Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zátěžové testy: Konec honu na čarodějnice?

Zátěžové testy: Konec honu na čarodějnice?

26.7.2010 15:07
Autor: Redakce, Patria.cz

David Blanchflower, známý ekonom a profesor ekonomie na Dartmouth College, pro Bloomberg uvedl, že výsledky zátěžových testů evropských bank ukazují, že jde o „politický kompromis“. Makroekonomické předpoklady jednotlivých scénářů podle jeho názoru nebyly „moc přísné“, nebylo dostatečně rozlišováno mezi jednotlivými zeměmi, naopak se pro celý region použily stejné předpoklady. Objem zveřejněných informací je také nedostatečný, testy tak nejsou „moc přesvědčivé“. Reakce trhů není podle ekonoma jasná. Výsledky byly zveřejněny v pátek večer, kdy byly evropské trhy již zavřeny. Cílem bylo ukázat, že problémy u bank, které testem neprošly, „se mohou vyřešit během víkendu“.

Jeden z ekonomických prognostiků nejvýše hodnocených agenturou Bloomberg Chris Rupkey, který působí jako hlavní ekonom společnosti Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ, pro Bloomberg uvedl, že mnoho evropských bank již vydalo nové akcie či získalo státní podporu, což pozitivně ovlivňuje výsledky zátěžových testů. V USA jim ale podléhalo celé portfolio aktiv bank, v Evropě šlo jen o jeho část, testy tak nebyly „nijak extra zátěžové“. Ekonom se ale domnívá, že celá diskuse o problémech bankovního sektoru v Evropě je tak trochu „honem na čarodějnice“, investoři jsou zase příliš přísní v tom, jak negativně hodnotí hodnotu jejich aktiv. „Po testech snad dojde k uklidnění situace,“ uvedl Rupkey. Podobně jsou podle něho investoři příliš negativní při hodnocení situace ve Spojených státech, kde se hovoří o druhém poklesu, ale „slabost ekonomiky se „stále ještě nedostavila“. Fed tak „ani nemusí zvažovat další uvolnění ekonomiky“, ale naopak se připravuje na zvyšování sazeb.

Giovanni Carosio, předseda Výboru evropských orgánů bankovního dohledu, pro CNBC uvedl, že přísnost testů by neměla být hodnocena podle toho, kolik bank jimi prošlo, ale podle jejich předpokladů. Ty byly podle něho „extrémně náročné“ a odrážely i možnost druhé recese a pokles HDP ve druhé polovině tohoto roku a na začátku roku 2011. Stejně tak testy odrážejí možnost prudkého nárůstu výnosů vládních dluhopisů, což by představovalo opakování „nedávné těžké situace na trzích a to s mnohem vyšší intenzitou“. V testech se neodrazil možný pokles hodnoty dluhopisů, které budou drženy až do konce doby splatnosti, byly však zveřejněny informace o tom, jaký objem těchto dluhopisů každá banka drží, uvedl Carosio s tím, že „každý si je může přečíst a spočítat si možné ztráty“. Testy ale se ztrátami z těchto aktiv nepočítají, protože by se jim v případě problémů mělo zabránit použitím prostředků z nově vytvořeného evropského fondu, které dosahují 500 miliard eur. Podobně jako Carosio se vyjádřil francouzský ministr financí Christine Lagarde, podle něhož byly testy tvrdší, než tomu bylo v minulosti.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
  • francouzky
    26.7.2010 17:06

    ministr financi se vyjadril: http://blogs.reuters.com/financial-regulatory-forum/files/2009/09/christine-lagarde2.jpg
    Azb
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university