Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Podílové fondy: Dluhopisové fondy peníze ztrácejí, peněžní a akciové naopak

19.7.2004 15:48
Autor: 

Minulý týden byl na trhu podílových fondů znovu citelný odliv peněz. Nejvíce se týkal, tak jako za celý poslední měsíc, smíšených fondů, investory ztrácely i fondy dluhopisové. Naopak akciové fondy a fondy peněžního trhu přilákaly opět více peněz.

Co se týče výnosnosti, na vzestupu jsou fondy peněžního trhu, ale i fondy dluhopisů. Fondy akciové naproti tomu dále ztrácejí na hodnotě. Nejvíce rostl za minulý týden Prosperita OPF Globální s 0,95 %, za ním následovaly smíšený fond IKS Balancovaný s +0,88 % a akciový ČPI - OPF Fond ropného a energetického s růstem 0,65 %. Za poslední rok získal nejvíce ISČS Sporotrend, jehož roční zisk se ale ztenčil na 38,23 %.

Vyšší úrokové sazby zvedly výnosy fondů peněžního trhu. Za minulý týden nejvýkonnější ISČS Sporoinvest si připsal dokonce 0,19 %, když zároveň přilákal kapitál za více než 190 milionů Kč. Tento fond má největší přírůtek také za poslední rok, 2,42 %, a překonává tak i dluhopisové fondy. Slušný zisk zaznamenal v minulém týdnu také Živnobanka-Sporokonto, 0,12 %.

Pro zobrazení tabulky fondů peněžního trhu klikněte zde

Dluhopisové fondy dále ztrácejí kapitál, pokles jejich ceny se ale zastavuje a minulý týden už většina z nich na hodnotě získala. Nejvíce se dařilo ISČS-ČS korporátnímu dluhopisovému OPF, který zůstal s růstem 0,64 % těsně čtvrtý. Z těch dluhopisových fondů, k nimž jsou k dispozici údaje, se za poslední rok podařilo nejvíce zvýšit hodnotu IKS Plus Bondovému fondu, a to o 2,41 %.

Pro zobrazení tabulky dluhopisových fondů klikněte zde

Smíšené fondy - smíšené výsledky. Poměr rostoucích a klesajících fondů byl minulý týden prakticky vyrovnaný. Na čem se ale shodla většina, byl další odliv peněžních prostředků. Ten nejvíce zasáhl fondy ČSOB Fond bohatství a IKS Global konzervativní, když ztratily každý zhruba 170 milionů.

Pro zobrazení tabulky smíšených fondů klikněte zde

Akciové fondy byly znovu pod tlakem klesajících akciových trhů. Výjimkou byl ČPI-OPF ropného a energetického, jemuž nahoru pomohlo posilování sektoru společně s růstem cen ropy. Největší ztrátu naopak zaznamenal ISČS Eurotrend, 2,37 %. Akciové fondy byly společně s fondy peněžního trhu těmi segmenty trhu, které přilákaly více nových prostředků, než ztratily.

Pro zobrazení tabulky akciových fondů klikněte zde

Fondy fondů podobně jako předchozí týden klesaly, tempo se ale zpomalilo. Relativně úspěšnější co do výnosu byl ISČS-Global trend FF, když ztratil 0,87 %, tedy méně z obou fondů. IKS Fondu fondů se naopak podařilo přilákat investory a zabránit tak odlivu peněz.

Pokud Vás zajímají informace o možnostech investování Vašich volných prostředků, potom navštivte sekci Akcie&Fondy v části Fondy. Kromě výhod a nevýhod jednotlivých investičních variant zde můžete nalézt také velmi zajímavé srovnávací tabulky a kalkulátor nejvýnosnější investice.

Tomáš Vlk, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data