Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dolar prudce padá o 2 centy k euru (1,2380 USD/EUR) - americká ekonomika stále negeneruje dostatek nových pracovních míst

Dolar prudce padá o 2 centy k euru (1,2380 USD/EUR) - americká ekonomika stále negeneruje dostatek nových pracovních míst

05.03.2004 15:04
Autor: 

Dolar měl před dnešním zveřejněním únorové zprávy z amerického trhu práce na výběr pouze dvě cesty – nahoru na 1,2000 nebo dolů k 1,2300 USD/EUR. Neočekávaně nepříznivé údaje zveřejněné ve 14:30 SEČ jej prudce oslabily během pouhých několika minut o 2 centy na 1,2380 z výchozí „vyčkávací“ úrovně 1,2180 USD/EUR. Koruna z tohoto pohybu vytěžila bleskové 40haléřové posílení na 26,74 Kč/USD.

Největším zklamáním pro poměrně optimisticky naladěné trhy byl údaj o počtu nových pracovních míst vytvořených mimo zemědělský sektor americkou ekonomikou v měsíci únoru. Místo předpokládaných 125 tisíc se zvýšil počet pozic jen o 21 tisíc. Z toho v soukromém sektoru nedošlo k žádné změně, a veškerý přírůstek tak jde na účet míst ve státní sféře. Data o počtu nových míst za leden byla přitom revidována dolů z +112 tisíc na +97 tisíc. Míra nezaměstnanosti, pro trhy sekundární údaj, v únoru stagnovala na 5,6 %.


Dnešní údaje kontrastují s relativně optimistickými posledními slovy šéfa Fedu Alana Greenspana o zaměstnanosti a stavu americké ekonomiky obecně. Optimismus v podání osoby odpovědné za měnovou politiku USA přitom přiměl trhy ke spekulacím o dřívějším růstu úrokových sazeb v USA, což v minulých týdnech podpořilo dolar, a to nejen k euru.

Zpráva o nezaměstnanosti znamená novou fundamentální dimenzi pro dolar, mohlo by dojít k obnovení postupného oslabování dolaru k úrovním 1,26 až 1,29 USD/EUR. Aktuální kurz činí 1,2375 USD/EUR.

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
  • Nenaplnil se
    06.03.2004 13:35

    Nenaplnil se předpoklad, že kurz US pomůže vytvořit nová pracovní místa. Je to dle mého názoru delší proces a dnešní kurz se na ek. datech projeví tak za šest až 12 měsíců. Proto může jít dolar přechodně nad 1,30 EUR. A nejspíše také půjde. Po volbách se uvidí. Počkáme si jaké budou dva další zahraniční obchody US. Dobré by bylo uvádět na stránkách Pat. také rozbory zahr. obchodu Číny a Japonska.
    Oldřich Irsecký
    • not yet
      06.03.2004 18:00

      mr Oldřich.till we have the BOJ it will be so hard to see 1,3 there is a massive internentino to take the yen down and when the usd/yen is goining to be soo soon 114 or maby 115 well for the time been where not going to see it but I can garented that this year we are going to see 1,35 and maby 1,425 just wait a few weeks,but can u tell me why the czk/eur is weaking the real level now it should be 31,8 i will be so appreciate if some one answer me .
      jony
Aktuální komentáře
14.04.2026
22:00Americké akciové indexy útočí na nová historická maxima  
17:47Co a jakým směrem potáhne dolar
16:09AI přebíjí geopolitiku. Analytici masivně zvyšují odhady zisků firem z rozvíjejících se trhů  
14:27Restrukturalizace Citi nese ovoce, banka vykázala nejlepší návratnost za pět let
13:34Stát zahájí první kroky k zestátnění ČEZ letos v červnu. Plně ovládnout ho chce do roku 2029
13:29BlackRock překonal odhady a zaznamenal rekordní příliv do ETF
13:14JPMorgan překonala rekordy v tradingu, přesto snížila výhled
11:35Šance na dohodu USA - Írán drží optimismus na trzích. Důsledky války poodhalí PPI  
11:30Novo Nordisk spojuje síly s OpenAI. Doufá v urychlení vývoje nových léků
11:00Poptávka po ropě letos klesne, IEA kvůli Íránu výrazně přehodnotila prognózu
10:36Jan Bureš: Pohonné hmoty tlačí inflaci ke dvěma procentům, intenzita energetického šoku rozhodne
10:03Rozbřesk: Trhy věří brzkému konci íránského konfliktu. Ale co když se pletou?
9:48Příliš drahá a roztříštěná? Investoři zpochybňují strategii i valuaci OpenAI
9:21Tržby LVMH nesplnily očekávání. Oživení luxusu brzdí válka na Blízkém východě
8:43Nejistota kolem Hormuzu pokračuje, OpenAI čelí otázkám ohledně valuace a Rolls-Royce SMR má kontrakt na tři reaktory  
6:05Block: Vliv umělé inteligence na zaměstnanost se znatelně projeví na akciovém trhu
13.04.2026
17:41Prémiové americké akcie a „AI“ nový normál
16:48Globální odbyt Škody Auto v prvním čtvrtletí vzrostl o 14 procent
16:31PODCAST Týdenní výhled: Válka stále nekončí a zatahuje do hry Čínu, v USA se rozjíždí výsledková sezóna  
15:04OPEC snížil kvůli válce na Blízkém východě výhled poptávky po ropě

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - PPI, y/y