Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Mzdy v 1. čtvrtletí 2001: Blýská se na lepší časy

31.5.2001 11:59
Autor: 

Průměrná mzda v ČR se v prvním čtvrtletí zvýšila meziročně o 1 128 Kč na 13 289 Kč, což představuje zvýšení o 9,3%. Vzhledem k průměrné inflaci v prvním čtvrtletí (4,1%) činí reálný přírůstek 5,0%.

V podnikatelské sféře se zvýšila průměrná mzda o 1 178 na 13 791 Kč, meziročně se tedy zvýšila o 9,3%, reálně o 5,0%. V nepodnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o 969 Kč na 11 292 Kč, meziroční přírůstek tak činí 9,4%, reálně 5,1%.Ke zvýšení růstu mezd v nepodnikatelské sféře přispělo také zvýšení platových tarifů o 6%.

Nejvíce se mzdy zvýšily v peněžnictví a pojišťovnictví, kde meziroční přírůstek činí 17% a průměrná mzda tak již dosáhla 27 tis. Kč. Dále se tak zvětšila diference mezi mzdami bankovních zaměstnanců a ostatními. K prohloubení diferenciace mezi jednotlivými odvětvími potvrzuje také zvýšení variačního koeficientu o 2,6 procentního bodu na 29,7%.

Vývoj mezd je dobrou zprávou pro spotřebitele, méně příznivě jí mohou vnímat ekonomové. Zatímco na konci minulého roku rostly mzdy zhruba tříprocentním tempem, v 1. čtvrtletí zrychlily na 5%. To by mohlo s mírným zpožděním vést k opětovnému zrychlení růstu spotřebitelské poptávky, což by se mohlo projevit v maloobchodních tržbách a v údajích o hrubém domácím produktu. Právě spotřeba domácností, jež je složkou HDP, v posledním čtvrtletí loňského roku téměř stagnovala. Z tohoto pohledu lze vývoj mezd hodnotit pozitivně. Z pohledu možnosti vzniku inflačních tlaků je již pohled méně příznivý. Růst mezd nejen zvyšuje výrobní náklady, s čímž souvisí možnost zvýšení cen produkce, ale povzbuzení spotřebitelské poptávky by s sebou mohlo přinést i oživení poptávkových inflačních tlaků. Vzhledem k současnému vývoji, kdy je inflace tlačena nákladovými faktory, by kombinaci obojího mohla přinést mírné zvýšení inflace. Centrální banka by tak mohla být v průběhu příštího roku vystavena problémům s plněním inflačního cíle. Navíc by oživení domácí poptávky podpořené růstem reálných mezd mohlo přinést dodateční tlaky na prohloubení schodku obchodní bilance. Hrozba obojího prozatím není aktuální. Domácnosti mění své spotřebitelské chování postupně. Bude-li však rychlejší růst mezd pokračovat, či dokonce zrychlovat, nelze zmíněné negativní dopady vyloučit.

K posouzení přijatelnosti růstu mezd bychom potřebovali srovnat růst reálných mezd s růstem produktivity práce, neznáme však údaje o hrubém domácím produktu za 1. čtvrtletí. Pokud by se HDP meziročně zvýšil o 2%, což je vcelku reálný předpoklad, potom by při meziročním poklesu průměrného evidenčního počtu zaměstnanců o 1,5%, k němuž v 1. čtvrtletí došlo, činil přírůstek produktivity práce zhruba 4,5%. Růst reálných mezd by tedy velmi mírně převyšoval přírůstek produktivity. Mzdy se tak pravděpodobně dostanou blíže centru pozornosti.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data