Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pakt stability prolomen - evropská integrace na rozcestí

Pakt stability prolomen - evropská integrace na rozcestí

25.11.2003 13:01
Autor: 

V noci na dnešek se odehrála klíčová událost v ekonomické integraci evropského kontinentu. Ministři 12 zemí eurozóny se postavili proti Evropské komisi a po desetihodinovém jednání souhlasili s tím, že Francie a Německo nebudou potrestány za nedodržování Paktu stability a růstu. Ministr financí Německa Hans Eichel a ministr financí Francie Francis Mer přesvědčili dostatek svých kolegů z ostatních zemí eurozóny, že by konsolidace rozpočtů jejich zemí měla probíhat pomaleji, než navrhuje Evropská komise, a že není nutné zahajovat disciplinární řízení. Německo a Francie příští rok překročí tříprocentní limit třetím rokem po sobě a podle rozpočtových pravidel EU by obě země měly být podrobeny disciplinárnímu řízení a případně potrestány finančními sankcemi. V rámci institucí Evropské komise a členských zemí eurozóny se rozpoutala prudká přestřelka, která začala ihned po oznámení výsledku nočního jednání a neustále probíhá. Na jedné straně se proti porušení Paktu stability postavily Evropská komise, Španělsko, Nizozemí, Rakousko, Finsko a Švédsko, na straně druhé jsou umírněné země v čele s předsedající Itálií, jejichž ministři podpořili Německo a Francii. Italský ministr financí Giulio Tremonti se snaží přesvědčovat, že noční dohoda je v souladu s Paktem stability. Pedro Solbes, komisař EK pro měnové záležitosti s ním nesouhlasí a tvrdí, že dohoda ministrů financí nemá právní závaznost a že jde proti smlouvě o EU a Paktu stability. Pravdou ovšem je, že Evropská komise prostřednictvím svého předsedy Romana Prodiho Francii a Německu dodala odvahy k revoltě proti Paktu stability. Prodi zhruba před rokem oznámkoval Pakt stability přívlastkem stupidní. V základech se otřásá samotné uspořádání EU. Kdo má jaké pravomoci? K čemu je Evropská komise? Nakolik jsou závazné smlouvy, na nichž je založena evropská integrace? Belgický ministr financí Didier Reyners upozornil, že porušení Paktu stability může ohrozit debatu o evropské ústavě.

Vzhledem k tomu, že rozpočtová disciplína je předpokladem úspěšné existence měnové unie, zapojil se do přestřelky také šéf Evropské centrální banky. Dokonce si vyžádal účast na dnešní schůzce ministrů financí všech 15 zemí EU, kde se kauza Francie&Německo versus Pakt stability opět projednává. Jeho kolega z ECB a guvernér řecké centrální banky Nicholas Garganas varoval, že by porušování fiskální disciplíny mohlo vést k vyšším úrokovým sazbám. V tomto ohledu se nabízí otázka o kooperaci fiskální a měnové politiky. Je měnová politika ECB skutečně nezávislá? Nebo bude nucena přizpůsobovat se fiskální politice? Kdo je první na tahu ve hře, kterou mezi sebou hrají měnová a fiskální autorita? Ekonomická teorie (Sargent, Wallace) ukazuje, že by bylo lépe, kdyby bílými kameny táhla centrální banka.

Evropská integrace se ocitla na důležité křižovatce, z hlediska politického, organizačního i ekonomického, a to právě v době, kdy by se EU měla výrazně rozšířit a integrace posunout od ekonomiky k dalším oblastem. Řešení sporu ohledně Paktu stability je precedentem, který ukáže nakolik je dosažený stupeň integrace starého kontinentu realitou nebo vzdušným zámkem.

David Marek


Váš názor
 • Pravidla by sa mali zmenit, alebo dodrzovat
  26.11.2003 12:02

  Tot moj nazor. Osobne som za to, aby prekrocenie schodku ver. rozpoctov bolo nutne konzultovat a schvalit este vo fazi zameru. Tiez, nie je zle, ked nstane takato situacia, ak pozicane peniaze pojdu na investicie na rozhybanie ekonomiky. Tiez je nutne stanovit maximalny ramec pre schodok celej Unie a snazit sa presunut investicie na celounijnu uroven.
  Marek
 • Pro nás žádná změna : z jednoho bordelu přejdeme do druhého.
  25.11.2003 14:14

  :o(((
  Michal
Aktuální komentáře
13.12.2017
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba