Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost v prosinci: další obrat na trhu práce?

Nezaměstnanost v prosinci: další obrat na trhu práce?

10.1.2005 9:55
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Počet osob hledajících zaměstnání se v minulý měsíc zvýšil o 24.000 na 541.000. Počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání stoupl téměř o 31.000. Míra nezaměstnanosti podle původní metodiky vyšplhala na 10,3 % z 9,9 % v listopadu, podle nového způsobu výpočtu na 9,5 % z 8,9 % v listopadu.

Prosincová nezaměstnanost je i není překvapením. Údaj podle původní metodiky beze zbytku naplnil očekávání. Zvýšení míry nezaměstnanosti podle nové metodiky ovšem předčilo všechny prognózy na českém trhu. Důvod tkví ve skutečnosti, že změna počtu dosažitelných uchazečů je o 7.000 osob vyšší než změna celkové počtu osob registrovaných na úřadech práce. Tato disproporce patrně do jisté míry souvisí s ukončením povinné základní vojenské služby. Branci ve výkonu základní vojenské služby, nejsou podle nové metodiky počítáni jako dosažitelní uchazeči o zaměstnání, byť by byli registrováni na úřadu práce. Po opuštění armády se stali dosažitelnými a zatížili míru nezaměstnanosti podle metodiky, zatímco původní míra nezaměstnanosti byla tímto faktorem neovlivněna.

Zajímavou informaci přináší také údaje o počtu uchazečů pobírajících příspěvek v nezaměstnanosti. V říjnu, kdy vstoupila v platnost novela zákona o zaměstnanosti, se počet osob pobírajících tuto dávku velmi výrazně snížil (po očištění o obvyklý sezónní pohyb zhruba o 60.000 osob). V listopadu a prosinci se jejich řady sice opět rozšířily v souladu se vzestupem celkové nezaměstnanosti, ovšem stále zůstávají výrazně nižší než před rokem, zatímco míra nezaměstnanosti je prakticky totožná. Nový zákon o zaměstnanosti odřízl od dávek v nezaměstnanosti především absolventy škol bez praxe (přesněji bez alespoň odpracovaného jednoho roku v posledních třech letech). Výsledkem je kromě snížení počtu osob pobírajících příspěvek v nezaměstnanosti také zvýšení průměrné výše poskytovaného příspěvku. V prvních třech čtvrtletích se jeho průměrná výše pohybovala kolem 3 300 Kč, v posledních třech měsících je průměr asi o 1 500 Kč vyšší.

Důležitější informaci než vliv armády na různá měřítka nezaměstnanosti přináší sezónně očištěná data. Podle našeho výpočtu dosáhla míra nezaměstnanosti po sezónním očištění 10,19 %, což je o 0,08 procentního bodu více než na konci listopadu. Zatímco v souvislosti s říjnovými a listopadovými výsledky se dalo mluvit o přešlapování trhu práce na místě, prosinec přinesl obrat a míra nezaměstnanosti se zvýšila. Perioda klesající nezaměstnanosti měla v české ekonomice jepičí život. Trvala jen od dubna do září. Tento vývoj dokazuje, že příčinou nezaměstnanosti jsou především strukturální problémy na trhu práce a nikoli cyklické výkyvy ekonomiky. Míra nezaměstnanosti přestala klesat i přes poměrně svižný hospodářský růst, alespoň na české poměry. Za slovy strukturální problémy se skrývá nadměrná regulace trhu práce ze strany státu, nesoulad mezi poptávkou a nabídkou práce na úrovni oborů i regionů a nefunkční trh nájemního bydlení paralyzovaný regulovaným nájemným, ale i past chudoby vytvořená systémem daní a sociálních dávek. Ve hře o nižší nezaměstnanost je nyní na tahu vláda, ekonomika už udělala vše, co mohla.


Váš názor
 • Jednoznačným viníkem současné situace je socialistická vláda
  11.1.2005 11:21

  Každý se snaží snížit náklady a na prvním místě je v tomto státě téměř nepropustitelný zaměstnanec na kterém se ušetří. Bez zaměstnanců to nejde, ale osobně se stokrát rozmyslím jestli a za jakých podmínek někoho přijmu. Paragrafy jsou na straně zaměstnanců, kteří si se svým zaměstnavatelem za pomoci právníků udělají co chtějí. Potom se není čemu divit.
  Mira
 • Vystizny clanek
  11.1.2005 1:14

  Vystizny clanek ktery otiskla cela rada ceskych novin skoro v plnem zneni. Ekonomika opravdu udelala co mohla, stat zajiste nikoliv. Muj nazor je jen ze pri pracovitosti lidi v CR, by optimalni nezamestnanost za idealnich podminek mela cinit miru asi 3%. Tady neni nejmensiho sporu o tom ze stat,vlada podporuje nezamestnanost tim ze rusi pracovni mista systematicky. Specialne i tvrdymi zasahy do praci firem zamestnavajici OSVC a zejmena pak jakymsi "zakonikem prace" ktery pamatuje dobu totalitni.
  Thyronx
Aktuální komentáře
21.6.2018
18:39Ještě lepší než Amazon  
17:43Pražská burza v červeném, ale Kofola po středečním propadu šplhá vzhůru! V Evropě trpěly banky a automobilky
17:29Koruna dokázala najít oporu, libře pomohla BoE, dolar ztrácí  
16:11Spor USA-Čína: Daimler je první, kdo bije na poplach. Přibudou jiní?
15:10Koruna rozdivočela před ČNB. Nejslabší od října  
14:47Páteční valnou hromadu ČEZ budou provázet spory, soudí analytici
14:45Německo na pomoci Řecku vydělalo přes 2,9 miliardy eur
14:33Finanční ředitel společnosti Kofola Buryš dokoupil zlevněné akcie
13:44Britské sazby beze změny, ale po vyrovnanějším hlasování. Libra stoupá
12:56ČEZ před valnou hromadou: Transformace nebo rozdělení (prognóza analytika Patrie)  
11:27Dvojí vstup Xiaomi na burzu: Jak nakrmit vlka a kozu si nechat
10:56Koruna atakuje 26,00 - ranní pád naznačuje ústup spekulantů z české měny  
10:37Pražská burza u zelené nuly, Kofola se vrací na původní hodnoty. V Evropě se trápí automobilky
9:43Kofola kupuje slovenského výrobce minerální vody Kláštorná
9:12Rozbřesk: Konec řecké ságy - blíží se odpuštění dluhu
8:59Čínské investice v USA letos klesly o 92 %. Peking začal prodávat i americký dluh
8:56Evropa by mohla následovat Ameriku do zeleného, Německo nerozhodné  
8:25MMF schválil úvěr 50 miliard USD pro Argentinu
6:18Ocitli jsme se v bublině podnikového dluhu?
20.6.2018
22:02Wall Street zakončila nerozhodně, Oracle po výsledcích -7 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.