Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trendy v oblasti prodejů společností – Expanze nebo restrukturalizace?

Trendy v oblasti prodejů společností – Expanze nebo restrukturalizace?

20.01.2005 15:17
Autor: Jana Karakolevová, Patria CF

Ke konci loňského roku vydala European Private Equity & Venture Capital Association studii zaměřenou na úspěšné investice a divestice ze společností ve střední a východní Evropě. Zjistila v ní, že v roce 2003 bylo fondy z oblasti private equity získáno k investování v České republice celkem 93,8 mil. EUR. Celkem 39.,4 mil. EUR bylo investováno do konkrétních projektů, zajímavou otázkou však je, do jakých typů investic tyto prostředky šly.

Z celkového objemu investic 65 % bylo investováno do rozvojových investic v porovnání s 32 % investic do společných odkupů firem v týmu s managementem, tedy do projektů, které jsou svým zaměřením spíše pokračováním ve stávající strategii. Jde o relativně ojedinělý jev v regionu - jak v Polsku (22,5% podíl expanzí na celkových investicích), tak v Maďarsku (18%), převažují manažerské odkupy anebo jiné typy odkupů.

Ačkoli jsou transakce uskutečněné finančními investory typu private equity pouze podmnožinou prodejů a odkupů společností na trhu celkem, jsem toho názoru, že jde o relativně průkazný obrázek současných trendů v oblasti fúzí a akvizic. Tento trend se také potvrzuje na transakcích organizovaných a vedených společností Patria Finance, a.s.. Jaké jsou hlavní rysy těchto „expanzních transakcí“ a co je na nich lákavé?

Nejdříve několik společných charakteristik předmětných společností:

* Kvalitní společnost operující na trhu cca 10-15 let, většinou začala „z nuly“ po roce 1990.

* Vlastněna skupinou fyzických osob, některé z nich se stále aktivně podílejí na jejím řízení.

* V současnosti jedna ze tří vedoucích firem na daném trhu.

* Již 1-2 roky je společnost ve „zralém“ stádiu rozvoje, tj. růst se zpomalil či stagnuje, dochází ke konkurenčnímu tlaku na hrubé i provozní marže a nákladovou optimalizací se jen těžko nachází prostor pro další rozvoj.

Velikost či výše tržeb nemusí být určující veličinou – jsou sektory, kdy se organický rozvoj může zastavit již na úrovni kolem cca 500 mil. Kč tržeb (např. specializovaná výroba), jinde, např. v obchodních činnostech, lze růst až nad hranici cca 1 mld. Kč.

Tato společnost může mít v zásadě tři strategické možnosti:

a) expandovat mimo oblast své působnosti a rozšířit portfolio o nové produkty pouze částečně související se současnou náplní podnikání

b) replikovat stávající obchodní model a založit či odkoupit obdobnou společnost na jednom či více ze strategických zahraničních (např. východoevropských) trhů

c) spojit síly s oborovým zahraničním konkurentem či oborovým partnerem, prostřednictvím něho proniknout na nové trhy a své portfolio obohatit o partnerovy produkty.

Tyto strategie se velmi úzce prolínají s cíli strategických či finančních investorů a jsou jimi proto aktivně vyhledávány. Přednosti takového spojení:

* Investice společně s partnery, kteří jsou špičkou ve svém oboru a společně mohou vést silnější celek s doplňkovým sortimentem produktů a služeb, což výrazně eliminuje rizika samostatné expanze a umožňuje spojení středních společností bez dominantního vlivu jedné firmy;

* Pro partnera jde o možnost rozšíření či přesunutí výrobních kapacit ze zahraničí do České republiky a popř. společně dále na východ. Tato strategie je vhodná zvláště tam, kde se jedná o produkty s vysokou přidanou hodnotou a podstatnými výrobními a dopravními náklady, cílem je optimalizace výrobní základny pro celý region;

* Komplementarita sortimentu produktů a další technologický rozvoj značky;

* Obnovení růstu společnosti a dalších zdrojů zisku.

Věříme proto, že význam „expanzních“ transakcí v České republice poroste a že se tento model stane ještě více vyhledávaným a atraktivním řešením pro úspěšné domácí společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.01.2025
16:06PwC: AI bude mít kontraintuitivní efekty, firmy budou investovat do lidí více. A ti by měli mít jednu klíčovou vlastnost
9:40Víkendář: Velká čínská sázka
17.01.2025
22:00Wall Street zažila nejlepší týden od zvolení Trumpa  
17:43Tomáš Vlk a Braňo Soták o tom, jak investovat v roce 2025. Nyní i jako podcast!
16:34Návrat S&P500 do býčího trendu na dohled  
16:11Růst dluhopisových výnosů a valuace akcií – fundament, zkušenosti a letošní rok
13:16TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
13:02Perly týdne: Silný dolar, jeho vliv na zisky a halucinace AI
13:01Americká společnost Hindenburg, která spekulovala s akciemi, ukončí činnost
12:57Eurostat: Inflace v EU se v prosinci zvýšila na 2,7 procenta, vzrostla i v Česku
12:43CNBC: Tání ledu v Grónsku zpřístupňuje zásoby kritických nerostů
11:32Siegel: Fed je tak maximálně v mírné restrikci, ekonomika si vede dobře
11:05Evropské trhy začínají profitovat z poslední série dobrých zpráv  
9:11Rozbřesk: Co čekáme od ECB v roce 2025?
8:55Světová banka varuje, že americká cla mohou snížit globální hospodářský růst
8:51KHNP se dohodla s Westinghouse, Rio Tinto a Glencore zvažují fúzi, Světová banka varuje před dopady amerických cel a futures jsou zelené  
8:42Růst čínské ekonomiky vloni zpomalil na pět procent
8:32KHNP a Westinghouse se dohodly na urovnání vzájemných sporů ohledně jádra
16.01.2025
22:01Zámoří v euforii nepokračuje  
17:09Random Thoughts #4 aneb Investiční tipy: Aby měly AI modely co žrát…  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data