Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kapitálové trhy ve střední Evropě – nenaplněná šance?

Kapitálové trhy ve střední Evropě – nenaplněná šance?

29.09.2004 16:45
Autor: 

Kapitálové trhy ve střední Evropě před sebou nemají zrovna nadějnou budoucnost. Je to možná paradoxní tvrzení v době, kdy na českou burzu konečně pronikla první nová emise akcií a kdy index akciového trhu PX-50 zaznamenal za posledních 12 měsíců růst o 40 %.

Nicméně, ať se na to díváme jak chceme, v celé střední Evropě (a vlastně i západní s výjimkou Británie a Nizozemska) klesá význam „otevřených trhů“, kde se akcionáři mohou ucházet o kontrolu nad korporacemi a roste význam „soukromých firem“, kde je vlastnictví koncentrováno a kde vnější akcionáři hrají mizivou roli.

Například v Polsku se zvýšil medián podílu hlavního akcionáře na firmě z 24% podílu v roce 1996 na 40% podíl v roce 2001. V ostatních zemích je ale hlavní vlastník ještě dominantnější: Například v Rumunsku a Bulharsku je mediánový podíl téměř 60%, stejně jako v Lotyšku, v Litvě je to 50 % a třeba v Maďarsku 45 %.

V České republice má jen 2 % firem hlavního majitele s podílem nižším než je 30 %, mediánový vlastník drží ve firmě 50 %. Od těchto zemí se odlišuje Slovinsko, kde mediánový vlastník drží jen 20% podíl. Pro srovnání, v USA má mediánový vlastník podíl jen okolo 8 %, ve Velké Británii 10 %. Většina evropských zemí se ovšem pohybuje v pásmu 35-55 % pro hlavního vlastníka.

Co z tohoto rozdílného rozložení vlastnictví v kontinentální Evropě ve srovnání s Británií a USA plyne? Především to, že na kontinentu mnohem menší roli hrají akciové trhy, neboť na nich nelze koupit kontrolu nad firmou, jen omezený počet akcií, které nedávají svým držitelům sebemenší vliv na to, jakým způsobem je dané korporace řízena.

Za druhé, větší vlastníci na kontinentu si své dominantní postavení ve firmě žárlivě hlídají a nejsou tak ochotni připustit „naředění“ kontroly například úpisem nových akcií (zde klobouk dolů před pány ze Zentivy…). Peníze proto neshánějí na burze, ale u bank. Skvělé české banky, s jejich výborným „track-record“ tak zůstávají hlavním kanálem přerozdělování peněz od střadatelů k firmám. Ačkoliv je jasné, že české banky v roce 2004 se velmi liší od bank v roce 1994, přesto platí, že pokud banky dominují nad kapitálovým trhem, je alokace kapitálu méně efektivní, protože banky mají tendenci spoléhat na „staré“ klienty a neumějí financovat skutečně dravé a rozvíjející se firmy z „nových“ oborů.

Konečně za třetí, větší koncentrace vlastnictví snižuje roli „corporate governance“, protože dominantní vlastník většinou obsazuje správní rady „svými lidmi“ a často jde zároveň o vlastníky firem a manažery zároveň. Role správních rad ve střední Evropě je proto většinou méně významná, než třeba v USA, kde „board“ je jediným skutečným ochráncem zájmů akcionářů. Na druhou stranu, dominantní vlastníci mají často tendenci minoritní akcionáře ignorovat, ne-li přímo poškozovat.

Situace, v které jsme se ocitli, není optimální, na skokovou změnu směrem k anglosaskému typu kapitálových trhů však zjevně nemáme sílu ani podmínky. Je tedy nutné naučit se i v našem systému podporovat minoritní akcionáře v ochraně jejich legitimních práv a novým firmám poskytovat jiné zdroje financování než je bankovní úvěr.

Ondřej Schneider
Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2024
19:10UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2023
19:04UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2023
18:30Staro – nový technologický cyklus a atraktivita růstových akcií
17:05Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms
16:47Slabé HDP s vyššími inflačními tlaky. Po výsledcích se trhy potýkají i s makrodaty  
16:00City Home finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2023
16:00SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms a staronové cílové ceně: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie -15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024
9:02Rozbřesk: Dnes se ukáže, jak Evropě Amerika utíká
8:52Moneta oznámila výsledky, Meta Platforms utratí o miliardu více na AI a futures jsou smíšené  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.