Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výnosy nahoru, akcie dolů. Podle některých investorů by S&P 500 mohl klesnout ještě o 10 procent

Výnosy nahoru, akcie dolů. Podle některých investorů by S&P 500 mohl klesnout ještě o 10 procent

31.08.2022 15:39
Autor: Redakce, Patria.cz

Americké akcie připadají některým investorům opět drahé. Jestřábí komentáře Fedu tlačí výnosy dluhopisů nahoru a nutí tak účastníky trhu k tomu, aby valuace na akciích přehodnotili.

Forwardový poměr ceny a zisku u indexu S&P 500 se po prudkém oživení akcií vrátil zpět z minim v polovině června na přibližně 17násobek, ale stále je hluboko pod téměř 22násobkem na začátku roku. Před měsícem, kdy trhy rostly v naději, že Fed ukončí zpřísňování měnové politiky dříve, než se původně očekávalo, by tato valuace vypadala rozumně. Jenže předseda Fedu Jerome Powell minulý týden na konferenci v Jackson Hole tyto naděje rozdrtil jednoznačně jestřábím komentářem a někteří investoři se nyní domnívají, že ocenění akcií bude možná muset ještě klesnout, aby naceňovalo rizika rostoucích výnosů dluhopisů a hrozící recese.

Poměrně skromné valuace byly jedním z největších pozitiv trhu na konci druhého čtvrtletí, kdy se akcie po šesti měsících útrap pohybovaly poblíž nejnižších úrovní za rok a půl a forwardový P/E se pohyboval těsně nad 15, domnívá se Matthew Miskin, hlavní investiční stratég společnosti John Hancock Investment Management. Ale poté, co akcie vzrostly ze svých minim z poloviny června o 10 %, „nenaceňují tolik rizika, a to je něco, s čím se trh bude muset potýkat v druhé polovině roku 2022,“ dodal Miskin.

Akcie nyní ohrožuje růst výnosů státních dluhopisů, který zrychlil, když Fed potvrdil své odhodlání zvýšit úrokové sazby víc, než trhy dříve očekávaly. Rostoucí výnosy státních dluhopisů, které se pohybují inverzně k cenám dluhopisů, mají tendenci tlačit akcie níže částečně proto, že jsou bezrizikovou alternativou k akciím. A mají vliv zejména na ocenění společností v technologickém sektoru s vysokými očekávanými budoucími zisky.

01

Americký akciový index S&P 500 se v polovině června dostal na minimum, když výnos 10letého amerického státního dluhopisu vzrostl na přibližně 3,5 %, což byla nejvyšší úroveň za více než deset let. Během léta 10letý výnos klesl a odrazil se zpět na 3,1 %. Výsledkem podle Wells Fargo Investment Institute je, že prémie za akciové riziko, kterou investoři očekávají za držení akcií oproti bezrizikovým státním dluhopisům, nedávno klesla zhruba na nejnižší hodnotu od roku 2009. Analytici z Wells Fargo proto doporučují, aby investoři otočili svá portfolia směrem od akcií k dluhopisům a komoditám. Akciový trh je „neuvěřitelně drahý ve srovnání s nyní vyšším 10letým výnosem,“ řekl Sameer Samana, hlavní stratég pro globální trh z Wells Fargo Investment Institute.

Index S&P 500 klesl od Powellova pátečního projevu o 5 %, protože investoři mění svá očekávání ohledně toho, jak vysoko Fed zvedne sazby. „Trh příliš rychle nacenil měkké přistání a na chyby zbývalo jen málo prostoru,“ napsal Keith Lerner, investiční ředitel u společnosti Truist Advisory Services. "Avšak i po tomto poklesu je příliš brzy na to říct, že poměr rizika a odměny je lákavý."

Současná ocenění jsou stále na „prémiové úrovni“, pokud uvážíme nejistotu ohledně budoucích zisků a dalšího zpřísňování měnové politiky, uvedl Lerner v pondělním komentáři. Na základě aktuálních předběžných výhledů zisků Lerner odhaduje, že pokles P/E u indexu S&P 500 na 15násobek by tento index stlačil těsně nad 3 600 bodů, tedy přibližně na hodnotu jeho červnových minim, což odpovídá poklesu o více než 10 % od pondělního závěru.

Na druhou stranu se v posledních měsících objevily pádné argumenty pro vstup do akcií. Výsledková sezóna za druhé čtvrtletí v USA byla lepší, než se očekávalo, a i přes nepříznivý výhled na ekonomiku pomohla k nedávnému oživení akcií. Nyní se očekává, že zisky firem z indexu S&P 500 v roce 2022 vzrostou o 8 %.

Toto očekávání se však může změnit k horšímu, pokud Fed zvýší sazby natolik, že to povede k recesi, jak očekávají někteří investoři. Data naznačují, že více analytiků odhady zisků snižuje, než zvyšuje, napsali stratégové Morgan Stanley s tím, že to představuje další potenciální hrozbu pro valuace.

Troy Gayeski, hlavní tržní stratég společnosti FS Investments, řekl, že nevidí důvod k tomu mít většinu portfolia v akciích, protože Fed zvyšuje sazby. "Zůstáváme velmi defenzivní," řekl. "Je to prostředí pro ochranu kapitálu."

Zdroj: Reuters

 

Čtěte více:

Akcie krátkodobě nic moc, opak platí u dlouhodobého výhledu, domnívá se stratég z UBS
08.08.2022 5:40
Zisková sezóna zatím probíhá dobře. Firmy sice poskytují horší výhled,...
Sektor základní spotřeby jako dobré útočiště před inflací a ekonomikou? Ne tak docela...
04.08.2022 10:52
V těchto turbulentních časech jsou v módě defenzivní akciové sektory j...
Nejzranitelnější měny na rozvíjejících se trzích. Koruna, zlotý i forint nyní čelí riziku recese eurozóny
08.08.2022 16:03
Hlavní měny střední a východní Evropy jsou v ohrožení nejen z důvodu v...
ČBA ve druhé polovině roku čeká mírnou recesi, odhad celkového růstu české ekonomiky za letošek ale navýšila
11.08.2022 10:21
Česká bankovní asociace (ČBA) v nové prognóze zlepšila odhad růstu čes...
Vrhněte se do komodit a recesi řešte až potom, radí investorům Goldman Sachs
31.08.2022 10:45
Goldman Sachs radí svým investorům, aby se vrhli do komodit. Většina ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.10.2025
21:01Americké trhy s vidinou obchodní dohody mezi USA a Čínou na historických maximech  
17:36PODCAST Týdenní výhled: Jednání USA – Čína se slibně posouvají, Fed sníží sazby a reportovat bude celý Big Tech  
16:26Zlato a vysoké vládní dluhy – pět scénářů
15:13Vyjednávání Trump – Xi: Vzácné zeminy pod drobnohledem
15:11Dvojité K vyjednává se čtyřmi C: Costu Coffe chce z rukou Coca-Coly získat KKR
14:08USA a Čína dosáhly průlomu v obchodních jednáních. Trhy reagují růstem
13:52Trigema Real Estate Finance a.s.: Oznámení o předčasném splacení emise dluhopisů
12:21Posun ve vyjednávání pozitivně naladil Asii i Ameriku, zatímco Evropa zaostává  
11:24Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu zlepšila
11:05Evropa pod lupou. Co tento týden čekat od ECB a vývoje v eurozóně  
9:13Rozbřesk: Slabá americká inflace a slabý dolar - jak dopadne do střední Evropy?
8:53Růst akcií v Tokiu, hrozby z Moskvy, cla z Washingtonu  
6:06Tři dividendové akcie, které si podle Simpsona zaslouží pozornost
26.10.2025
14:35Po několika desetiletích přichází revoluční změny v peněžním systému
8:14Víkendář: Kdy se akciová bublina stává hrozbou pro celou ekonomiku? Jak je tomu nyní?
25.10.2025
17:56Fidelity International: Nová éra globálního nedostatku úspor?
8:09Víkendář: Když čističi bot dávají tipy na akcie, je čas se z akciového trhu stáhnout…
24.10.2025
22:03Americké akcie rostly, trh reagoval na mírnější inflaci a silné výsledky firem  
17:17Obchodované společnosti v příliš drahé akcie nevěří?
16:44Ruská centrální banka snížila úrokovou sazbu o půl bodu na 16,5 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Amundi SA (09/25 Q3, Bef-mkt)
Aurora Innovation Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
Caesars Entertainment Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
DR Horton Inc (09/25 Q4, Bef-mkt)
Ecolab Inc (09/25 Q3, Bef-mkt)
Electronic Arts Inc (09/25 Q2, Aft-mkt)
Enphase Energy Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
HSBC Holdings PLC (09/25 Q3, Bef-mkt)
Iberdrola SA (09/25 Q3, Bef-mkt)
MSCI Inc (09/25 Q3, Bef-mkt)
Novartis AG (09/25 Q3, Bef-mkt)
PayPal Holdings Inc (09/25 Q3, Bef-mkt)
Regeneron Pharmaceuticals Inc (09/25 Q3)
Royal Caribbean Cruises Ltd (09/25 Q3, Bef-mkt)
Seagate Technology Holdings PLC (09/25 Q1, Aft-mkt)
Sherwin-Williams Co/The (09/25 Q3, Bef-mkt)
UnitedHealth Group Inc (09/25 Q3, Bef-mkt)
Visa Inc (09/25 Q4, Aft-mkt)
Wayfair Inc (09/25 Q3, Bef-mkt)
Zabka Group SA (09/25 Q3, Aft-mkt)
7:00BNP Paribas SA (09/25 Q3)
11:00United Parcel Service Inc (09/25 Q3)
12:00Invesco Ltd (09/25 Q3)
12:00SoFi Technologies Inc (09/25 Q3)
15:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
19:00ASM International NV (09/25 Q3)
21:00Booking Holdings Inc (09/25 Q3)
21:00Logitech International SA (09/25 Q2)
21:05Mondelez International Inc (09/25 Q3)