Podle stratégů se investoři čím dál více obávají, že američtí technologičtí giganti až příliš utrácejí za umělou inteligenci. Společnosti, které stratégové označují jako "hyperskalátory" (včetně u, Meta Platforms, u a Alphabet) měly v uplynulém roce kapitálové výdaje na výzkum a vývoj ve výši přibližně 357 miliard USD, uvedl tým vedený Ryanem Hammondem. "Významná část" těchto výdajů byla určena na umělou inteligenci a představuje téměř čtvrtinu celkových kapitálových výdajů a výdajů na výzkum a vývoj v indexu S&P 500, dodali.
"Dnešní hyperskalátoři budou nakonec muset prokázat, že se z jejich investic budou generovat příjmy a zisky," napsal Hammond ve svém komentáři. "První známky toho, že se nemusí podařit je generovat, by mohly vést ke snížení valuací." Podle dat zpracovaných agenturou Bloomberg se očekává, že Amazon letos využije na kapitálové výdaje 63 miliard dolarů, což je nárůst z 53 miliard dolarů v roce 2023. Meta a Alphabet, který je vlastníkem Googlu, vynaloží v roce 2024 rekordní částky.
Graf: Akcie AI stále zdražují

Zdroj: , Bloomberg
Rozruch kolem umělé inteligence letos vynesl americké akcie na rekordní maxima, přičemž jednou z firem, která z toho těží nejvíce, je společnost . Investoři obecně očekávají, že toto šílenství zůstane klíčovým rysem rally i ve druhé polovině roku, ačkoli někteří sázejí na to, že ziskům ve zbytku roku 2024 budou vévodit sektory jako poskytovatelé infrastruktury a veřejných služeb.
Přesto stratégové uvedli, že současné výdaje na umělou inteligenci "nejsou nic ve srovnání" s úrovní kapitálových výdajů, která byla zaznamenána během dotcom bubliny. Na vrcholu této technologické bubliny na přelomu tisíciletí vydávala skupina technologických, mediálních a telekomunikačních akcií více než 100 % svých peněžních toků z provozní činnosti na kapitálové výdaje a výzkum a vývoj, doplnil Hammond. Dnes činí celkový účet 72 %.
Zdroj: Bloomberg