Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Zmatení jazyků - rozpočtová čísla tisíckrát jinak (opak.)

18.05.2004 13:13
Autor: 

Na chvíli se do popředí zájmu zase dostala čísla o rozpočtových schodcích. Zásluhu na tom má časová shoda dvou událostí: česká vláda včera projednávala Konvergenční program ČR na roky 2004-2007 zaměřený na konsolidaci veřejných rozpočtů, Evropská komise nás v souladu s legislativou EU musela zařadit na černou listinu porušovatelů Paktu stability a růstu a vydat o nás zprávu pro Radu ministrů financí a hospodářství zemí EU – Ecofin. Před dvěma týdny navíc ministerstvo financí zveřejnilo svou makroekonomickou prognózu zahrnující i odhad vývoje ve fiskální oblasti. V éteru se to hemží všelijakými ciframi. Háček je v tom, že nejen jablky, ale i hruškami.

Jedním z důvodů rozdílnosti rozpočtových údajů a jejich projekcí je použití různé metodiky. Údaje, s nimiž se setkáváme nejčastěji, jsou vykazovány na základě metodologie vládní finanční statistiky – GFS, kterou od roku 1986 doporučuje Mezinárodní měnový fond. Operace běžného roku jsou sledovány na pokladním (cash) principu, tj. v okamžiku, kdy je příjmová, resp. výdajová operace peněžně realizována. V této metodice jsou spočítány údaje o rozpočtu, které ministerstvo financí publikuje na začátku každého měsíce. Podle této metodiky bývá sestavován a schvalován rozpočet na příští rok a ve stejné metodice jsou vypracovány makroekonomické projekce ministerstva financí vypracovávané s čtvrtletní periodou.

V Konvergenčním programu by měly být údaje spočítané metodikou ESA 95 doporučovanou Eurostatem a požadovanou Evropskou komisí. Národní účty za vládní sektor podle metodiky ESA 95 zachycují transakce daného fiskálního roku na akruálním principu. Operace jsou sledovány tehdy, kdy se ekonomická hodnota vytváří, transformuje nebo zaniká, když se zvyšují pohledávky a závazky, transformují nebo zanikají. Navíc mezi pohledávky jsou zařazeny i některé garance poskytnuté vládou. Podle takto spočítaných údajů hodnotí Evropská komise plnění maastrichtského rozpočtového kritéria a Paktu stability a růstu. Problém je v tom, že přepočet podle této metodiky se týká celé soustavy národních účtů. Nemění se jenom rozpočtová čísla ale také hrubý domácí produkt. Přepočet na ESA 95 je nyní k dispozici pouze pro roky 1995-2002. Pro loňský rok ještě nejsou k dispozici.

Aby to neměli vnější pozorovatelé jednoduché, nejenže se veřejné rozpočty hemží rozličnými mimorozpočtovými institucemi, ale navíc jsou ve vládním výkaznictví používány dvě metodiky a jedna hybridní metoda navrch. V návrhu reformy veřejných rozpočtů byla použita proxy proměnná - očištěný cash deficit, kdy se od údajů spočítaných podle metodiky GFS odečtou dotace transformačním institucím a čisté půjčky. Zachyceny by ovšem měly být quasi-fiskální operace, jejichž plnění proběhne až v následujících letech a do určité míry (podle rizikovosti) také vládou poskytnuté záruky.

Když už si vybereme metodiku, můžeme si dále s rozpočtovými čísly hrát odečítáním různých položek. Pro hodnocení stability veřejných rozpočtů a vlivu fiskální politiky na ekonomiku je nutné propočítat se až k cyklicky očištěnému primárnímu deficitu bez čistých půjček a dotací transformačním institucím. Pohled na výsledek je tristní, a to i přes započatou rozpočtovou reformu. Ještěže jako země stojící mimo eurozónu nemůžeme dostat od Ecofinu pokutu za soustavné porušování rozpočtové kázně. Trestem jsou ovšem rychle narůstající úroky z vládních dluhů, které budeme v budoucnosti splácet ze svých daní.

Obr. Cyklicky očištěný schodek veřejných rozpočtů bez mimořádných operací


Výpočet: Patria Online (data v GFS 86)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.09.2022
7:09Probíhají strukturální změny, které ještě nejsou plně odraženy v cenách akcií, tvrdí investor Jensen
27.09.2022
22:01Wall Street uzavírá smíšeně. S&P 500 ukázal nová minima  
17:38Děravý Nord Stream, příprava na akci BoE a klesající ceny domů  
17:32Poloměkké, nebo polotvrdé přistání?
16:54Wall Street se snaží o obrat, rostoucí ropa pomáhá energetikám  
16:54Spotřebitelská důvěra v USA v září opět vzrostla, přispěl k tomu levnější benzin
16:22Podíl Londýna na primárních nabídkách akcií v Evropě klesl nejníže za 12 let
15:40Cílené útoky na plynovody Nord Stream 1 i Nord Stream 2? Úniky na více místech, potvrzeny silné podmořské výbuchy
15:36UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pololetní zpráva k 30.6.2022
13:46Akcie mohou jít nahoru i přes korekce ziskových očekávání, domnívá se ekonomka. Probíhají strukturální změny
12:09Summers: Postup Fedu je vítaný, Velká Británie začíná připomínat rozvíjející se zemi
11:54Nálada německých exportérů v září znovu klesla, je nejníže od května 2020
11:38EPH Financing CZ, a.s.: Oprava výroční zprávy společnosti za rok 2021
11:31RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva společnosti za 1. pololetí roku 2022
11:14Světová banka kvůli zpomalení růstu v Číně zhoršila výhled růstu východní Asie
11:07Po negativní sérii si trhy vybírají oddechový čas, akcie a dluhopisy opatrně rostou  
11:02NET4GAS, s.r.o.: Sdělení skupiny NET4GAS a jejích společníků k současné situaci na trhu
11:00Evropské trhy se nadechují nad vodou, ale sentiment zůstává nejistý  
9:05Rozbřesk: Fiskální experimenty nové britské vlády se nelíbí libře, koruna vyhlíží zasedání ČNB
8:51Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 295 miliard korun. Navýšil se o výdaje na zastropování cen energií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Jefferies Financial Group Inc (08/22 Q3, Aft-mkt)
Thor Industries Inc (07/22 Q4, Bef-mkt)