Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
RBS se další injekcí stane nejdražší nucenou pomocí vlády na světě, Lloyds se chce z kontroly vyvázat

RBS se další injekcí stane nejdražší nucenou pomocí vlády na světě, Lloyds se chce z kontroly vyvázat

3.11.2009 14:03
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Britské banky Royal Bank of Scotland Group a Lloyds Banking Group obdrží dalších 31,3 miliardy liber nucené státní pomoci od britské vlády. Jde o druhou finanční injekci britských daňových poplatníků do obou bank. RBS (35,95 GBp, -6,78%) ministerstvo financí poskytne 25,5 miliardy liber a svoje investice do banky tak navýší 45,5 miliardy liber, což z RBS učiní nejdražší projekt nucené vládní pomoci do jednoho subjektu na světě. U Lloyds se vláda bude podílet z jedné čtvrtiny na dalším navýšení kapitálu v objemu 21 miliard liber. Druhá vlna vládní pomoci dostane banku RBS pod plnou kontrolu vlády, zatímco Lloyds se z vládního područí vyváže a dále se nepřipojí k vládnímu pojišťovacímu plánu, jehož cílem je ochránit banky před ztrátami z toxického majetku. Royal Bank of Scotland Group PLC si s vládou vyjednala nové podmínky, v rámci kterých banka na svá bedra převezme vyšší ztráty a sníží se hodnota pojištěného majetku. Obě banky rovněž souhlasily s prodejem části svého majetku a Lloyds plánuje novou emisi akcií.

RBS hodlá prodat síť poboček v Anglii a Walesu a pobočky NatWest ve Skotsku. Zbaví se také divizí RBS Insurance, Global Merchant Services a svého podílu v RBS Sempra Commodities. Doufá, že prodejem majetku získá od Evropské unie souhlas se státní pomocí. CEO banky Stephen Hester přijme rozsáhlejší kontrolu vlády nad bankou a v rámci dohodnutých nových podmínek pojištění souhlasil, že banka na sebe převezme ztráty v objemu až 60 mld. GBP místo původních 42 mld. GBP. Hodnota pojištěného majetku se tak sníží z 325 mld. GBP na 282 miliard liber. Vláda se však v rámci dohody zavázala poskytnout v případě problémů RBS kapitál až 8 miliard liber. RBS bude také platit za členství v programu ročně. První tři roky to bude 700 milionů liber a v dalších letech 500 milionů ročně. Původně měla zaplatit jednorázově 6,5 miliardy liber.

Lloyds ze stejného důvodu prodá svoji značku TSB, pobočky TSB ve Skotsku a část poboček TSB v Anglii a Walesu. Na prodej budou také její pobočky, spořící účty a hypotéky divize Cheltenham & Gloucester. CEO banky Edic Daniels chce navýšit kapitál úpisem nových akcií ze zdrojů money manažerů, aby odvrátil vládní pojišťovací plán, který by vládě mohl umožnit získat v bance majoritní podíl. Vláda souhlasila, že využije svého práva na odkup nových akcií, aby si v bance udržela majetkový podíl 43,4 procenta. „Lloyds bojuje za svoji nezávislost, což kontrastuje s přístupem RBS, který de facto znamená znárodnění,“ uvádí Danny Gabay, šéf Fathom Consulting a bývalý ekonom Bank of England. Akcie RBS reagují propadem o více jak 7 procent, akcie Lloyds ztrácejí přes dvě procenta.

Aktivity obou bank určené k prodeji tvoří asi deset procent celého britského trhu drobného bankovnictví. "Abychom zajistili, že prodej zvýší různorodost a konkurenci na britském bankovní trhu, může být majetek prodán pouze malým nebo novým hráčům na trhu," uvedlo ministerstvo financí.

Obě banky rovněž souhlasily, že nevyplatí odměny za výkon za rok 2009 žádnému ze zaměstnanců, který vydělává ročně více než 39.000 liber (asi 1,14 milionu Kč). Členové představenstev obou společností si odložili výplatu všech bonusů za rok 2009 do roku 2012.

(Zdroj: Bloomberg, čtk)


Váš názor
 • AIG
  3.11.2009 18:46

  "svoje investice do banky tak navýší 45,5 miliardy liber, což z RBS učiní nejdražší projekt nucené vládní pomoci do jednoho subjektu na světě" .... neviem sa zbavit pocitu, ze napriklad do AIG islo nasobne viac penazi...
  histo(e)rik
  • Re: AIG
   3.11.2009 21:13

   přesně...asi 180 mld USD..to je rozhodně víc
   Bo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC