Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Chcete vydělat ? – Kupte si akcie Tabáku !

25.10.2000 8:10
Autor: 

Pro ty, kteří mají zájem zhodnotit své volné finanční prostředky, bychom rádi doporučili zajímavou investiční příležitost – nákup akcií společnosti Philip Morris ČR, a.s. (původní název Tabák, a.s.). Na českém akciovém trhu totiž není mnoho společností, které nabízejí tak výhodné zhodnocení vložených prostředků a stabilní zdroj příjmů, jako je tomu v současné době právě u akcií Tabáku - resp. Philip Morris ČR.

Tabák byl vždy považován za jeden z „blue chips“ pražské burzy z důvodu stabilního vysokého dividendového výnosu i přes obchodování na volném trhu, nízkou likviditu a menší informační otevřenost společnosti vůči investorům.

Philip Morris ČR, a.s., který je dceřinou společností nadnárodní potravinářské společnosti Philip Morris, zaujímá dominantní postavení na tuzemském trhu a jeho nejvýznamnější exportní zemí je Slovensko s téměř 55% podílem na tamním trhu. Mezi silné stránky společnosti patří její vysoký tržní podíl na domácím trhu (mírně nad 80%) a významné značky cigaret: Petra (nejprodávanější cigaretová značka na českém trhu), Marlboro, Sparta, L&M, Start. Toto dominantní postavení je podporováno vynikajícím počítačově-řízeným distribučním systémem, který je schopen eliminovat budoucí omezení reklam na tabákové výrobky a představuje silnou bariéru proti vstupu konkurence.

V loňském roce dosáhla společnost čistého zisku 2,84 mld. Kč a byla vyplacena hrubá dividenda 880,- Kč na akcii. Hospodářský výsledek za rok 2000 bude pozitivně ovlivněn klesajícími odpisy a snížením daně z příjmu pro podniky z 35% na 31%. (Snížená srážková daň z dividend z 25% na 15% platí již od 1.1.2000). Očekáváme, že v roce 2000 dosáhne společnost čistého zisku 2,9 mld. Kč a hrubé dividendy ve výši 1 004,- Kč na akcii. Vzhledem k tomu, že společnost dlouhodobě vyplácí nejvyšší dividendu ze všech společností v regionu a nepředpokládáme změnu tohoto trendu, domníváme se, že by dividendový výnos za rok 2000 mohl dosáhnout při současné tržní ceně až 18%.

Akcie Philip Morris ČR byly navíc začátkem listopadu zařazeny mezi nejlepší domácí tituly obchodované v segmentu burzy SPAD, čímž by se měla zvýšit likvidita tohoto titulu.

Současná tržní cena (5 700,- Kč) je na nízké úrovni a naše krátkodobé doporučení je proto „KOUPIT“, dlouhodobě udržujeme doporučení „AKUMULOVAT“.

(Daniel Martinů)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů