Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Přinese nám vstup do EU vyšší mzdy?

22.05.2001 8:00
Autor: 

Příznivá odpověď na tuto otázku by patrně zvrátila názor mnoha českých euroskeptiků. Proto bychom měli dobře zvážit, zda se nám vstup evropských integračních struktur "vyplatí" či nikoli. Hrubý domácí produkt na obyvatele dosahuje v ČR 60% průměru Evropské unie (při výpočtu přes paritu kupní síly) a 70% průměrného HDP zemí Evropské unie a deseti zemí střední a východní Evropy kandidujících na vstup do EU.

Skutečností je, že členství v EU nebude mít přímý dopad na naše mzdy. Z výhod členství v EU bude čerpat jen určitá (možná i poměrně početná) skupina českých eurobyrokratů, jež budou pracovat v orgánech a institucích Evropské unie a budou těmito institucemi placeni. Daleko významnější je však zvýšení kreditu českého prostředí pro zahraniční investory, jež by mělo vést k dalšímu přílivu přímých zahraničních investic, vzniku nových pracovních míst, růstu produktivity práce a následně také k růstu reálných mezd a životní úrovně. Pokud bychom zůstali na okraji Evropy mimo sjednocující se evropské společenství, mohli bychom tento scénář sledovat v okolních zemích, Polsku či Maďarsku, domácí ekonomika a životní úroveň by pravděpodobně rostla podstatně pomalejším tempem.

Důležitým přínosem členství v Evropské unii bude možnost participovat na regionální politice Evropské unie. Účelem regionální politiky EU je podpora méně rozvinutých regionů. V případě ČR to znamená všechny regiony s výjimkou Prahy, kde hrubý domácí produkt na obyvatele dosahuje 115% průměru EU. V Praze je také nejvyšší průměrná mzda v ČR. Podpora ekonomického rozvoje ostatních regionů v ČR s pomocí prostředků EU v rámci její regionální politiky by měla přispět ke zvýšení produktivity práce a reálných mezd v mimopražských regionech a tedy i ke snížení mnohdy výrazných regionálních mzdových rozdílů. Částečně lze tyto prostředky využívat již dnes. Přístup k hlavnímu zdroji financování regionální politiky se však otevře až po vstupu ČR do EU. Nevyužít této šance by bylo trestuhodné.

Příkladem pro politiky i běžné občany je Irsko. Ač tamní vláda v mnohém nesouhlasí s bruselskými politiky, možnost využívání financí ze strukturálních a kohezních fondů posunulo tuto zemi výrazně vpřed. Před vstupem do EU bylo Irsko považováno za agrární zemi. Dnes zde můžeme nalézt největší koncentraci high-tech výroby v Evropě. Ekonomika roste již dlouhou dobu velmi rychlým tempem a v úrovni životní úrovně (měřeno HDP/obyv.) Irsko se 108% průměru EU předstihlo Velkou Británii (102%) či Francii (99%) a dotáhlo dokonce Německo (108%). Představa, že naše mzdy a životní úroveň bude srovnatelná s Německem či Rakouskem je jistě příjemná. Členství v EU by tyto naděje mohlo učinit reálnějšími.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data