Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropská unie: dohnat a předehnat?

Evropská unie: dohnat a předehnat?

22.01.2003 12:08
Autor: 

Již před dvěma týdny jsme komentovali neuvážený závazek evropských politiků „dohnat a předehnat“ Spojené státy a do roku 2010 vstoupit jako „nejkonkurenceschopnější region světa“ (otázka je, co takováto definice vlastně znamená), /komentář naleznete ZDE/. O pár dní později vyšla zpráva Evropské komise, která upozorňovala, že Evropská unie nejen že náskok Spojených států nesnižuje, ale že rozdíl se dále zvětšuje, přes veškeré potíže USA v posledních dvou letech.

Představitelé EU, když v Lisabonu v roce 2000 slibovali dohnání USA zřejmě také pozapomněli, že v roce 2010 bude mít Unie ne 15, ale 25 a možná ještě více členů. Pro ideu dohnání USA je to další komplikace, neboť noví členové EU budou nejen chudí (to by ještě tak nevadilo), ale většinou zaostávající přesně v těch charakteristikách, v kterých by EU potřebovala přidat.

Mezi stávajícími členy EU si pochvalu vysloužili skandinávské země, především Dánsko a Švédsko, zatímco jako odstrašující příklady jsou nejčastěji uváděny Řecko, Portugalsko, ale i Španělsko, Itálie či dokonce Francie. Tyto země zaostávají, podle Evropské komise, ve zvyšování produktivity, investicích do vzdělání a v uvolnění trhu práce.

Všechny kandidátské země jsou však v prakticky všech těchto ohledech ještě výrazně horší. Po jejich vstupu do Evropské unie se tak konkurenceschopnost Unie jako celku (existuje-li něco takového) výrazně sníží. Dohnání Ameriky se tak definitivně stane nesplnitelným snem a evropští politici budou muset v roce 2010 vysvětlovat, proč neuspěli. Pokud se jich na to ovšem někdo bude ptát.

Poslední, machiavelistickou možností je pak spekulace, že právě na vstup nových „nekonkurenceschopných“ členů se „staří“ členové EU budou vymlouvat. Stejně jako Německo veškeré své úspěchy vytrvale svádí na náklady sjednocování s východními zeměmi, budou moci představitelé EU tvrdit, že nebýt vstupu Polska, Česka, Litvy, atd. by všechno bylo úplně jiné.

Ondřej Schneider
Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.


Váš názor
  • Dohnat a předehat už říkali komouši ...
    22.01.2003 14:33

    ... takže mám pocit, že jsme spadli z bláta do louže :-((
    Árl
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Dialog Semiconductor PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
Dollar Tree Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (12/20 Q4)
Marvell Technology Group Ltd (01/21 Q4, Aft-mkt)
Okta Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Shop Apotheke Europe NV (12/20 Q4, Bef-mkt)
Snowflake Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Splunk Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Vivendi SE (12/20 Q4, Aft-mkt)
8:30Stellantis NV (12/20 Q4)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách