Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mobius: Nesrovnávejme Maďary s Řeckem. Druhé dno nezpůsobí ani jedna ze zemí

Mobius: Nesrovnávejme Maďary s Řeckem. Druhé dno nezpůsobí ani jedna ze zemí

7.6.2010 14:52
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno (16:48) „Nesrovnávejme Maďarsko s Řeckem. Jeho dluhová zátěž je mnohem nižší než u Řecka a akciové trhy země po výprodejích vytvářejí zajímavé nákupní příležitosti,“ uvedl investor Mark Mobius, který skrze fondy Templeton Asset Management nainvestoval na rozvíjejících se trzích 34 miliard dolarů.

Stávající odhad Evropské komise pro letošek hovoří o 4,1% schodku rozpočtu Maďarska v porovnání s průměrem EU na úrovni 7,2 % a Řeckem na 9,3 %. Vládní dluh má dle projekcí EK dosáhnout letos 79 % HDP při porovnání s 80% průměrem zemí EU a 125 % u Řecka. Maďarská vláda dnes reportovala rozpočtový schodek do května. Od počátku roku dosáhl 736,2 mld. HUF, což odpovídá 84,6 % ročního cíle (vloni to za stejné období bylo 61,3 % ročního cíle, schodek dosáhl 4,0 % HDP proti letošnímu plánu 3,8 % HDP). Odhad MF počítal s deficitem do května mírně nižším 719,4 mld. HUF či 82,5 % ročního cíle. Schodek za samotný květen dosáhl 99,2 mld. HUF (více k tématu ZDE).

Podle Mobiuse maďarské komentáře z konce týdne napáchaly mnoho škody a rozzlobily a vyděsily investory o to více, že máme stále jen měkce nakročeno z krize a státní prohlášení musí být mnohem pečlivěji zvážena. Výroky podle Mobiuse přispěly k šíření řeckých obav a strachu z dalšího epicentra v CEE, protože otázka dluhu jako téma vytváří širokou nejistotu na finančních trzích. Podle investora byly nešťastné výroky namířeny zejména směrem k domácí scéně a domácí poptávce. "Byly mířeny jako příprava obyvatel země n arozpočtové škrty, nikoli mezinárodní scéně. Snaží se připravit lidi na horší časy," míní Mobius. Situace kolem Řecka ani kolem Maďarska podle Mobiuse nezpůsobí druhé dno světové ekonomiky.

Z pohledu akciového trhu pro Mobiuse region zůstává atraktivní s řadou investičních příležitostí na trzích Polska, ČR, Rumunska či Bulharska a výprodeje, které do akcií dle názoru Mobiuse započítaly již převážnou část evropské dluhové krize, vytvořily zajímavou příležitost k umístění části investic na tyto „hraniční trhy“. "Zaznamenali jsme poklesy o 20 i více procent a z dlouhodobějšího pohledu jsou vytvořeny výborné nákupní příležitosti," řekl. Index MSCI EM Eastern Europe ze svého letošního maxima ustoupil o 24 procent. Z pohledu jednotlivých sektorů nyní upřednostňuje spotřebitelský sektor a komodity, které podle něho mají před sebou nejpříznivější růstový potenciál.

V dlouhodobém výhledu také věří euru, od kterého čeká růst po opadnutí paniky. „Po tomto období bolesti jej uvidíme růst,“ uvedl. Domnívá se navíc, že ke společné evropské měně by se měly připojit další země.

Výprodeje spojené s dluhovými problémy v Evropě Mobius považuje za přehnané. Proto doporučuje z pohledu jednotlivých skupin aktiv soustředění na akcie a to vedle uvedených příležitostí v CEE také nadále v Asii, jelikož dle jeho názoru tyto trhy nadále budou výkonnostně překonávat vyspělé ekonomiky.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  • udelal dobre:
    7.6.2010 15:25

    "....Mark Mobius, který.... neinvestoval na rozvíjejících se trzích 34 miliard dolarů."
    hm
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data