Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Zahraniční obchod v březnu 2000: Investiční poptávka zvýšila dovozy a prohloubila schodek

24.4.2001 9:11
Autor: 

Schodek obchodní bilance dosáhl v březnu 13,9 mld. Kč, což je o 7,9 mld. Kč více než v loňském únoru. Výsledek předčil naše očekávání (-9 mld. Kč) i konsensus (-8,6 mld. Kč) Snížila se meziroční dynamika vývozu na 17,9% z únorových 21,7%. Naopak dovoz zrychlil z únorových 21% na 24,4%.Dvanáctiměsíční saldo se již prohloubilo na 139,4 mld. Kč, vyšší hodnoty dosáhlo naposledy v listopadu 1997.

Ke zvýšení schodku obchodní bilance v březnu přispívají dva faktory: sílící dovoz investičního zboží a dovoz surovin a polotovarů.

Současný hospodářský růst je tažen především investiční vlnou. Domácí produkce nestačí pokrývat poptávku po průmyslových zařízeních nebo není schopna nabídnout požadované investiční zboží, a proto jsou investice ze značné části realizovány dovozem. Jedná se především o strojní investice a investice do výpočetní techniky. Saldo ve skupině strojů a přepravních zařízení se tak v únoru přehouplo do záporných čísel, -2,1 mld. Kč, když v únoru skončilo s přebytkem 1,9 mld. Kč.

Rostoucí domácí produkce, o níž svědčí údaje z průmyslu a stavebnictví, je druhým faktorem zhoršení obchodní bilance. S růstem produkce přichází růst poptávky po surovinách a polotovarech. Saldo ve skupině surovin, polotovarů a chemických výrobků se v únoru prohloubilo na 12,6 mld. Kč. z únorových 9,9 mld. Kč. Tentokrát však nárůst schodku nelze přičíst drahé ropě. Schodek v obchodu s nerostnými palivy se v březnu snížil na 7,1 mld. Kč z únorových 7,4 mld. Kč především díky poklesu ropy na světových trzích o zhruba 7,5% a poklesu cen plynu dokonce o 18,3%.

Potvrzuje se, že ani při poklesu cen ropy nemusí dojít ke snížení schodku zahraničního obchodu. Zlepšení směnných relací, způsobené poklesem dovozních cen ropy a zemního plynu, je více než vykompenzováno rostoucí poptávkou. Růst domácí ekonomiky se promítá do rychlého růstu dovozu investičního zboží a dovozu surovin a polotovarů. Tato tendence by měla působit na vývoj obchodní bilance i po zbytek roku. Rizikem dalšího zhoršení obchodní bilance je případné výraznější zpomalení zahraniční poptávky spojené s ochlazením hospodářského růstu v zemích EU a především v Německu. Vývoj indikátoru, IFO, jež slouží jako barometr vývoje německé ekonomiky, prozatím bohužel ukazuje, že tato očekávání by se mohla naplnit. V březnu se saldo zahraničního obchodu s EU, stejně jako saldo obchodu s Německem, přehouplo do záporných čísel, když v únoru byla obě salda kladná.

Očekávám, že v letošním roce by se měl schodek obchodní bilance prohloubit na 135 mld. Kč.

(Komentář bude pokračovat)

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y