Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Biopaliva – potravin bude dost, ale nebude co pít

Biopaliva – potravin bude dost, ale nebude co pít

06.08.2007 15:50

Vývoj cen zemědělských komodit na hlavních světových trzích možná skutečně ukazuje na strukturální trend, který dříve či později dorazí i do Evropy a k nám. Snaha o snižování závislosti na ropě (a na nestabilních, či otevřeně nepřátelských regionech a zemích) ve Spojených státech ústí v podporu výroby biopaliv (nyní zejména etanolu, na který mimochodem původně jezdil i Fordův Model T). Jejich stoupající produkce do sebe nasává stále vyšší podíl výroby obilí (odhaduje se, že od roku 2000 se objem obilí pro zpracování na biopaliva ztrojnásobil). Snaha o vypěstování více obilí pak vede k vytěsnění některých dalších plodin z produkčního portfolia farmářů (např. soja), stoupají tak i jejich ceny a ceny produktů z nich. A protože všechny tyto plodiny jsou do určité míry substitutem masa a slouží pro výrobu krmných směsí, stoupají i ceny masných výrobků. Ve Spojených státech (a pak i dalších „rozvinutých“ ekonomikách) to tak možná bude mít dvojí pozitivní efekt – nahrazení části neobnovitelných zdrojů za obnovitelné a snížení široce rozšířené obezity (a následně nemocí s ní souvisejících). A možná, že masivnější využití biopaliv ve vzdálenější budoucnosti by pomohlo i některým ropu vyvážejícím zemím – u některých je, zdá se, jejich ropné bohatství spíše prokletím.

Pokud tedy bude pokračovat podpora výroby biopaliv, máme před sebou poměrně velkou strukturální měnu nejen v zemědělství. Ta nemusí končit u vzájemných vlivů cen potravin a biopaliv (to, že nyní u nás toto nebezpečí asi nehrozí neznamená, že za pár let nemůže být vše úplně jinak). V případě masivnějšího využití biopaliv ve vzdálenější budoucnosti může dojít např. i k tomu, že hlad po obilí ovlivní i ceny půdy, včetně té k dispozici pro stavebnictví. Na akciových trzích se začnou masivněji objevovat firmy podnikající v tomto odvětví (tj. firmy typu Clean Energy Brazil). Na měnových trzích budou profitovat tzv. komoditní měny, budou to ale měny států, které mají velký potenciál pro vysoký objem zemědělské produkce (v delším období např. státy Jižní Ameriky). A našli bychom asi více příkladů.

V principu přitom jde o pozitivní provázání lidské spotřeby s obnovitelnými zdroji a je poté už na nás, abychom se za daných cen rozhodli, zda si dáme steak, či pojedeme na biopalivo na výlet (na počátku obou bude obnovitelný produkt zemědělské prvovýroby). Nedostatku potravin se bojím jen z hlediska rozvojových zemí; Evropa, Spojené státy a další rozvinuté ekonomiky jsou ve spotřebě potravin daleko za bodem, kdy by hrozil hlad. Nemohu se ale ubránit pocitu, že ona obnovitelnost bude i zde nakonec trochu na vážkách. Asi bude v zájmu vyšších výnosů např. větší tlak na využití geneticky modifikovaných plodin (což by mohlo pomoci celému tomuto odvětví), jejich užívání je ale přinejmenším sporné. A co již určitě není sporné je to, že tu bude velké pokušení „vydrancovat“ z půdy co se dá. Nebude tak možná docházet k absurdním situacím (daným ničím jiným než státní byrokracií), kdy sice nebylo kam obilí prodat a jak ho využít (a tak se draze uskladnilo), přesto se pro vysoké výnosy hnojilo tak, že docházelo ke znečištění spodních vod. O to větší ale bude pokušení toho do půdy přisypat trochu více, než je povoleno respektive než kolik velí zdravý rozum. To při pasivitě a alibismu některých úředníků, jejichž náplní práce je kontrola a ochrana životního prostředí, zadělává na problém.

Nadpis tohoto článku tak nenaráží na to, že by díky biopalivům mohlo ubývat sladovnického ječmene a náš národ by byl díky jeho nedostatku svržen z prvního místa na světě ve spotřebě piva na hlavu. Týká se poměrně jednoduché závislosti: honba za vyšším výnosem – více hnojiv – větší znečištění vody – snižování norem pro znečištění vody – atd.


Váš názor
  • Zase pozdě
    08.08.2007 12:38

    Toto se již dlouho čekalo. Jenom opět naši polistopadoví diletanti čumí na ujíždějící rychlík. Za socialismu platilo něco jako ochrana zemědělské půdy. Po revoluci se rozšířil názor, že blbí komouši mají orné půdy nadbytek, že je v podstatě bezcenná, neboť nás uživí zlomek její plochy. A tak se vesele prodává zahraničním sedlákům, stavějí se paneláky naležato, pole mizejí před očima. A nyní - objevuje se že orné půda je něco jako strategická surovina. Ještě že na to Američani přišli. Třeba se i u nás dá ještě něco zachránit.
    Hugo
    • Co to plácáte
      09.08.2007 17:21

      Naopak... Nyní se do půdy rve podstatně méně pesticidů a hnojin než dříve... Tím pádem máme nejen zdravější potraviny, ale i méně zatěžované životní prostředí... Například pro kvalitu podzemních vod je největším nepřítelem intensivní zemědělství... A plácat o velké ceně půdy může jen ten, kdo její cenu vůbec nezná...
      QEntity
      • Re: Co to plácáte
        09.08.2007 17:23

        Naopak biopaliva jsou jak ekonomický, tak ekologický nesmysl... Uvidíte, co se stane, až to bude ve velkém měřítku realizováno... Ty škody na životním prostředí a ty nesmyslné dotace, aby to vůbec mohlo fungovat !!!!
        QEntity
    • Re: Zase pozdě
      09.08.2007 11:05

      Ješrě si zapomněl ze i za to co malo co vypestujem dostanem od EU pokutu,,zavrene cukrovary,hlavne ze golfove hriste rostou jako houby po desti :))
      Dejv
    • Hezké
      08.08.2007 18:10

      Nedostatku potravin se bojím jen z hlediska rozvojových zemí; Evropa, Spojené státy a další rozvinuté ekonomiky jsou ve spotřebě potravin daleko za bodem, kdy by hrozil hlad.
      uf
      • Re: Hezké
        10.08.2007 17:23

        je hezke, ze vsichni mysli na zisk, ale aby opravdu nekdo myslel fakt na budoucnoust, na nase deti atd...golfari at jdou do "Pryc"...a hlavne nemluvte o Amicich, protoze ty vi o vyvoji zemedelstvi asi tolik, co je jejich historie v porovnani s nasi...jen se koukneme, jak jsou uzasni, kdo by nesel v Americe do uzasneho Meka, dat si ten super burgr...a oni nam budou rikat, jak co mame pestovat...joooo...feel free...ja myslim, ze bychom se meli vsichni zamyslet nejdrive sami nad sebou, nez budem nekomu radit...
        Blbec
Aktuální komentáře
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
    14:30USA - Index filadelfského Fedu
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
    16:00USA - Prodeje starších domů