Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB možná zaváhala … koruna posiluje na historický rekord k dolaru – pod 22,00 Kč/USD

ČNB možná zaváhala … koruna posiluje na historický rekord k dolaru – pod 22,00 Kč/USD

8.3.2005 17:53

Koruna v závěru úterní obchodní seance akceleruje svůj vzestup vůči dolaru i euru. Poprvé ve své novodobé historii česká měna proráží úroveň 22,00 Kč/USD a vůči euru je nejsilnější od července 2002, když během dne získává téměř 20 haléřů a končí v blízkosti 29,35 Kč/EUR. Tento týden je bohatý na domácí ekonomická data (včera zahraniční obchod, dnes nezaměstnanost a inflace a čeká nás ještě HDP a platební bilance) a zdá se, že bude klíčovým pro českou měnu.

Ze záznamu z únorového jednání ČNB vyplývá, že bankovní rada hlasovala pro ponechání sazeb beze změny těsným poměrem 4:3. Podle našich výpočtů reakční funkce a odhadů inflace však bylo legitimní další snížení úroků. ČNB tak možná zaváhala, což umožnilo koruně dostat se na silnější úrovně. Bankovní rada jednala o sazbách poprvé v novém složení.

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostly spotřebitelské ceny v únoru letošního roku meziročně o 1,7 %, stejně jako v lednu. „Celkově lze konstatovat, že meziroční inflace zůstává mírně pod úrovní prognózy ČNB, i když oproti lednu se tato odchylka poněkud zmenšila. Zveřejněná data ukazují na přetrvávající nízkoinflační prostředí a absenci poptávkových inflačních tlaků v české ekonomice.“ Zhodnotila ČNB únorovou inflaci. Podle našeho názoru už dlouho nebyla situace v měnové politice tak jednoznačná jako dnes. Bylo by velmi překvapivé, kdyby na konci měsíce ČNB nesnížila úrokové sazby. Modelové propočty ukazují, že dokonce existuje prostor pro snížení o 50 bps. Nicméně pro začátek by stačilo alespoň 25 bps.

Míra nezaměstnanosti v únoru poklesla na 9,6 %, číslo však na korunu nemělo bezprostřední vliv. Zítra bude zveřejněna platební bilance z 4Q 2004 a stavební výroba za leden. Především údaje z platební bilance budou dalším fundamentálním vodítkem. Domácí politická situace už korunu vůbec neovlivňuje.

Zatímco ekonomická data vytvářejí prostor pro posilování koruny, samotný prudký růst kurzu je dnes způsoben především výrazným poklesem dolaru k euru, tj. právě tím, že investoři zbavující se dolaru chvatně nakupují všechny středoevropské měny. Například slovenská koruna dnes posílila na 37,55 SKK/EUR a NBS znovu intervenovala proti tomuto pohybu na devizovém trhu. Naše ČNB zatím mlčí a lze očekávat, že bude reagovat jak verbálními intervencemi, tak snižováním sazeb tak, aby tlumila zpřísňování měnových podmínek v ČR.

Z technického úhlu pohledu koruna dnes podle našeho názoru prorazila hned tři úrovně rezistence – 29,51, 29,46 a 29,43 Kč/EUR. To jí dostalo pod krátkodobou apreciační trendovou linii a otevřelo cestu k dalším ziskům. Ve zbytku týdne bude kurz velmi volatilní, může sice objevit korektivní oslabení, nicméně posilování by mohlo vydržet. I v dalších dnech bude vývoj koruny závislý na vývoji eurodolaru a na tom, zda nebudou důležité ekonomické údaje mimo očekávání. Připomínáme, že historické maximum z července 2002 bylo na úrovních kolem 28,90 Kč/EUR.

Americký dolar prudce klesá k euru až na úrovně 1,3360 USD/EUR, což je výrazný kontrast s ranním kurzem 1,3220 USD/EUR. Propad dolaru však nezpůsobila žádná nová ekonomická data. Na trhu se ale čile spekuluje na událost týdne – zveřejnění informací o deficitu obchodní bilance USA za leden (v pátek). Zřejmě půjde jako obvykle o klíčový údaj pro eurodolarový trh, deficit nad 60 mld. USD by byl zřejmě katastrofou pro USD.


Váš názor
  • Proč posiluje koruna
    9.3.2005 20:30

    Analitici řekněte konečně pravdu proč posiluje koruna,říkáte že jeto z důvodu skvěle rostoucí ekonomiky.Co takhle jiný důvod, státní dluh současný prodej eurobondů za 1,5 ml.EUR a pokračující prodej státního majetku do zahraničních rukou.Z těhto důvodů není ČNB odpovědna za současný stav koruny a není důvod měnit úrokovou sazbu.Odpovědnost za tento stav je na vládě.
    t
Aktuální komentáře
22.5.2018
10:30Velký den pro pražskou burzu. Otevřenější regulátor ve Francii  
9:51Pokles italského napětí vrací eurodolar nad 1,1800  
9:31Atraktivní světové akcie na domácí burze a za koruny!
9:12Rozbřesk: Nová vlna státních dluhopisů na obzoru
8:54Po ránu by se mělo dařit Německu, do Prahy nastupují světové tituly  
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba