Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vyvede trh ekonomiku z recese? Aneb, jak se utrácí z bohatství v akciích a nemovitostech

Vyvede trh ekonomiku z recese? Aneb, jak se utrácí z bohatství v akciích a nemovitostech

15.07.2009 12:53

Alan Greenspan nedávno v FT argumentoval, že akciový trh může ekonomiku USA vyvést z recese. Mimo jiné tím, že vyšší ceny akcií by znamenaly vyšší bohatství domácností a jejich vyšší útraty. I z tohoto důvodu tak akcie nejsou jen důležitým vedoucím indikátorem, ale tím, co aktivitu významně ovlivňuje. Podobný efekt bohatství pak bývá přisuzován i nemovitostem. Zde ceny domů nepřímo ovlivňují spotřebitelské výdaje tím, že umožní lidem půjčit si peníze oproti zástavě jejich domů (což u akcií nefunguje) a prostřednictvím přímého efektu bohatství. U něho podobně jako u akcií platí, že se zvyšujícími se cenami domů se lidé stávají bohatšími a dovolí si během svého života utratit více.

Na výše uvedeném ale najdeme háčky. Např. při pohybech cen domů najdeme vítěze (ti, co je vlastní) i poražené (ti, co je nevlastní) - čistý efekt bohatství může tedy být nula, nebo dokonce negativní (podle sklonu ke spotřebě u vítězů/poražených). Těžké je také oddělit vliv změny bohatství od toho, že pohyb akcií a cen nemovitostí často indikuje změny v příjmech – nereagujeme tedy na pohyby akcií a nemovitostí jako takové, ale na náš lepší/horší odhad budoucnosti ohledně příjmů (mezd).

Co se týče konkrétních odhadů*: první studie v 80. letech v USA ukazují na to, že spotřebována jsou asi 4 % z celkové změny bohatství; u akcií je to méně (asi 3 %), u ostatních složek majetku je to asi 7,5 %. Pozdější studie naznačují, že efekt bohatství byl daleko vyšší v 70. a první polovině 80. let (až 10,6 %), poté klesl na cca 2 %. To může být vysvětleno tím, že v této druhé periodě došlo k nárůstu bohatství díky akciím, které mají zřejmě nižší „náboj“, co se týče spuštění našeho konzumerismu. Nazval bych to efektem „rychle nabyl, rychle pozbyl“ – jinak řečeno, akcie nevnímáme tak hmatatelně a jistě jako např. domy.

Zvláště nyní, kdy jsme se spálili ve velkém, bych byl skeptický k tezi pana Greenspana, že rally na akciích vyvolá nějakou pozorovatelnou spotřebu**. Unáhlené by asi bylo vůbec vztahovat výše uvedené odhady na současnou situaci, protože dochází k významnému strukturálnímu posunu ve světové ekonomice, na který se minulá měřítka dají mnohdy jen těžko aplikovat.

*Dobrou shrnující studií je: Cornicello, Giuseppe,Consumption/Savings and Wealth Effect: A Literature Review(May 20, 2009).

** Jeho teze o vlivu akcií na konec recese byla samozřejmě širší – zahrnovala vliv na zápůjční kapacitu firem a rozvahy společností obecně. Tyto mechanismy zřejmě budou fungovat i v této době.
 
Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  •  
    16.07.2009 0:43

    To je ten drahý guvernér, ktorý nás do tej krizi dostal svojou nezodpovednou ponukou lacných peňazí, ktorá teraz robí z Američanou obyčajných dlžníkov súkromných bánk. === Ta pseudo dym uzdravenia ekonimiky so svojimi teoretickými číslami je priemernému Američanovi isto veľmi platný. === Nesplatil jeden dlh, a hneď si začne brať nový úver, aby si kúpil to čo nepotrebuje, aby ohúril ľudí, ktorý neznáša za peniaze, ktoré mu nepatria.
Aktuální komentáře
04.12.2021
9:23Víkendář: Blackrock o zelených investicích. A jejich odolnost během propadu trhu
03.12.2021
22:00Obchodování v USA: Na trh dorazily výprodeje  
17:23Americká ekonomika a zisky obchodovaných firem v roce 2022 a 2023
16:53Akcie obracejí dolů. Trhy se po datech bojí Fedu  
16:20ČEZ, a.s.: Oznámení o splacení emise dluhopisů
15:34Ceny za evropské emise uhlíku vyrostly na rekordní maximum. Překročily 80 eur za tunu a v příštích týdnech by mohly zamířit až ke 100 eurům
15:27Trh práce vytvořil ani ne polovinu očekávaných míst. Co na to Fed? (komentář analytika)
14:05Současné tržní prostřední je podle pravé ruky Warrena Buffeta „ještě šílenější“ než dotcom bublina
12:25Perly týdne: Sektory pro příští rok, dolar jako doplněk akciových pozic a pravděpodobnost jejich ztrát
11:54Kosmeticky vylepšený výhled DocuSign zjevně nestačí  
11:21Opatrnost před daty. Fed připravuje na prosincové zrychlení  
11:02Inflace v eurozóně podle šéfky ECB možná dosáhla vrcholu a měla by začít klesat
10:45Jak si vede britská ekonomika po brexitu? Původní plány se nenaplnily, říká Natixis
10:39Čínské firmy, které obchodují své akcie v USA, budou muset zveřejňovat více informací
9:52Středoevropské měny se po krátkém propadu zřejmě vrátí na růstovou dráhu
9:27Americká obchodní komise chce zablokovat spojení Arm a Nvidia
9:22Rozbřesk: Na americkém trhu práce přituhuje a OPEC+ překvapivě kývl na více ropy
9:06Kofola s Mattoni vstupují do slovenského výrobce a recyklátora plastových lahví, chystají investice milionů eur do udržitelnosti
8:45Kofola kupuje třetinový podíl v General Plastic, PPF uvažuje o budoucnosti Home Creditu na některých trzích a futures jsou v zeleném  
8:26Didi Global uposlechla doporučení Číny. Stahuje se z newyorské burzy a začíná plánovat hongkongské IPO

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data