Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ceny akcií evropských bank již mohou mít započtený scénář

Ceny akcií evropských bank již mohou mít započtený scénář "Ne jestli, ale kdy?"

11.6.2010 13:01
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Ceny akcií evropských bank indikují, že default (krach) Řecka je zřejmě jen otázkou času. Podle analytika Sanford C. Bernstein, Dirka Hoffmanna-Beckinga, investoři již zatlačili ceny finančních titulů tak nízko, že mají již započtenu „erozi“ hodnoty, ke které by došlo při restrukturalizaci řeckého dluhu.

Index evropských bank DJ Euro STOXX 600 Banks ztratil od svých dubnových maxim přibližně 22 % a dostal se tak na nejnižší úroveň od července 2009. Tomuto propadu nezabránil ani bilionový balíček na podporu vysokými deficity ohrožených zemí, který by měl odvrátit default Řecka a pomoci Španělsku, Portugalsku a dalším zemím získat čas na ozdravení veřejných financí a zabránit šíření nákazy rozpočtové krize. Hlavní analytik londýnské pobočky Deutsche Bank, Thomas Mayer, se však domnívá, že břímě řeckého dluhu se může ukázat jako neudržitelné, když zastává názor, že snižování deficitu samo o sobě neřeší problém zadlužení. T. Mayer odhaduje, že řecký dluh vyšplhá ze současného 120% podílu na HDP na 150 % a říká: „Jen málokdo věří, že to Řecko může zvládnout bez restrukturalizace dluhu“.

Evropské banky se obchodují s průměrným ROE na úrovni 9,5 %, což je výrazně pod obvyklými 12,5 %. Toto číslo je obzvláště slabé u francouzských bank, především u společnosti Credit Agricole a Société Générale, u kterých dosahuje ROE pouhých 5,8 % resp. 6,9 %. Société Générale za 1Q uvedla ROE 11,1 %. Hoffmann-Becking k tomu řekl: „Pokud se podíváte na Société Générale nebo Credit Agricole, tak vidíte, že obchodují výrazně pod svou účetní hodnotou, která započítává přibližně 20 až 25% pokles hodnoty majetku. Domnívám se, že to jistě pokrývá primární efekty potenciálního krachu Řecka, Portugalska nebo Irska. To, co ještě nemusí být započteno v ceně, jsou sekundární a terciární efekty“.

Analytik Nomura Holdings, John Peace, odhaduje celkové ztráty při defaultu Řecka na téměř 200 mld. USD. Podle J. Peace by při nejhorším scénáři, restrukturalizaci dluhů Řecka, Španělska, Irska, Itálie a Portugalska, mohly globálně banky ztratit až 900 mld. USD. Podle průzkumu společnosti Bloomberg 73 % analytiků a investorů vidí krach Řecka jako pravděpodobný, 35 % dotázaných vidí jako pravděpodobný krach Portugalska a 25 % u Španělska. Generální ředitel Deutsche Bank, Josef Ackermann, řekl před měsícem, že Řecko zřejmě nedokáže plně splatit svůj dluh, zatímco Itálie a Španělsko jsou dost silné na to, aby svým závazkům dostály.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  • Postřeh
    11.6.2010 15:14

    To se někdo probudil, to je dle mého veřejným tajemstvím již dlouho
    jiprok
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data