Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co nyní zvážit při investici do akcií Unipetrolu!

Co nyní zvážit při investici do akcií Unipetrolu!

13.02.2002 16:05
Autor: 

Akcie Unipetrolu se pohybuje na nejnižší úrovni za dobu své existence a nezdá se, že tlak na ni by měl polevit. Tento článek sumarizuje aktuální důležité informace týkající se této akcie, detailnější údaje týkající se této firmy naleznete v našich analýzách.

Trh podle našeho názoru stále reaguje na shrnutí situace kolem put opce vlastněné věřiteli firmy, které na začátku týdne přinesl Bloomberg. Ten informoval o put opci, kterou drží věřitelé Unipetrolu, a to jak u dluhopisů, tak u bankovních úvěrů. Opce může být použita v případě změny vlastnické struktury Unipetrolu. Trh přitom reagoval silně negativně i přesto, že ve zprávě se neobjevila v podstatě žádná nová informace.

Podle 9M 2001 výsledků měl Unipetrol 6,8 miliard Kč dluhopisového financování a 4,2 miliard bankovních úvěrů (podle zveřejněných předběžných celoročních výsledků bankovní úvěry dosáhly 5,3 miliard Kč). Výnos dluhopisů je nyní přibližně 11 % (s velkým spreadem, velmi malou likviditou), 2 % nad kupónem, což naznačuje, že držitelé obchodovaných bondů by opci použili (to zřejmě platí i o privátní emisi). Domníváme se, že banky by se mohly rozhodnout zachovat si svou úvěrovou expozici vůči Unipetrolu, protože jejich vztahy s firmou jsou užší v porovnání v držiteli dluhopisů, velká konkurence na trhu úvěrů velkým firemním klientům by také mohla sehrát svou roli. Může tedy dojít k tomu, že banky využijí možnost předčasného splacení dluhu, následovat bude poskytnutí nových financí, ovšem s vyšší úrokovou mírou (to, že Agrofert, jako nový vlastník Unipetrolu, zvyšuje jeho průměrné náklady financování, je objektivním faktem). Restrukturalizace dluhu Unipetrolu by mohla být alespoň z části financována hotovostí získanou z prodeje České rafinérské a Benziny Conocu. Podle A. Babiše je smlouva s Conocem před uzavřením.

To, že představitelé FNM a Agrofertu podepsali smlouvu o prodeji 62,99% podílu v Unipetrolu, velice pravděpodobně nemělo a nemá na současný kurz akcie vliv. Podobně je tomu se zveřejněnými předběžnými výsledky podle CAS za rok 2001, protože nereflektují výsledky hlavních dceřiných společností, ty vydají své výsledky 20. února, předběžné konsolidované výsledky holdingu budou vydány 28. února.

Cenu akcie do značné míry ovlivňují obavy ze vztahu mezi majoritním vlastníkem Unipetrolu a minoritními akcionáři. Přestože je z fundamentálního hlediska akcie Unipetrolu na trhu výrazně podhodnocena, toto hledisko je v současné situaci pouze malým indikátorem odpovídající ceny akcie. Protože se nedomníváme, že toto fundamentální hledisko v dohledné budoucnosti získá na důležitosti, a protože očekáváme, že akcie bude na delší dobu více či méně pod tlakem zmíněných obav, doporučujeme na současné cenové úrovni titul držet, dostaví-li se technická korekce směrem vzhůru, doporučujeme zvážit redukci držených akcií. I na současné cenové úrovni bychom radili velkou opatrnost při zvažování nákupu. Zdůrazňujeme, že tento titul je nyní téměř zcela předmětem spekulací a domněnek (k nimž přispívá i relativně malá informační otevřenost jak Unipetrolu, tak jeho pravděpodobného nového vlastníka).

Jiří Soustružník

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data