Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Zahraniční obchod v červnu: návrat k miliardovým přebytkům

8.8.2006 9:56
Autor: David Marek

(Komentář doplněn)
Obchodní bilance se po dvou hubenějších měsících s přebytky v řádu pouze stamiliónů korun v červnu opět vyhoupla k výrazně vyššímu kladnému saldu. Přebytek dosáhl 8,9 miliardy korun. Vývoz se meziročně zvýšil o 9,5 procenta, dovoz stoupl o 10,0 procent. Základní charakteristika zůstává stejná: k růstu vývozu a kladnému saldu výrazně přispívá vývoz produkce automobilek, dovoz zatěžují vysoké ceny ropy a zemního plynu.

Celkový objem vývozu se za poslední rok zvýšil o 15,8 miliardy korun, z toho 11,8 miliardy připadá na vývoz strojů a dopravních prostředků (4,7 miliardy na automobily). Z ostatních stojí za zmínku ještě zvýšení vývozu výpočetní techniky a telekomunikačních zařízení.

Stroje a dopravních prostředky se významně podílí také na zvýšení dovozu, což naznačuje akcelerující investiční aktivitu v české ekonomice a zdroj další zvyšování potenciálu české ekonomiky.

Nejvýrazněji ovšem stoupl dovoz nerostných paliv (o 34,4 procenta). Dovoz ropy vzrostl ve srovnání s loňským rokem reálně o 28,4 procenta, nominálně ovšem o 73,4 procenta. Dovoz zemního plynu dokonce reálně klesl o 3,3 procenta, hodnota dovozu ovšem stoupla o 25,7 procenta. Celkem podle našeho odhadu vývoj směnných relací srazil přebytek zahraničního obchodu téměř o čtyři miliardy korun.

Reálný vývoj zahraničního obchodu nyní ovlivňují příznivý vývoj zahraniční poptávky i sílící domácí poptávka po dovozu. Eurozóna se letos dočkala mírné oživení hospodářského růstu. Varováním jsou ovšem poslední hodnoty některých ukazatelů z Německa (Ifo, ZEW). Významným je pro českou ekonomiku také zvýšení výrazně vývozu na Slovensko. Na straně domácí poptávky působí již zmíněná investiční aktivita. Spotřebitelská poptávka prozatím působí na saldo obchodní bilance umírněně.

Za celý letošní rok počítáme s přebytkem obchodní bilance ve výši 54 miliard korun, příští rok by za příznivých podmínek mohl stoupnout nad 70 miliard korun.


Váš názor
 • Dotaz
  8.8.2006 12:52

  Je to bilance za červen nebo za červenec?
  Franta
 • ČERVEN
  8.8.2006 11:10

  Jen bych chtěl poznamenat, že předpokládám, že máte na mysli vyýsledky ČERVNA a nikoliv července. Dále mě trochu zarazilo, že neuvádíte zdroj (vzhledem k Vašemu odkazu, pod tímto článkem). Předpokládám, že to jsou data ČSÚ a nikoliv Vaše... Nepřijde mi to profesionální
  Tomáš Procházka
  • Děkujeme za upozornění
   8.8.2006 11:20

   U zahraničního obchodu jde o červnová čísla. Text byl opraven.
   • oprava
    9.8.2006 9:10

    Děkuji za opravu, jen pořád nikde odkaz na data ČSÚ...
    Tomáš Procházka
   • Kladné saldo
    8.8.2006 12:22

    Jak je možné, že z červnového hospodaření státu vychází kladné saldo obchodní bilance, když dovoz převyšuje vývoz? Je-li to v stálých zúčtovacích cenách, tak tomu nerozumím??
    Jan Novotný
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data