Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Akcie Matávu dnes o 4,2% níže po zveřejnění výsledků za 2000

14.2.2001 10:25
Autor: 

Maďarský telekomunikační operátor Matáv dnes zveřejnil výsledky za rok 2000 podle mezinárodních účetních standardů. Tyto výsledky sice vykazují silný meziroční růst, nicméně zaostávají za očekáváním trhu, a proto kurz akcie reagoval po otevření maďarského trhu negativně (-4,2%).

Konsolidované tržby Matávu vzrostly meziročně o 15,9% na 446 mld. HUF. Hlavním tahounem tržeb byly podle očekávání tržby za služby mobilní telefonie, které rostly o 31,6%, na 109 mld. HUF, a nyní představují 24% celkových tržeb. Výrazně se do tržeb promítlo zvýšení telefonních poplatků, které generovaly 83 mld. HUF, tzn. o 31% více než v roce 1999. Pronájem okruhů a datové služby také silně vzrostly, o 32,5%, nicméně v tomto případě se jedná o menší položku (17 mld. HUF).

Nejpomaleji rostoucím segmentem tržeb jsou tržby z domácího volání po pevných linkách, které vyrostly jen o 7%, a to pod vlivem snížení cen za volání (celkový počet provolaných minut přitom vzrostl o 12.3%). Tržby z mezinárodního provozu dokonce meziročně poklesly o 5%. Zklamáním byl také růst v posledním kvartále, kdy i tržby za mobilní služby rostly mezikvartálně jen 1,8%.

Analytiky často sledovaný ukazatel zisku, zisk řed zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) zaznamenal úctyhodný 41% meziroční růst. Tempo růstu zisku po zdanění pak pokleslo na 12.6%. Jak EBITDA, tak čistý zisk byly ovlivněny vytvořením jednorázové rezervy ve čtvrtém kvartále.

Z provozních údajů stojí za zmínku 2,3% růst počtu pevných linek na 2,97 mil. ke konci roku 2000. V porovnáním s 3,9 mil. linkami v ČR je tedy penetrace pevných linek v Maďarsku nižší. Na druhou stranu je Matáv daleko před Českým Telecomem v zavádění ISDN přípojek - na konci roku měl instalovaných 305 882 ISDN kanálů, oproti 103 000 ISDN kanálů Českého Telecomu na konci září 2000.

Počet mobilních uživatelů Westelu (dcery Matávu) vyrostl meziročně o 78%, na 1,67 mil. Celková mobilní penetrace byla v Maďarsku na konci roku 2000 31% (v ČR to ve stejnou dobu bylo přes 40%).

A konečně počet komutovaných uživatelů Internetu připojených přes Matáv činil na konci roku 95 000, což je téměř zdvojnásobení vůči konci roku 1999. Matáv je v komutovaném přípojení na Internet maďarskou jedničkou.

Na kurz akcie Matávu mohlo také způsobit sdělení společnosti, že nedávné koupený makedonský operátor Maktel bude pozitivně přispívat do zisku Matávu až v roce 2002.

Ondřej Daťka


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data