Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kde v EU-25 je nejlevněji aneb euro za 24 Kč!

Kde v EU-25 je nejlevněji aneb euro za 24 Kč!

13.11.2003 11:23
Autor: 

V Británii je drahý nábytek, v Dánsku zase talíře a pečivo. Zelenina a mléko se prodraží v Irsku, čokoláda a marmeláda zase ve Švédku. Kde je ale v Evropě (budoucí EU-25) celkově nejdráže a nejlevněji?

Odpovědi jsou samozřejmě relativní. Pokud jde o to, zda je pro českého turistu draho ve Francii, jsou pro něj důležité ceny v ČR ve Francii a kurz koruny k euru. V absolutní podobě tuto informaci obsahuje index cenové hladiny, který jsme uvedli v článku ČR v EU-25: srovnávání ekonomických statistik po rozšíření EU. Z tohoto pohledu jsou nejdražší skandinávské země, Velká Británie a Irsko. Na druhém pólu je Slovensko, ČR, Maďarsko a pobaltské země.

Drahotu nebo láci lze ovšem také poměřovat vzhledem k ekonomické vyspělosti země, což je poněkud neodborné vyjádření pro relaci reálného směnného kurzu a HDP. Souvislost mezi úrovní cenové hladiny a výší HDP na hlavu (podle parity kupní síly) funguje na vzorku zemí budoucí EU-25 poměrně spolehlivě. Vyloučit se jen musí Lucembursko s "evropskými" cenami a příjmy odpovídajícími koncentraci bankovních domů a investičních společností. Korelační koeficient mezi cenovou hladinou a HDP na obyvatele dosahuje hodnoty 0,88. Těsnost vztahu dokumentuje také následující graf.

Obr. 1: Ceny a HDP/obyv.


Relativní drahotu či láci vzhledem k výkonnosti ekonomiky znázorňuje vzdálenost jednotlivých zemí od přímky v obr. 1. Tato přímka je grafickou reprezentací výsledku regrese mezi cenovou hladinou a ekonomickou vyspělostí. Procentní odchylky skutečných cenových hladin od regresní přímky ukazuje obr. 2. Největší zápornou procentní odchylku od této přímky vykazuje cenová hladina v ČR, tj. ceny v ČR nebo směnný kurz koruny jsou nepřiměřené vzhledem k vyspělosti českého hospodářství. ČR je z tohoto pohledu nejlevnější zemí budoucí EU-25 (tj. zemí s nejvíce podhodnoceným reálným směnným kurzem)! České zboží a služby by měly relativně zdražit, buď růstem cen, nebo posílením kurzu, jež by zdražilo český vývoz. Cenová hladina by se musela zvýšit zhruba o třetinu, aby konstelace ekonomické výkonnosti, cen a směnného kurzu odpovídala regresní závislosti zjištěné na vzorku 24 zemí EU-15 a ACC-10.

Obr. 2: Odchylky cenových hladin od modelu


Zdroj: Patria Online

Skutečnost, že cenová hladina v ČR je nižší, než by odpovídalo ekonomické výkonnosti, s sebou přináší riziko, že cenová konvergence (apreciace reálného směnného kurzu) bude rychlejší než reálné přibližování výkonnosti hospodářsky vyspělejších zemí EU. Jinými slovy, kurzový polštář, který měl podržet českou ekonomiku v průběhu její transformace, je stále ještě silně nafouknutý, tj. koruna reálně podhodnocená. Pokud by k posunu ČR na přímku v obr. 1 měla posloužit pouze změna nominálního směnného kurzu, musel by kurz koruny k euru posílit z dnešních 32 CZK/EUR na 24 CZK/EUR. Další posilování koruny by potom mělo následovat díky rozdílu v tempech růstu produktivity práce a HDP. "Convergence play" teprve začíná …

David Marek


Váš názor
 • :))
  16.01.2004 18:48

  NAPROSTO CHYBNA STUDIE. .. s timto by nepochodil ani student 1.rocniku ekonomie na VSE Banske v Ostrave :)) NE 24.00 ALE 34.00 CZK/EUR
  Radim
 • Casovy horizont?
  19.11.2003 13:13

  Z tohoto clanku by vyplyvalo, ze za nemennych podminek by koruna mohla vuci euru posilit az o 25%- coz by z eventuelni transakce cinilo jiste zajimavou prilezitost. Chybi mi vsak jeste jiny udaj- da se odhadnout casova linie takoveho procesu? Dekuji za pripadne odpovedi...
  Milan
 • Reakce
  14.11.2003 10:17

  Davide, výjmečně s Vámi souhlasím !
  Petr Forst
  • Petr Forst?
   26.03.2004 22:25

   Je to k nevíře! Čistě náhodou sem zabrousim a narazim na svého jmenovce.
 • A co Polsko?
  14.11.2003 6:48

  Chápu, že pro zcela opačný extrém na Maltě existují nějaké důvody vycházející ze specifika ostrovní země. Ale co Polsko nebo Lotyšsko? Očekával bych, že jako transformující se země na tom bude podobně jako ČR. A pokud existují silné faktory, které způsobují takové rozdíly i mezi zeměmi s podobným stavem transformace, není možné předpokládat, že tyto faktory přetrvají a ke ideální konvergenci prostě nedojde?
 • Když dva dělají totéž
  13.11.2003 13:14

  Je to rok, co jsem uveřejňoval podobnou studii a byl jsem nazván fantastou.
 • Hned jsem si přikoupil CZK
  13.11.2003 11:46

  Za 24 EURO/CZK z toho vyskočím. Děkuji za podporu.
  Petr Koruna
  • Jen nakupujte
   18.01.2004 1:22

   Ale nezapomeňte, že za rok si budete moc změnit jméno na Petr Neceléamerickétřicenty.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data