Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
A co od roku 2010 vlastně čekáte?

A co od roku 2010 vlastně čekáte?

4.1.2010 12:01
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Počátek nového kalendářního roku automaticky svádí ke dvěma věcem – tou první je dávat si předsevzetí (jejichž platnost je často omezena koncem ledna, ne-li dříve) a tou druhou pak vyslovovat soudy na téma „co ten rok nejspíše přinese“. Zejména ekonomická nebo ekonomicky laděná média se na přelomu roku změní na věštírnu a hemží se více či méně obsáhlými články na uvedené téma. Kdekdo má totiž pocit, že v ruce třímá křišťálovou kouli a ví, co se bude v příštích 12-ti měsících dít.

V tomto ohledu jsem zastáncem teorie, že „nikdo nic neví“ a proto jsem na záludnou otázku jednoho z mých příbuzných „A co vlastně čekáš od roku 2010“ lakonicky odpověděl, že nic. Prvním důvodem pro tuto odpověď byla výše zmíněná víra, že všechna proroctví stran budoucnosti nemají cenu ani toho papíru, na kterém jsou vytištěná. Mnoho lidí na počátku roku soudí co se stane, jen málokdo se však na konci roku také ohlédne a kriticky se podívá, jak moc nebo jak málo se strefil. Tím druhým důvodem je názor, že „očekávat něco“ znamená stavět se do pasivní pozice ve vztahu k tomu, co na nás život nahrne. A to jen málokdy vede k dobrým koncům.

Nebuďme však přehnaně filozofičtí a podívejme se na to, co od tohoto malého místa v rámci globálního kyberprostoru čekat v roce 2010 můžete:

- navýšení počtu článků na průměrně 1-2 týdně
- kombinaci komentářů k aktuálním událostem a obecných exkurzů do zajímavých oblastí mimo aktuální dění
- rýpavost a štiplavost
- snahu vybudit čtenáře k diskusi a zpětné vazbě, bez níž to prostě nejde

Nečekejte však texty komentující dění na pražské burze nebo analýzy jednotlivých titulů, které se zde obchodují. To je doména našich fundamentálních analytiků a nerad bych jim v tomto ohledu jakkoliv fušoval do řemesla.

Toť v tomto okamžiku vše, již nyní se nicméně můžete těšit na čtvrteční článek, který bude na téma „Zlato za 2,000USD už letos v březnu?“

Hezký týden (a rok) přeji,


Váš názor
 • Úpadek impéria
  5.1.2010 10:19

  Tak bych s dovolením taky přispěl se svou troškou do mlýna. Pokud budeme předpovídat ekonomický vývoj z dlouhodobého hlediska, dá se předpokládat postupný ústup ze slávy celého transatlantického prostoru, což se v učebnicích dějepisu nazývá úpadekem impéria. Možná to je pro mnohé překvapivé, ale jinak než impériem se současná transatlantická civilizace nazvat nedá. O našem probíhajícím úpadku svedčí mnohé, ale nejvíce je to vidět na našem ekonomicko-politickém řízení, kdy se z prokouknutelných důvodů buduje cosi jako Matrix, kde všichni vydělávají a jsou šťastní a v případě problémů se vytisknou další tuny bankovek dle motta naší slavné bombardovací perutě "Na množství nehleďte". Nadneseně tento proces začal výstřelem z Aurory, pokračoval švédským sociálním systémem z oblasti sci-fi a konečným úderem byl rozpad bipolárního světa koncem devadesátých let, z čehož se spousta politiků nevzpamatovala dodnes. Jednou věcí si můžeme být ovšem jistí, nové čínské impérium to čeká také. I Číňani se začnou přežírat a budou potřebovat nové nemocnice, začnou vymírat v důsledku blahobytu, začnou krást ve velkém protože bude co krást, zničí si přírodu a vyndrancují přírodní bohatství úplně stejně, jako se to přihodilo nám. I Číňanům potom bude nějaký šikmooký Paroubek slibovat, že si nemusí dělat starosti, že stát všechno uhradí a že papír všechno snese. Potom se bude opět psát o úpadku impéria a kruh se pěkně uzavře. Nicméně na faktu, že se v roce 2010 budou dát vydělat i prodělat prachy se tímto vůbec nic nemění. PF2010
  DeGuise
  • Re: Úpadek impéria
   5.1.2010 22:56

   Pěkná lekce z politické ekonomie. Ovšem chybička se vloudila. Čína byla absolutní velmocí o trošku déle než nějakých 150 let, na které je (a to velmi podle, totiž v Číně rozumně zakázaným opiem) vyšachovalo vaše transatlantické impérium. Takže toto transatlantické vidění (nebo vidění intrikářského vévody ;-) vůbec nemusí být relevantní...
   Kalka.
 •  
  4.1.2010 18:37

  Na nečekané věci jsem už docela alergický a myslím, že se přeci jen dá něco očekávat. Člověk těžko může vědět přesně co bude ale odhad jisté pravděpodobnosti trendu se tipovat dá. Zrovna tak jako myslící analytiky nemohla překvapit krize, protože kdo trochu rozumí světu, bral už v půli roku 2005 vážně čísla o vývoji stavebních povolení v USA a o dopadu na hospodářství a co to spustí. Bylo i docela dost lidí, kteří dokonale trefili vývoj na roky dopředu a opravdu přesně. Ale chce to používat vlastní mozek. Když jsem o dušičkách 2007 vedl hovor s mou příbuznou, která bývala členkou prognostického ústavu a několikanásobnou poradkyní ve Strakovce, dost mě překvapila. Tvrdil jsem, že to co začalo se prakticky začalo spouštět právě v roce 2005 a co má ještě starší kořeny se projeví v roce 2008 hospodářskou krizí a dalo se vycházet, že propad bude v odhadu někde -5% s tím, že záleží na různých obranách, jestli to číslo bude ještě menší či naopak větší. Ale co mě u ní jako u kabinetního pracovníka překvapilo, bylo, že ona mi tvrdila, že k ničemu takovému nedojde. Když jsem se jí zeptal, proč si to myslí, tak mi odpověděla, že vychází z oficiálních čísel OECD. Tak jsem jí odpověděl, že to je právě ta chyba. Proto, kdo chce tipovat budoucnost, ať raději zapomene na všechny rádoby experty a analyzuje data sám, vyhýbá se zažitým stereotypním způsobům myšlení a hlavně ať nezapomíná nato, že mozek má jednu velkou slabinu. Očekává do budoucna takový vývoj, který zažil v minulosti. A to je chyba, které se dopouští opravdu mnoho lidí. Letos se tedy opravdu zázrak konat nebude. Trend dlouhodobého chudnutí zemí Západu bude nadále pokračovat. Je to v celku logické. Pokud se moc přesouvá ze Západu na Východ, nelze čekat že v zemích mocných bude hůře, než v zemích podřízených. O tom jak se kde žije a kam se ještě bude padat, stačí vyhrabat pár statistik. Všechno je to odvislé od geopolitiky a té zdá se rozumí opravdu málo ekonomů. Málokdo opravdu ví v čem je jádro pudla této začínající krize. Řešit dluh ještě větším dluhem, když klesá schopnost dluhy zplácet není opravdu ideálním krokem. I když z části pochopitelným. Ve světě se roku 1999 změnilo něco zásadního a bude to mít obrovské a převratné dopady. Naivní optimismus, který se na nás už pár let valí opravdu není na místě.
  iignac
  •  
   4.1.2010 18:51

   Roztomilé. Máme to ale my tajní radové smůlu, že na nás nikdo nedá ;-) Ovšem s tím naivním optimismem bych to tak naivně neviděla. Pokud jste se zavčasu začal učit čínsky... P.S. Do Amériky se začínají vracet (kvůli slabému tolaru) montovny a sweatshopy...
   Kalka.
  • co odpovědět na otázku co čekám od roku 2010?
   4.1.2010 18:49

   Jednoduchý.Že na konci roku budeme zdraví,mít zdravý ruce a dobrou náladu a plnou mísu:)a konečně začne platit ve světě,že člověk má větší hodnotu než cena jeho orgánů odebraných k operaci.Protože nyní má člověk hodnotu měřenou pouze velikostí konta.A špinavý pes žebrající o kousek žrádla na rohu ulice je hodnotně větší pro lidi kolem jdoucí než ležící bezdomovec na ulici.
   ?
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data