Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Financial Times: Trhy východní Evropy zastiňují ostatní, rizikem je pro ně dluh rozvinutého světa

Financial Times: Trhy východní Evropy zastiňují ostatní, rizikem je pro ně dluh rozvinutého světa

2.2.2010 8:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Trhy střední a východní Evropy posilovaly v uplynulých šesti měsících nejvíce z celého světa. Na trzích tak dochází k prudkému posunu, kdy se obavy investorů zaměřují na vysoké dluhy rozvinutých zemí.

Zmíněné trhy podpořilo to, že se vlády v uvedeném regionu zaměřily na nápravu svých veřejných financí, i když některé země čerpaly podporu od MMF. Na rozdíl od členů eurozóny, jako např. Řecka, které bylo v uplynulém týdnu svědkem kolapsu na svých dluhopisových trzích, byli investoři pozitivně překvapeni výkonností silnějších ekonomik regionu střední a východní Evropy, např. Polska, ale i těch, které podpořil MMF, tedy Maďarska a Lotyšska. Shahin Vallee, stratég pro rozvíjející se trhy v BNP Paribas, uvedl: „Je to příběh veřejných financí. Když srovnáte Maďarsko a Řecko, pak je Maďarsko bezpečnější sázkou.“ Podle vývoje FTSE indexů vzrostly akcie tohoto regionu od konce června o 39 %, oproti 24% růstu všech rozvíjejících se trhů a 17% růstu v rozvinutých ekonomikách.

Náklad ochrany proti neschopnosti splácet vládní dluh v zemích jako Polsko a Maďarsko rovněž prudce poklesl. K jeho růstu došlo naopak v Řecku a Portugalsku. Jedna z nejlikvidnějších měn ve východní Evropě, polský zloty, posílil za uplynulých šest měsíců na měnových trzích oproti euru o 10 %.

Marcus Svedberg, hlavní ekonom v investiční společnosti East Capital, uvedl: „Východní Evropa nemá strukturální dluhový problém. Průměrná velikost vládního dluhu v tomto regionu se pohybuje kolem 40 % HDP v porovnání s 80 % HDP v eurozóně.“ Nicméně analytici upozorňují, že východní Evropa by mohla být poškozena problémy průmyslově vyspělého světa a zpomalením globálního oživení.

V uplynulém týdnu většina akciových trhů poklesla, tažená pádem řeckých dluhopisových trhů a obavami z toho, že se nákaza rozšíří. Nigel Rendell z RBC Capital Markets řekl: „Maďarsko a Lotyšsko ohromily investory svými reformami, ale čeká je ještě dlouhá cesta, než dají své finance do pořádku. Jako všechny rozvíjející se trhy budou v nadcházejících týdnech náchylné na velké výprodeje v případě, že se riziko vládního dluhu rozvinutého světa zvýší. Rozvíjející se trhy nejsou od rozvinutého světa odděleny.“

Zdroj: FT


Váš názor
  •  
    2.2.2010 10:59

    Tak toto je opravdu velké překvapení, že země, které ze své minulosti mají málo dluhů, nízké náklady práce, dobrou polohu a slušnou infrastrukturu budou zajimavější pro investice, než země s některými opačnými problémy. A logické je i to, že jsou závislé na svých kapitálových chlebodárcích, kteří jim dávají práci. Navíc v době, kdy všichni vlatníci kapitálu budou vést boj o přežití a investovat, tak co nejvýhodněji. Je to trochu jako s poplachem v roce 2002, kdy mnoho pseudoanalytiků tvrdilo, že ekonomické problémy Německa na nás dolehnou a ono to naopak vedlo k tomu, že Němci se museli poohlédnout okolo, jestli se nedá někde něco vyrobit levněji a pro nás to byla naopak příležitost . Teď to není rozhodně stejné jako tehdy ale každá krize je pro někoho příležitostí. To, že padne ještě mnoho podniků je nad slunce jasné ale ti co to přežijí se zbaví své konkurence a na nové startovní čáře budou stát silněji aspoň tedy v rámci regionu. Co v Portugalsku, když evropská osa rozvoje budoucnosti je Německo - Rusko? Za socialismu na tom byli Poláci jako Rumuni a Bulhaři. Dnes těží ze své pozice a relativně nízkých dluhů jako nikdo jiný.
    ignác
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data