Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Přinese nám vstup do EU vyšší mzdy?

22.5.2001 8:00
Autor: 

Příznivá odpověď na tuto otázku by patrně zvrátila názor mnoha českých euroskeptiků. Proto bychom měli dobře zvážit, zda se nám vstup evropských integračních struktur "vyplatí" či nikoli. Hrubý domácí produkt na obyvatele dosahuje v ČR 60% průměru Evropské unie (při výpočtu přes paritu kupní síly) a 70% průměrného HDP zemí Evropské unie a deseti zemí střední a východní Evropy kandidujících na vstup do EU.

Skutečností je, že členství v EU nebude mít přímý dopad na naše mzdy. Z výhod členství v EU bude čerpat jen určitá (možná i poměrně početná) skupina českých eurobyrokratů, jež budou pracovat v orgánech a institucích Evropské unie a budou těmito institucemi placeni. Daleko významnější je však zvýšení kreditu českého prostředí pro zahraniční investory, jež by mělo vést k dalšímu přílivu přímých zahraničních investic, vzniku nových pracovních míst, růstu produktivity práce a následně také k růstu reálných mezd a životní úrovně. Pokud bychom zůstali na okraji Evropy mimo sjednocující se evropské společenství, mohli bychom tento scénář sledovat v okolních zemích, Polsku či Maďarsku, domácí ekonomika a životní úroveň by pravděpodobně rostla podstatně pomalejším tempem.

Důležitým přínosem členství v Evropské unii bude možnost participovat na regionální politice Evropské unie. Účelem regionální politiky EU je podpora méně rozvinutých regionů. V případě ČR to znamená všechny regiony s výjimkou Prahy, kde hrubý domácí produkt na obyvatele dosahuje 115% průměru EU. V Praze je také nejvyšší průměrná mzda v ČR. Podpora ekonomického rozvoje ostatních regionů v ČR s pomocí prostředků EU v rámci její regionální politiky by měla přispět ke zvýšení produktivity práce a reálných mezd v mimopražských regionech a tedy i ke snížení mnohdy výrazných regionálních mzdových rozdílů. Částečně lze tyto prostředky využívat již dnes. Přístup k hlavnímu zdroji financování regionální politiky se však otevře až po vstupu ČR do EU. Nevyužít této šance by bylo trestuhodné.

Příkladem pro politiky i běžné občany je Irsko. Ač tamní vláda v mnohém nesouhlasí s bruselskými politiky, možnost využívání financí ze strukturálních a kohezních fondů posunulo tuto zemi výrazně vpřed. Před vstupem do EU bylo Irsko považováno za agrární zemi. Dnes zde můžeme nalézt největší koncentraci high-tech výroby v Evropě. Ekonomika roste již dlouhou dobu velmi rychlým tempem a v úrovni životní úrovně (měřeno HDP/obyv.) Irsko se 108% průměru EU předstihlo Velkou Británii (102%) či Francii (99%) a dotáhlo dokonce Německo (108%). Představa, že naše mzdy a životní úroveň bude srovnatelná s Německem či Rakouskem je jistě příjemná. Členství v EU by tyto naděje mohlo učinit reálnějšími.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.5.2018
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba