Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Akcionáři Vivendi schválili spinoff tří firem od 16. prosince

    Akcionáři Vivendi schválili spinoff tří firem od 16. prosince

    09.12.2024 16:47
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Francouzský mediální konglomerát Vivendi může příští týden pokračovat v odštěpení (spinoff) tří divizí za několik miliard eur poté, co dnes akcionáři na valné hromadě v Paříži odhlasovali schválení této operace. Akcie Vivendi posilují o 1,6 %.

    Vivendi

    Akcionáři podpořili plán samostatného listingu divize s placenou televizí Canal+ v Londýně, reklamní agentury Havas v Amsterdamu a vydavatele Louis Hachette Group v Paříži, zatímco zbytek firmy Vivendi zůstane kotovaný ve Francii. První listing akcií těchto tří společností se očekává 16. prosince.

    Projekt rozdělení společnosti vedl miliardář Vincent Bolloré, největší akcionář Vivendi, prostřednictvím Bolloré SE s 29% podílem. Vivendi uvedl, že plán rozdělení vytvoří hodnotu pro investory tím, že sníží konglomerátní diskont, který již roky tíží valuaci firmy, a zároveň umožní rychlejší rozvoj samostatných podniků.

    Operace je strategickou otočkou vzad od Bollorého letitého projektu vytvoření integrovaného evropského šampióna se synergiemi mezi jeho aktivitami. Odštěpení všech tří firem schválilo téměř 98 % akcionářů, kteří hlasovali na valné hromadě.

    Odštěpené firmy se začnou obchodovat příští týden. Každý akcionář Vivendi za každou drženou akcii obdrží jednu akcii Canal+, jednu akcii Havas a jednu akcii Louis Hachette, přičemž si zároveň ponechá akcii Vivendi. Vivendi bude dále držet podíly ve společnostech Universal Music Group a Telecom Italia.

    Analytici JPMorgan odhadují, že Canal+ má hodnotu asi 6 miliard EUR, Havas 2,5 miliardy EUR a Louis Hachette 2,2 miliardy EUR, podle komentářů vydaných v listopadu.

    Plán rozdělit Vivendi se neobešel bez problémů. Cena akcií společnosti klesala již měsíce před rozdělením, přičemž obavy analytiků ohledně výkonnosti a správy vedly k otázkám, zda tento plán skutečně povede ke snížení korporátního diskontu.

    Dva aktivističtí investoři navrhli hlasovat proti projektu odštěpení. Společnost Phitrust se sídlem v Paříži uvedla, že návrh „neposkytuje žádnou jistotu, pokud jde o ocenění budoucí entity“. Podobně i CIAM tvrdila, že rozdělení není „v zájmu menšinových akcionářů“.

    Kontrola Bolloré nad odštěpenými firmami bude v rámci nových jurisdikcí posílena. Vzhledem k Bollorého podílu ve Vivendi těsně pod 30 % by musel při nákupu dalších akcií ve Francii podle místních pravidel učinit nabídku na převzetí. V Amsterdamu bude Bolloré moci koupit až 40 % Havasu, aniž by musel učinit nabídku na odkup, a zablokovat jakýkoli nepřátelský krok jiného investora.

    Zdroj: Bloomberg

     

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    19.08.2026
    22:02Pozitivní náladu na trhu podtrhují akcie Moderny a Marvell Technology  
    18:21AI dál sama sobě dláždí kapitálovou cestu a „bezvýznamné“ 2 biliony dolarů
    16:45Traders Talk: Tento trh není pro slabé povahy. Příležitosti se ale najít dají
    16:12Home Depot trápí drahé hypotéky. Klarna po výsledcích odepsala 20 %
    15:35Tradiční král carry trade v ohrožení? Investoři čím dál častěji mění japonský jen za švýcarský frank
    13:59ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    13:49Akcie Moderny letí vzhůru o 100 % díky úspěchu u personalizované vakcíny proti rakovině
    12:25Akcie čínského výrobce humanoidů Unitree vystřelily při svém debutu o 460 procent
    11:59UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Pololetní finanční zpráva za rok 2026
    11:46Česko má druhou nejnižší inflaci v EU
    10:55Česká bankovní asociace nadále očekává letos růst české ekonomiky o dvě procenta
    10:29Bank of America vidí u Nvidie výrazný potenciál. Trh podle ní přeceňuje rizika AI investic  
    9:24Rozbřesk: Život na dluh se ve vyspělých zemích začíná prodražovat
    8:45Odložená kanadská cla, Írán i OpenAI  
    6:01V Německu loni zaniklo téměř 190 tisíc firem. Dopady krize se rozšiřují napříč ekonomikou
    18.08.2026
    17:34Čínská auta na našich silnicích a kam by to vlastně u ní mělo směřovat?
    17:31Důvěra investorů v německou ekonomiku v srpnu vzrostla, uvedl institut ZEW
    15:45Investoři přesouvají kapitál z Treasuries do AI dluhu. Výnosy v USA nadále rostou
    14:11Pád Nike nebere konce. Akcie se propadly až na úroveň z roku 2014
    13:40J&T BANKA a.s.: Pololetní finanční zpráva za rok 2026

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data