Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vyvede trh ekonomiku z recese? Aneb, jak se utrácí z bohatství v akciích a nemovitostech

Vyvede trh ekonomiku z recese? Aneb, jak se utrácí z bohatství v akciích a nemovitostech

15.7.2009 12:53

Alan Greenspan nedávno v FT argumentoval, že akciový trh může ekonomiku USA vyvést z recese. Mimo jiné tím, že vyšší ceny akcií by znamenaly vyšší bohatství domácností a jejich vyšší útraty. I z tohoto důvodu tak akcie nejsou jen důležitým vedoucím indikátorem, ale tím, co aktivitu významně ovlivňuje. Podobný efekt bohatství pak bývá přisuzován i nemovitostem. Zde ceny domů nepřímo ovlivňují spotřebitelské výdaje tím, že umožní lidem půjčit si peníze oproti zástavě jejich domů (což u akcií nefunguje) a prostřednictvím přímého efektu bohatství. U něho podobně jako u akcií platí, že se zvyšujícími se cenami domů se lidé stávají bohatšími a dovolí si během svého života utratit více.

Na výše uvedeném ale najdeme háčky. Např. při pohybech cen domů najdeme vítěze (ti, co je vlastní) i poražené (ti, co je nevlastní) - čistý efekt bohatství může tedy být nula, nebo dokonce negativní (podle sklonu ke spotřebě u vítězů/poražených). Těžké je také oddělit vliv změny bohatství od toho, že pohyb akcií a cen nemovitostí často indikuje změny v příjmech – nereagujeme tedy na pohyby akcií a nemovitostí jako takové, ale na náš lepší/horší odhad budoucnosti ohledně příjmů (mezd).

Co se týče konkrétních odhadů*: první studie v 80. letech v USA ukazují na to, že spotřebována jsou asi 4 % z celkové změny bohatství; u akcií je to méně (asi 3 %), u ostatních složek majetku je to asi 7,5 %. Pozdější studie naznačují, že efekt bohatství byl daleko vyšší v 70. a první polovině 80. let (až 10,6 %), poté klesl na cca 2 %. To může být vysvětleno tím, že v této druhé periodě došlo k nárůstu bohatství díky akciím, které mají zřejmě nižší „náboj“, co se týče spuštění našeho konzumerismu. Nazval bych to efektem „rychle nabyl, rychle pozbyl“ – jinak řečeno, akcie nevnímáme tak hmatatelně a jistě jako např. domy.

Zvláště nyní, kdy jsme se spálili ve velkém, bych byl skeptický k tezi pana Greenspana, že rally na akciích vyvolá nějakou pozorovatelnou spotřebu**. Unáhlené by asi bylo vůbec vztahovat výše uvedené odhady na současnou situaci, protože dochází k významnému strukturálnímu posunu ve světové ekonomice, na který se minulá měřítka dají mnohdy jen těžko aplikovat.

*Dobrou shrnující studií je: Cornicello, Giuseppe,Consumption/Savings and Wealth Effect: A Literature Review(May 20, 2009).

** Jeho teze o vlivu akcií na konec recese byla samozřejmě širší – zahrnovala vliv na zápůjční kapacitu firem a rozvahy společností obecně. Tyto mechanismy zřejmě budou fungovat i v této době.
 
Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  •  
    16.7.2009 0:43

    To je ten drahý guvernér, ktorý nás do tej krizi dostal svojou nezodpovednou ponukou lacných peňazí, ktorá teraz robí z Američanou obyčajných dlžníkov súkromných bánk. === Ta pseudo dym uzdravenia ekonimiky so svojimi teoretickými číslami je priemernému Američanovi isto veľmi platný. === Nesplatil jeden dlh, a hneď si začne brať nový úver, aby si kúpil to čo nepotrebuje, aby ohúril ľudí, ktorý neznáša za peniaze, ktoré mu nepatria.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data