Sharpův poměr je relativně často používaným měřítkem úspěšnosti investora, která je v principu definovaná jako jeho dosažený výnos upravený o riziko. Zřejmě nejužívanějšími metodami posouzení investic jsou ty založené na CAPM, byla zde již popsána např. Jensenova alfa. Připomeňme, že tento princip bere v úvahu pouze systematické riziko charakterizované betou (betami v případě multifaktorovým modelů). Ačkoliv princip rozdělení celkového rizika na systematické a nesystematické má elegantní teoretické zdůvodnění, je nemálo investorů, kteří minimálně berou v úvahu stále riziko celkové (tedy nejen jeho systematickou část). A v principu by tak měli činit všichni, kteří nemají dobře diverzifikované portfolio alespoň z několika desítek akcií.
Jim v hodnocení úspěšnosti svých investic, či spekulací může pomoci tzv. Sharpův poměr. Ten ukazuje, jaký byl výnos investora upravený o riziko - konkrétně výnos nad bezrizikovou investici dělený volatilitou jeho portfolia (anualizované hodnoty). Indikativní hodnoty tohoto poměru v závislosti na návratnosti portfolia (osa z) a volatilitě (osa x) znázorňuje následující graf (nominální bezriziková sazba je stanovena na 5%):
Zdroj: Patria Finance
Interpretace (tzn. posouzení úspěšnosti) výsledku konkrétní investice na základě výše uvedeného poměru je samozřejmě subjektivní. Překročení 1 (v delším období) - tzn. že návratnost portfolia nad bezrizikovou sazbu se rovná volatilitě, je ale většinou hodnoceno jako úspěch, překročení 2 jako výborný výsledek investičního managementu, či tradingu.
Pro posouzení rizikovosti dané investice je stále více populární koncept value at risk - VAR. Je to absolutní měřítko rizika, které ukazuje, danou pravděpodobností (např. 95%) investor v dané časové periodě nepřijde o více, než jaká je VAR - např. VAR velikosti 1.000.000 Kč pro jeden den znamená, že s 95% pravděpodobností (to znamená ne s úplnou jistotou) investor v jednom dnu nepřijde o více než tuto částku. Náročnost kalkulace, včetně odhadu vstupních hodnot (pohyby jednotlivých částí portfolia, volatilita, jejich vzájemná korelace atd.) ovšem efektivně znemožňují užití tohoto konceptu pro naprostou většinu neinstitucionálních investorů.
Jiří Soustružník