Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Index PX-D dnes oslabil o 2,5% tažen především akciemi KB

20.06.2001 18:06
Autor: 

Dnešní obchodní den zcela vybočil z průměru posledních měsíců, nicméně náladu investorů to zřejmě nezvedlo. Důvodem bylo vydání dnešní MFD, která přinesla pro investory a brokery nečekané informace o nabídce zájemců o privatizaci KB a ČRA. KB dnes byla s velkým předstihem nejobchodovanějším titulem ve SPADu (511,1 mil. Kč). Smutnou stránkou tohoto zjištění pro investory bylo, že KB se dnes propadla o 4,2% na závěrečnou cenu 1073 Kč (ale obchodovala se také za 1053 Kč). Zprávou, která se postarala o toto vzrušení, bylo tvrzení „několika na sobě nezávislých zdrojů blízkých jednání“ o výši nabízené ceny, jež byla naprosto odlišná od těch, které byly již několik týdnů prezentovány v médiích. Nová nabídka se měla pohybovat v rozmezí 22-30 mld. Kč. Původní nabídky se pohybovaly v rozmezí 35-38 mld. Kč s komentářem, že cena za 60-ti procentní podíl státu v KB ještě mírně vzroste. Na základě těchto informací přišel masivní výprodej a KB se po celý den obchodovala v mínusu přes 4%. Asi ve 15:45 hod. vyšel článek na ČTK, kde jiný důvěryhodný nejmenovaný zdroj blízký jednání předchozí zprávu dementuje s tím, že nabídky zájemců o KB se pohybují mezi 30-40 mld. Kč a spíše v horní části tohoto rozpětí. KB zareagovala růstem a můžeme očekávat zítřejší pokračování přestřelky informací nejmenovaných důvěryhodných zdrojů.

Podobným, ale ne tak drastickým vývojem, dnes prošly ČRA. Deník MFD přinesl zprávu, že „vysoce postavený vládní zdroj říká, že kupec (Deutsche Bank a TeleDanmark) nyní nabízí částku těsně nad 9 mld. Kč a očekávání státu je 10,7 mld. Kč“. ČRA se po začátku obchodování propadly o více než 10%, ale poté došlo ke stabilizaci a cena se během dne dostala na 528 Kč (-2,24%, objem 43,6 mil. Kč). Dalším titulem, který se dostal pod prodejní tlak, byl Český Telecom, kde zahraniční prodejní pokyn stlačil cenu až na 376,50 Kč. Při této ceně se objevily nákupní příkazy, které spolu s pozitivnějším náhledem v zahraničí otočily situaci a Český Telecom se začal šplhat zpět nahoru až na závěrečnou cenu 382,50 Kč (-2,94%, objem 100,6 mil. Kč). Jediným titulem, který dnes skončil v plusu, byl Philip Morris (+0,86%, objem 4,7 mil. Kč).

Celkový objem na pražské burze dnes výrazně překročil průměr a dosáhl neuvěřitelných 734 mil. Kč. Index PX-D dnes pod vlivem výprodeje KB výrazně oslabil o 2,5% na 1150,9 bodu.

(Bohumil Pavlica)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.04.2026
6:09GQG Partners: Vysoké ceny energií ukončují technologickou bublinu
14.04.2026
22:00Americké akciové indexy útočí na nová historická maxima  
17:47Co a jakým směrem potáhne dolar
16:09AI přebíjí geopolitiku. Analytici masivně zvyšují odhady zisků firem z rozvíjejících se trhů  
14:27Restrukturalizace Citi nese ovoce, banka vykázala nejlepší návratnost za pět let
13:34Stát zahájí první kroky k zestátnění ČEZ letos v červnu. Plně ovládnout ho chce do roku 2029
13:29BlackRock překonal odhady a zaznamenal rekordní příliv do ETF
13:14JPMorgan překonala rekordy v tradingu, přesto snížila výhled
11:35Šance na dohodu USA - Írán drží optimismus na trzích. Důsledky války poodhalí PPI  
11:30Novo Nordisk spojuje síly s OpenAI. Doufá v urychlení vývoje nových léků
11:00Poptávka po ropě letos klesne, IEA kvůli Íránu výrazně přehodnotila prognózu
10:36Jan Bureš: Pohonné hmoty tlačí inflaci ke dvěma procentům, intenzita energetického šoku rozhodne
10:03Rozbřesk: Trhy věří brzkému konci íránského konfliktu. Ale co když se pletou?
9:48Příliš drahá a roztříštěná? Investoři zpochybňují strategii i valuaci OpenAI
9:21Tržby LVMH nesplnily očekávání. Oživení luxusu brzdí válka na Blízkém východě
8:43Nejistota kolem Hormuzu pokračuje, OpenAI čelí otázkám ohledně valuace a Rolls-Royce SMR má kontrakt na tři reaktory  
6:05Block: Vliv umělé inteligence na zaměstnanost se znatelně projeví na akciovém trhu
13.04.2026
17:41Prémiové americké akcie a „AI“ nový normál
16:48Globální odbyt Škody Auto v prvním čtvrtletí vzrostl o 14 procent
16:31PODCAST Týdenní výhled: Válka stále nekončí a zatahuje do hry Čínu, v USA se rozjíždí výsledková sezóna  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index