitivní pak z tohoto pohledu je, pokud Boeing řekne, že bude prodávat nové akcie a cena na trhu se zvedne. To totiž může ukazovat, že management i akcionáři začali uvažovat skutečně dlouhodobě „namísto toho, aby je zajímalo jen další čtvrtletí.“

Svou roli by v posunu k dlouhodobějšímu přemýšlení měly hrát i odbory. Ip v této souvislosti uvedl, že i kdyby firma nabídla svým zaměstnancům výborné pracovní smlouvy a podmínky, nebudou mít velkou cenu v případě, že firma tu za deset let už nebude.

 
 

Čtěte více:

Mýty o trhu podle Invesco: Zlato a akcie nemají dobrou výkonnost ve stejnou dobu
25.10.2024 6:26
Na vybrané mýty o fungování akciových trhů a vztazích kolem nich se za...
„SliboTesla“ pomohla trhům k růstu
24.10.2024 22:00
Zámořský index Nasdaq se dnes podíval o 0,8 % vzhůru a mohutně mu k t...
ECB diskutuje o sazbách, TSMC dosahuje průlomu v americké výrobě čipů a evropské futures jsou smíšené
25.10.2024 8:48
Řečníci z ECB diskutovali o budoucnosti sazeb. Většina amerických vol...
Rozbřesk: Česká koruna zatím odolává tlaku a vyčkává na americké volby a ČNB
25.10.2024 9:01
Zatímco polský zlotý i maďarský forint byly v posledních dvou týdnech ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.04.2025
22:01Trump šíří paniku a chaos  
17:25Co by s americkým trhem udělal větší návrat k průměru/trendu?
16:58Indexy pokračují v panických výprodejích  
16:48Deficit zahraničního obchodu USA v únoru klesl, dovoz zůstal zvýšený
16:39mmcité bude v reakci na cla hledat poměr mezi výrobou v Evropě a Brazílii
16:17Reakce Colt CZ na americká cla: V krátkodobém horizontu dojde ke zhoršení ziskovosti  
14:46Po clech posílá ropu hlouběji OPEC, shodl se na navýšení produkce
14:38Bloomberg: Majitel TikToku dostane v EU pokutu přes 500 milionů eur
13:51Česká spořitelna a.s.: Výroční zpráva za rok 2024
12:29FT: Trumpova cla poškodí technologické giganty, míří na jejich dodavatele
12:07EU je připravena vyjednávat i odpovědět na americká cla, reakci zvažují i Británie a Norsko
11:06Renesance jaderné energetiky povede k novým rekordním ziskům, myslí si ředitel Doosan Škoda Power
10:45Obchodní válka propuká naplno a drtí akcie. Kupují se dluhopisy a euro  
10:07Raiffeisenbank a.s.: Výroční finanční zpráva 2024
9:50Dominik Rusinko: Donald Trump otevřel další frontu obchodní války
9:33Největším poraženým Trumpových cel budou USA, myslí si trhy
9:07Rozbřesk: Trumpova celní smršť: 20 % na EU, 54 % na Čínu, 25 % na auta…
8:41Trump oznámil reciproční cla na 60 států, Čína a Evropa slibují odvetu. Trhy nejen v Evropě padají  
02.04.2025
22:46Trump oznámil cla a obrátil trhy: 10% plošně, 20 % EU, 24 % Japonsko, 34 % Čína,…
22:02Akcie zakončily obchodování v den T v kladných hodnotách, ale...  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst