Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Biopaliva – potravin bude dost, ale nebude co pít

Biopaliva – potravin bude dost, ale nebude co pít

06.08.2007 15:50

Vývoj cen zemědělských komodit na hlavních světových trzích možná skutečně ukazuje na strukturální trend, který dříve či později dorazí i do Evropy a k nám. Snaha o snižování závislosti na ropě (a na nestabilních, či otevřeně nepřátelských regionech a zemích) ve Spojených státech ústí v podporu výroby biopaliv (nyní zejména etanolu, na který mimochodem původně jezdil i Fordův Model T). Jejich stoupající produkce do sebe nasává stále vyšší podíl výroby obilí (odhaduje se, že od roku 2000 se objem obilí pro zpracování na biopaliva ztrojnásobil). Snaha o vypěstování více obilí pak vede k vytěsnění některých dalších plodin z produkčního portfolia farmářů (např. soja), stoupají tak i jejich ceny a ceny produktů z nich. A protože všechny tyto plodiny jsou do určité míry substitutem masa a slouží pro výrobu krmných směsí, stoupají i ceny masných výrobků. Ve Spojených státech (a pak i dalších „rozvinutých“ ekonomikách) to tak možná bude mít dvojí pozitivní efekt – nahrazení části neobnovitelných zdrojů za obnovitelné a snížení široce rozšířené obezity (a následně nemocí s ní souvisejících). A možná, že masivnější využití biopaliv ve vzdálenější budoucnosti by pomohlo i některým ropu vyvážejícím zemím – u některých je, zdá se, jejich ropné bohatství spíše prokletím.

Pokud tedy bude pokračovat podpora výroby biopaliv, máme před sebou poměrně velkou strukturální měnu nejen v zemědělství. Ta nemusí končit u vzájemných vlivů cen potravin a biopaliv (to, že nyní u nás toto nebezpečí asi nehrozí neznamená, že za pár let nemůže být vše úplně jinak). V případě masivnějšího využití biopaliv ve vzdálenější budoucnosti může dojít např. i k tomu, že hlad po obilí ovlivní i ceny půdy, včetně té k dispozici pro stavebnictví. Na akciových trzích se začnou masivněji objevovat firmy podnikající v tomto odvětví (tj. firmy typu Clean Energy Brazil). Na měnových trzích budou profitovat tzv. komoditní měny, budou to ale měny států, které mají velký potenciál pro vysoký objem zemědělské produkce (v delším období např. státy Jižní Ameriky). A našli bychom asi více příkladů.

V principu přitom jde o pozitivní provázání lidské spotřeby s obnovitelnými zdroji a je poté už na nás, abychom se za daných cen rozhodli, zda si dáme steak, či pojedeme na biopalivo na výlet (na počátku obou bude obnovitelný produkt zemědělské prvovýroby). Nedostatku potravin se bojím jen z hlediska rozvojových zemí; Evropa, Spojené státy a další rozvinuté ekonomiky jsou ve spotřebě potravin daleko za bodem, kdy by hrozil hlad. Nemohu se ale ubránit pocitu, že ona obnovitelnost bude i zde nakonec trochu na vážkách. Asi bude v zájmu vyšších výnosů např. větší tlak na využití geneticky modifikovaných plodin (což by mohlo pomoci celému tomuto odvětví), jejich užívání je ale přinejmenším sporné. A co již určitě není sporné je to, že tu bude velké pokušení „vydrancovat“ z půdy co se dá. Nebude tak možná docházet k absurdním situacím (daným ničím jiným než státní byrokracií), kdy sice nebylo kam obilí prodat a jak ho využít (a tak se draze uskladnilo), přesto se pro vysoké výnosy hnojilo tak, že docházelo ke znečištění spodních vod. O to větší ale bude pokušení toho do půdy přisypat trochu více, než je povoleno respektive než kolik velí zdravý rozum. To při pasivitě a alibismu některých úředníků, jejichž náplní práce je kontrola a ochrana životního prostředí, zadělává na problém.

Nadpis tohoto článku tak nenaráží na to, že by díky biopalivům mohlo ubývat sladovnického ječmene a náš národ by byl díky jeho nedostatku svržen z prvního místa na světě ve spotřebě piva na hlavu. Týká se poměrně jednoduché závislosti: honba za vyšším výnosem – více hnojiv – větší znečištění vody – snižování norem pro znečištění vody – atd.


Váš názor
 • Zase pozdě
  08.08.2007 12:38

  Toto se již dlouho čekalo. Jenom opět naši polistopadoví diletanti čumí na ujíždějící rychlík. Za socialismu platilo něco jako ochrana zemědělské půdy. Po revoluci se rozšířil názor, že blbí komouši mají orné půdy nadbytek, že je v podstatě bezcenná, neboť nás uživí zlomek její plochy. A tak se vesele prodává zahraničním sedlákům, stavějí se paneláky naležato, pole mizejí před očima. A nyní - objevuje se že orné půda je něco jako strategická surovina. Ještě že na to Američani přišli. Třeba se i u nás dá ještě něco zachránit.
  Hugo
  • Co to plácáte
   09.08.2007 17:21

   Naopak... Nyní se do půdy rve podstatně méně pesticidů a hnojin než dříve... Tím pádem máme nejen zdravější potraviny, ale i méně zatěžované životní prostředí... Například pro kvalitu podzemních vod je největším nepřítelem intensivní zemědělství... A plácat o velké ceně půdy může jen ten, kdo její cenu vůbec nezná...
   QEntity
   • Re: Co to plácáte
    09.08.2007 17:23

    Naopak biopaliva jsou jak ekonomický, tak ekologický nesmysl... Uvidíte, co se stane, až to bude ve velkém měřítku realizováno... Ty škody na životním prostředí a ty nesmyslné dotace, aby to vůbec mohlo fungovat !!!!
    QEntity
  • Re: Zase pozdě
   09.08.2007 11:05

   Ješrě si zapomněl ze i za to co malo co vypestujem dostanem od EU pokutu,,zavrene cukrovary,hlavne ze golfove hriste rostou jako houby po desti :))
   Dejv
  • Hezké
   08.08.2007 18:10

   Nedostatku potravin se bojím jen z hlediska rozvojových zemí; Evropa, Spojené státy a další rozvinuté ekonomiky jsou ve spotřebě potravin daleko za bodem, kdy by hrozil hlad.
   uf
   • Re: Hezké
    10.08.2007 17:23

    je hezke, ze vsichni mysli na zisk, ale aby opravdu nekdo myslel fakt na budoucnoust, na nase deti atd...golfari at jdou do "Pryc"...a hlavne nemluvte o Amicich, protoze ty vi o vyvoji zemedelstvi asi tolik, co je jejich historie v porovnani s nasi...jen se koukneme, jak jsou uzasni, kdo by nesel v Americe do uzasneho Meka, dat si ten super burgr...a oni nam budou rikat, jak co mame pestovat...joooo...feel free...ja myslim, ze bychom se meli vsichni zamyslet nejdrive sami nad sebou, nez budem nekomu radit...
    Blbec
Aktuální komentáře
20.11.2019
5:35Weber: U inflace ignorujeme to, co má největší význam
19.11.2019
22:07Wall Street dnes zakončila smíšeně, AMD + 3,5 %
17:25Přehřátá a podchlazená PE
17:15Přibude zemí s nejvyšším ratingem, předpovídá Fitch. Horkým kandidátem Rakousko
17:04Překvapivý odpolední obrat - akcie smazaly zisky, ropa padá  
15:37Wheelock: Velká deprese a šíření finanční nákazy
15:36Accenture: 15 procent příjmů bank z plateb ohrožuje digitalizace
15:14Aktuální tržní příležitosti? Přijďte na setkání s makléřem a analytikem Patrie 28.11. do Ostravy!
14:22Deloitte: Nové byty v Praze na konci srpna zdražily o 7,7 procenta
14:07Sumner: Čeká nás méně recesí a prodloužení cyklu ze 4 na 15 – 20 let
12:25Trump propásl cla? Na trhy se vrací pozitivní sentiment  
12:14Benda: Současné situaci by odpovídalo zvýšení úrokových sazeb
12:12Canuto: Americké sankce urychlují čínský přechod na novou rovnováhu
11:17HSBC: Evropa je nejatraktivnějším regionem pro budoucí podnikání
11:11ČD Cargo, a.s. - tisková zpráva týkající se vydání dluhopisů společnosti ČD Cargo, a.s.
10:29EasyJetu klesl zisk o 26 procent, obnoví dovolenkové balíčky
9:17Rozbřesk: V říjnu byl největší zájem o nová auta v EU za 10 let
8:53Trump jednal s šéfem Fedu o sazbách, vláda v ČR schválila daň na internetové giganty  
8:29USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo
8:24Státy EU a europarlament se shodly na rozpočtu EU pro příští rok

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Babcock International Group PLC
  Lowe's Cos Inc (10/19 Q3, Bef-mkt)
  Target Corp (10/19 Q3, Bef-mkt)
  20:00USA - Zápis z jednání FOMC