Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Trading, investice do akcií a "Sharp ratio" (Úspěšnost investora - nezáleží jen na výnosu II)

3.12.2003 12:55
Autor: 

Sharpův poměr je relativně často používaným měřítkem úspěšnosti investora, která je v principu definovaná jako jeho dosažený výnos upravený o riziko. Zřejmě nejužívanějšími metodami posouzení investic jsou ty založené na CAPM, byla zde již popsána např. Jensenova alfa. Připomeňme, že tento princip bere v úvahu pouze systematické riziko charakterizované betou (betami v případě multifaktorovým modelů). Ačkoliv princip rozdělení celkového rizika na systematické a nesystematické má elegantní teoretické zdůvodnění, je nemálo investorů, kteří minimálně berou v úvahu stále riziko celkové (tedy nejen jeho systematickou část). A v principu by tak měli činit všichni, kteří nemají dobře diverzifikované portfolio alespoň z několika desítek akcií.

Jim v hodnocení úspěšnosti svých investic, či spekulací může pomoci tzv. Sharpův poměr. Ten ukazuje, jaký byl výnos investora upravený o riziko - konkrétně výnos nad bezrizikovou investici dělený volatilitou jeho portfolia (anualizované hodnoty). Indikativní hodnoty tohoto poměru v závislosti na návratnosti portfolia (osa z) a volatilitě (osa x) znázorňuje následující graf (nominální bezriziková sazba je stanovena na 5%):


Zdroj: Patria Finance

Interpretace (tzn. posouzení úspěšnosti) výsledku konkrétní investice na základě výše uvedeného poměru je samozřejmě subjektivní. Překročení 1 (v delším období) - tzn. že návratnost portfolia nad bezrizikovou sazbu se rovná volatilitě, je ale většinou hodnoceno jako úspěch, překročení 2 jako výborný výsledek investičního managementu, či tradingu.

Pro posouzení rizikovosti dané investice je stále více populární koncept value at risk - VAR. Je to absolutní měřítko rizika, které ukazuje, danou pravděpodobností (např. 95%) investor v dané časové periodě nepřijde o více, než jaká je VAR - např. VAR velikosti 1.000.000 Kč pro jeden den znamená, že s 95% pravděpodobností (to znamená ne s úplnou jistotou) investor v jednom dnu nepřijde o více než tuto částku. Náročnost kalkulace, včetně odhadu vstupních hodnot (pohyby jednotlivých částí portfolia, volatilita, jejich vzájemná korelace atd.) ovšem efektivně znemožňují užití tohoto konceptu pro naprostou většinu neinstitucionálních investorů.

Jiří Soustružník


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
General Electric Co (12/16 Q4, Bef-mkt)
7:00Telia Co AB (12/16 Q4)
7:02SAP SE (12/16 Q4)
7:20Volvo AB (12/16 Q4)
7:30Daimler AG (12/16 Q4)
7:30Telefonaktiebolaget LM Ericsson (12/16 Q4)
12:30Honeywell International Inc (12/16 Q4)
13:00Moody's Corp (12/16 Q4)
13:58McDonald's Corp (12/16 Q4)