Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chudoba v ČR aneb mít se hůře než japonská kráva (opak.)

Chudoba v ČR aneb mít se hůře než japonská kráva (opak.)

13.5.2004 14:39
Autor: 

Český statistický úřad nedávno zveřejnil výsledky výběrového šetření příjmové situace domácností v ČR, Mikrocenzu, založeného na datech za rok 2002. Jednou z hlavních informací, kterou přinesl, je 133 tisíc domácností, ve kterých žije 392 tisíc osob s příjmem nižším než životní minimum. Vzhledem k tomu, že životní minimum může být různé, moc informací nám tato statistika nepřináší.

Zkusme provést pár výpočtů. Naprostá většina rodin žijících pod úrovní životního minima měla roční příjem do 48 tisíc korun. Za tuto skupinu již jsou uvedeny detailnější statistiky. Tyto rodiny měly v průměru 3,5 člena, z toho 1,7 nezaopatřeného dítěte. Pokud budeme pracovat i nadále s desetinami lidí, potom pro takovou průměrnou rodinu, kde jedno dítě i jeho sedmidesetinový bratříček mají 15 až 26 let, činí měsíční životní minimum 11 221 Kč, tj. 3 206 Kč na osobu. Na osobu a den to je zhruba 107 korun. Pokud by všem 1,7 dětí bylo méně než šest let, činilo by životní minimum 67 korun na osobu a den. To jsou ovšem hraniční hodnoty. Zmíněných 133 tisíc domácností žije pod hranicí životního minima. Proč takové vyjádření? Protože denní dotace na jednu krávu v Evropské unii loni činila 70 korun. V případě rodin s malými dětmi, jejichž příjmy jsou nižší než životní minimum, je tedy pravděpodobné, že krávy na francouzských a holandských pastvinách jsou bohatší. Zcela jistě je všech 133 tisíc českých domácností s příjmy pod životním minimem na tom hůře než japonská kráva, za kterou tamní farmář denně zinkasuje více než dvě stovky (korun).

Frustrující, ale hůře než evropská kráva se má téměř polovina světové populace. Navíc počty chudých ve světě rostou. Obvyklým měřítkem chudoby bývá příjem dolar na osobu a den. Za posledních dvacet let se počet osob s nižším příjmem snížil o 400 miliónů. Posuneme-li hranici chudoby na dva dolary na osobu a den, zjistíme, že se zástupy chudých naopak za posledních dvacet let zvýšil o 300 miliónů na 2,7 miliardy. Mluví-li se o globální nerovnováze, zpravidla se myslí schodky a přebytky platebních bilancí. Nerovnováha mezi krávami z vyspělých zemí a lidmi z rozvojových zemí je ovšem poněkud opomíjeným aspektem současného světa …

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data