Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Portugalsko získalo prodejem obligací 990 milionů eur

Portugalsko získalo prodejem obligací 990 milionů eur

10.3.2010 16:47
Autor: ČTK

Lisabon (ČTK) - Portugalsko, které se potýká s finančními potížemi, získalo prodejem obligací 990 milionů eur (25,3 miliardy Kč). Silná poptávka v aukci ukázala, že vládní úsporná opatření zmírnila nedávné obavy finančního trhu, že země nebude schopna splácet své dluhy.

Aukce se uskutečnila dva dny poté, co menšinová socialistická vláda představila úsporný plán, napsala agentura AP. Díky úsporám by se měl rozpočtový deficit země do roku 2013 snížit na 2,8 procenta hrubého domácího produktu z 8,3 procenta HDP očekávaných v letošním roce.

Plán zahrnuje například omezení sociálních dávek a výdajů na zaměstnance ve veřejném sektoru, prodej státního majetku a vyšší daně pro bohaté. Navrhovaná opatření mají zabránit podobné finanční krizi, se kterou se nyní potýká Řecko. Rozpočtová krize v Aténách vyvolala násilné demonstrace, znepokojila Evropskou unii a oslabila euro, jímž platí i Portugalsko.

Portugalský úsporný plán měl přesvědčit finanční trhy, že se země dokáže vypořádat se stoupajícím rozpočtovým deficitem a zadlužením. Státní úřad pro dluhopisy uvedl, že získal celkem nabídky na koupi obligací za 1,58 miliardy eur. Původně chtěl získat prodejem jen 750 milionů, ale díky poptávce se rozhodl, že prodá dluhopisů proti plánu více.

Evropský ekonom londýnské Capital Economics Ben May uvedl, že úroková míra emise 4,17 procenta odpovídá očekávání. Dluhopisy budou splatné v dubnu 2021. Analytik dodal, že potíže Portugalska nejsou tak výrazné jako problémy Řecka. Jednak má Portugalsko nižší dluh a navíc ho nepostihla taková krize důvěry jako Řeky, kteří zřejmě roky falšovali rozpočtové statistiky.

Rozpočtový deficit Portugalska se letos podle plánů vyšplhá až na rekordních 9,3 procenta HDP. Vláda ho chce vrátit pod evropský limit tří procent do roku 2013.

Odhaduje se, že veřejný dluh vzroste letos na 85,4 procenta HDP; loni představoval 76,6 procenta ročního výkonu ekonomiky. Kabinet předpokládá, že dosáhne maxima 90,1 procenta HDP v roce 2012 a pak bude klesat, dodala AP.


Váš názor
  • soc. dávky
    11.3.2010 10:50

    SPRÁVNĚ ! Omezení sociálních dávek- to je to, co potřebuje i ČR jako sůl . Dokud budou mandatorní výdaje jako doteď tak se prohlubování deficitu nezastaví. Ale pozor ! Není dobře snižovat mateřskou, protože na ni stejně dosáhly pouze ty ženy, které min. 9 měsíců předtím pracovaly. Tedy nikoliv chronické pobíračky dávek. Snížením mateřské se ochudily jen ty, co poctivě pracují. A to je hodně hořké a demotivující.
    občan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů