Česká koruna na údaje o zahraničním obchodu za únor nereagovala, pohybuje se kolem 31,71 Kč za euro a sleduje především dění v Iráku. Na všechny trhy negativně působí spekulace o tom, že americké "řešení" války v Iráku nebude tak rychlé a beze ztrát jak se očekávalo. Dolar v důsledku tohoto sentimentu oslabuje, euro posiluje na 1,0633 USD za euro. Koruna k dolaru tudíž posiluje na 29,83 Kč/USD.
Deficit obchodní bilance za únor potvrdil všeobecně známé trendy. Vývoz ve srovnání s lednem jen mírně poklesl, zatímco v únoru roku 2001 výrazně vzrostl; dovoz nepatrně nižší než v lednu, meziročně však +7%, výsledkem je relativně nízký schodek obchodní bilance ve výši 4,3 mld. Kč. Ačkoliv jsou únorové výsledky v souladu s očekáváním a schodek obchodu relativně nízký, negativní vývoj v dalších měsících by korunu mohl výrazně oslabit.
Koruna bude i nadále v zajetí dění v Iráku, měla by se dnes pohybovat mezi 31,60 až 31,80 Kč za euro. Ve čtvrtek zasedá bankovní rada ČNB, rozhodovat se bude i o sazbách, jejich změna se však nečeká.
Na všechny devizové trhy dopadají "neúspěchy" spojeneckých armád postupujících jen ztěžka po iráckém území směrem na Bagdád. V průběhu noci a dnešního dopoledne výrazně oslabil dolar k euru, aktuální kurz činí 1,0640 USD za euro, když v pátek kurz dolaru vyskočil až na 1,0505 USD/EUR. Na televizní projev Saddáma Husajna dolar bezprostředně nereagoval, nicméně prohloubil negativní sentiment. Koruna díky globálnímu propadu americké měny zpevnila na 29,81 Kč/USD, když v pátek ještě pokořila "třicítku".
Pohyb devizových kurzů měn ve středoevropském regionu je smíšený. Slovenská koruna mírně posiluje na 41,85 SKK za euro a maďarský forint sílí k 246,20 HUF/EUR. V Maďarsku dnes zasedá bankovní rada centrální banky, změna sazeb se však neočekává. Polský zlotý oslabuje na 4,335 PZL za euro.
Radim Krejčí