Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Nákupní horečku zchladil drahý benzín

17.1.2001 10:05
Autor: 

Tržby v maloobchodě se v listopadu meziročně zvýšily o 1,1%. V porovnání s říjnovými 5,3% vypadá listopadový údaj jako nízký. Do značné míry se na něm podílí kalendářní variace a statistické faktory. Listopad měl o jeden pracovní den méně než stejný měsíc roku 1999. Naproti tomu říjen měl o dva pracovní dny více. Navíc listopad 1999, se kterým jsou údaje z listopadu 2000 porovnávány, byl prvním měsícem, kdy se výrazněji zvýšily maloobchodní tržby, což ustavilo vysoký základ pro meziroční srovnávání.

Nízké číslo jsme očekávali, takže není příliš překvapivé. Mírný růst maloobchodních tržeb nenasvědčuje, že by docházelo k akceleraci domácí poptávky ohrožující vývoj inflace. Maloobchodní tržby tak zapadají do obrazu, který byl vytvořily dříve zveřejněné makroekonomické indikátory. ČNB tak stále nemá důvodu obávat se ohrožení inflačního cíle a měnit úrokové sazby.

V listopadu se ještě neprojevil vánoční efekt. Od loňských vánočních tržeb se očekává, že dosáhnou rekordních hodnot. To se však projeví až v prosincové statistice. Listopad byl především ve znamení poklesu tržeb z prodeje pohonných hmot, stagnaci tržeb z prodeje motorových vozidel a mírného přírůstku tržeb z prodeje spotřebního zboží. Dařilo se prodejnám specializovaným na prodej potravin, jejichž tržby se meziročně zvýšily o 9,4%. Z obchodních řetězců se více dařilo těm, které se zaměřují na nepotravinářské zboží v porovnání s prodejnami nabízejícími smíšené zboží. Potvrzuje se domněnka, že hobbymarkety a prodejny nábytku se u českých spotřebitelů setkávají s pokračující přízní a chutí nakupovat.

Za poklesem růstu maloobchodních tržeb stojí do značné míry pokles tržeb z prodeje pohonných hmot, na kterém se podílely vysoké ceny pohonných hmot. Ukázalo se, že pro české motoristy byly již ceny příliš vysoké a raději jezdili méně. V poslední době však ceny pohonných hmot začaly klesat, což by mohlo povzbudit tržby z prodeje pohonných hmot. Při zachování růstového trendu u tržeb v ostatních segmentech maloobchodu by tak celkové údaje mohly opět dospět k vyšším přírůstkům.

Tržby v dopravě sice poznamenal nižší počet pracovních dní, přesto si zachovaly slušnou dynamiku růstu, když se reálně zvýšily o 4,6%. Stejně jako v předchozích měsících nejrychleji rostly tržby v letecké dopravě a silniční dopravě.

Tržby ve spojích opět vykázaly vysoký nárůst (18,5%), když hlavním zdrojem růstu tržeb jsou telekomunikační služby, které těží z rostoucí obliby používání služeb operátorů mobilní telefonie. Podobně jako listopadové maloobchodní tržby i prosincový údaj bude negativně ovlivněn kalendářními variacemi a vysokým základem pro meziroční porovnání z prosince 1999. Přesto očekáváme, že za celý rok 2000 se maloobchodní tržby zvýší o 4,5%.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data