Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost v prosinci: další obrat na trhu práce?

Nezaměstnanost v prosinci: další obrat na trhu práce?

10.01.2005 9:55
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Počet osob hledajících zaměstnání se v minulý měsíc zvýšil o 24.000 na 541.000. Počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání stoupl téměř o 31.000. Míra nezaměstnanosti podle původní metodiky vyšplhala na 10,3 % z 9,9 % v listopadu, podle nového způsobu výpočtu na 9,5 % z 8,9 % v listopadu.

Prosincová nezaměstnanost je i není překvapením. Údaj podle původní metodiky beze zbytku naplnil očekávání. Zvýšení míry nezaměstnanosti podle nové metodiky ovšem předčilo všechny prognózy na českém trhu. Důvod tkví ve skutečnosti, že změna počtu dosažitelných uchazečů je o 7.000 osob vyšší než změna celkové počtu osob registrovaných na úřadech práce. Tato disproporce patrně do jisté míry souvisí s ukončením povinné základní vojenské služby. Branci ve výkonu základní vojenské služby, nejsou podle nové metodiky počítáni jako dosažitelní uchazeči o zaměstnání, byť by byli registrováni na úřadu práce. Po opuštění armády se stali dosažitelnými a zatížili míru nezaměstnanosti podle metodiky, zatímco původní míra nezaměstnanosti byla tímto faktorem neovlivněna.

Zajímavou informaci přináší také údaje o počtu uchazečů pobírajících příspěvek v nezaměstnanosti. V říjnu, kdy vstoupila v platnost novela zákona o zaměstnanosti, se počet osob pobírajících tuto dávku velmi výrazně snížil (po očištění o obvyklý sezónní pohyb zhruba o 60.000 osob). V listopadu a prosinci se jejich řady sice opět rozšířily v souladu se vzestupem celkové nezaměstnanosti, ovšem stále zůstávají výrazně nižší než před rokem, zatímco míra nezaměstnanosti je prakticky totožná. Nový zákon o zaměstnanosti odřízl od dávek v nezaměstnanosti především absolventy škol bez praxe (přesněji bez alespoň odpracovaného jednoho roku v posledních třech letech). Výsledkem je kromě snížení počtu osob pobírajících příspěvek v nezaměstnanosti také zvýšení průměrné výše poskytovaného příspěvku. V prvních třech čtvrtletích se jeho průměrná výše pohybovala kolem 3 300 Kč, v posledních třech měsících je průměr asi o 1 500 Kč vyšší.

Důležitější informaci než vliv armády na různá měřítka nezaměstnanosti přináší sezónně očištěná data. Podle našeho výpočtu dosáhla míra nezaměstnanosti po sezónním očištění 10,19 %, což je o 0,08 procentního bodu více než na konci listopadu. Zatímco v souvislosti s říjnovými a listopadovými výsledky se dalo mluvit o přešlapování trhu práce na místě, prosinec přinesl obrat a míra nezaměstnanosti se zvýšila. Perioda klesající nezaměstnanosti měla v české ekonomice jepičí život. Trvala jen od dubna do září. Tento vývoj dokazuje, že příčinou nezaměstnanosti jsou především strukturální problémy na trhu práce a nikoli cyklické výkyvy ekonomiky. Míra nezaměstnanosti přestala klesat i přes poměrně svižný hospodářský růst, alespoň na české poměry. Za slovy strukturální problémy se skrývá nadměrná regulace trhu práce ze strany státu, nesoulad mezi poptávkou a nabídkou práce na úrovni oborů i regionů a nefunkční trh nájemního bydlení paralyzovaný regulovaným nájemným, ale i past chudoby vytvořená systémem daní a sociálních dávek. Ve hře o nižší nezaměstnanost je nyní na tahu vláda, ekonomika už udělala vše, co mohla.


Váš názor
 • Jednoznačným viníkem současné situace je socialistická vláda
  11.01.2005 11:21

  Každý se snaží snížit náklady a na prvním místě je v tomto státě téměř nepropustitelný zaměstnanec na kterém se ušetří. Bez zaměstnanců to nejde, ale osobně se stokrát rozmyslím jestli a za jakých podmínek někoho přijmu. Paragrafy jsou na straně zaměstnanců, kteří si se svým zaměstnavatelem za pomoci právníků udělají co chtějí. Potom se není čemu divit.
  Mira
 • Vystizny clanek
  11.01.2005 1:14

  Vystizny clanek ktery otiskla cela rada ceskych novin skoro v plnem zneni. Ekonomika opravdu udelala co mohla, stat zajiste nikoliv. Muj nazor je jen ze pri pracovitosti lidi v CR, by optimalni nezamestnanost za idealnich podminek mela cinit miru asi 3%. Tady neni nejmensiho sporu o tom ze stat,vlada podporuje nezamestnanost tim ze rusi pracovni mista systematicky. Specialne i tvrdymi zasahy do praci firem zamestnavajici OSVC a zejmena pak jakymsi "zakonikem prace" ktery pamatuje dobu totalitni.
  Thyronx
Aktuální komentáře
26.02.2021
11:06Nové investiční tipy Patrie: Cyklické tituly a strukturální trendy  
10:51Airbnb je v hluboké ztrátě, čeká ale výrazný nárůst cestování
10:20Kofola oznámila plánovaný nákup vlastních akcií pro účely opčního programu
9:12Rozbřesk: Vidina tvrdších opatření drží korunu pod tlakem
9:03Twitter chce do 2023 dvojnásobné tržby, akcie včera na rekordu
8:51Evropské burzy zahájí den zřejmě výrazným propadem. Jak povýsledková Erste?  
8:29Další zpřísnění: Vláda chce zakázat pohyb mezi okresy, zavřít školy a další obchody
8:23Erste loni klesl čistý zisk o 46,7 %, akcie ztrácejí
8:01PFNonwovens a.s.: Výsledky rozhodování valné hromady mimo zasedání
6:03Goldman Sachs: Porostou zisky i dividendy, banky atraktivní
25.02.2021
22:02Vyšší výnosy dluhopisů zavinily krvavou lázeň na Wall Streetu  
17:38AutoZone a hlad po hodnotových akciích
17:18Výnosy strmě stoupají a roste tlak na akcie. Další ztráty pro korunu  
16:36Moderna má objednávky na vakcínu za 18,4 mld. USD  
15:42Gates: Pokud nejste nejbohatší na světě, nekupujte bitcoiny
15:19Ekonomika USA rostla koncem roku mírně rychleji, než se čekalo
14:53Bayer má nejvyšší ztrátu v historii, prodělal 10,5 miliardy eur
13:42Pivovar AB InBev po loňském poklesu čeká letos růst zisku i tržeb
13:42Prognóza Patrie: Kvartální zisk Erste klesl o 30 %, hlavně kvůli nákladům na riziko  
13:10Komentář analytika: Nvidii pomáhá kryptotěžba  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AMC Entertainment Holdings Inc (12/20 Q4)
Cellnex Telecom SA (12/20 Q4)
Cinemark Holdings Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
Erste Group Bank AG (12/20 Q4)
Foot Locker Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
International Consolidated Airlines Group SA (12/20 Q4, Bef-mkt)
7:00BASF SE (12/20 Q4)
7:00Deutsche Telekom AG (12/20 Q4)
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university