Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moody’s: „AAA“ Velké Británie, Německa, Francie a USA má stabilní vyhlídky do budoucna, Španělsko je jiný případ...

Moody’s: „AAA“ Velké Británie, Německa, Francie a USA má stabilní vyhlídky do budoucna, Španělsko je jiný případ...

17.08.2010 17:23

Francie, Německo, Velká Británie a USA sice čelí budoucím rozpočtovým výzvám, ale zhodnocení možné dynamiky státního dluhu a únosnosti dluhové služby jim poskytuje dobrou pozici pro udržení současného ratingu „AAA“, uvedla agentura Moody's Investors Service ve své pravidelné čtvrtletní zprávě monitorující vývoj v zemích s tímto nejlepším hodnocením státních závazků. Pátá ze země disponující touto známkou – Španělsko – je podle americké ratingové agentury „příkladem sama za sebe“.

Výše zmíněná čtveřice zemí si navzdory potvrzenému výhledu ratingu na stupni „AAA“ od posledního zhodnocení po prvním čtvrtletí mírně pohoršila. Agentura Moody’s dnes uvedla, že „výzvy spojené s fiskálními změnami implikují celkové zkrácení "vzdálenosti od snížení ratingu" u každé z těchto (čtyř) zemí.“ Španělsko je údajně nutno posuzovat odděleně od tohoto čtyřlístku, o čemž svědčí fakt, že rating země je analytiky firmy od konce června prověřován s možností jeho snížení.

Dne 30. června agentura Moody's Investors Service zařadila rating Španělska do tříměsíčního režimu pozorování s negativním výhledem a uvedla: "Pokud na konci pozorování rating Španělsku snížíme, s největší pravděpodobností to bude o jeden, maximálně o dva stupně." Z trojice předních ratingových agentur je Moody's již jedinou, která závazky Španělského království stále hodnotí nejvyšší známkou – Fitch: „AA+“, Standard & Poor's: „AA“. Vyhlídky na růst španělské ekonomiky se však podle poslední zprávy Moody‘s zhoršují, a to jak v krátkodobém, tak v dlouhodobém výhledu. S těžkostmi se podle červnové zprávy agentury bude potýkat rovněž vláda, která má splnit dohodnuté fiskální cíle. Moody's má obavy také z dopadů rostoucích nákladů na obsluhu státního dluhu ve střednědobém výhledu.

K pozici ostatních zemí s nejlépe hodnocenými závazky dnes Alexander Kockerbeck, viceprezident agentury Moody’s, ve zprávě uvedl: „Od vydání poslední čtvrtletní zprávy monitorující země s ratingem „AAA“ debaty ohledně optimálního načasování rozpočtových škrtů v největších evropských ekonomikách s ratingem „AAA“ v podstatě utichly a vlády začaly prosazovat konkrétní opatření pro snižování rozpočtových schodků. Ve Spojených státech je strategie stabilizace dluhu zatím stále v ranných fázích tvorby.“

Výzvy, kterým se nyní musí postavit „velké vlády“ s ratingem „AAA“ se podle Moody’s od posledního reportu také změnily. Zaprvé bude třeba oživit ekonomický růst v době, „kdy makroekonomické a fiskální nástroje v podstatě již nejsou k dispozici,“ soudí agentura a radí přesun k mikroekonomickým nástrojům jako je například rozšíření nabídky práce a související zvýšení výstupu. Zadruhé, bude prý nutné obnovit/udržet přístup k dostupnému financování s pomocí přesvědčivých střednědobých fiskálních programů. Poslední výzvou vzešlou z globální ekonomické krize je zkrácení času, který vlády mají, aby se postavily středně- a dlouhodobým fiskálním úkolů, zvláště těm pramenícím ze stárnutí jejich obyvatelstva. Reformy řešící tyto blížící se problémy jsou podle Moody’s kriticky důležité pro schopnost výše zmiňovaných zemí udržet si současný úvěrový rating.

(Zdroj: Moody's Investors Service, čtk, Bloomberg)


Váš názor
  • Nápad
    17.08.2010 19:41

    Jen mě tak napadlo, jak by asi tento čtyřlístek dopadl, kdyby analytici měli k dispozici jen všechny relativni ukazatele dotčených zemí a k tomu třeba pár afrických a latinskoamerických států. Možná bychom se divili, kde by USA a Británie skončili... I hodně zpozdilému je jasné, že takzvané ratingy zcela ztratily svou věrohodnost a jsou hluboko ve vleku událostí. Stačí si vzpomenout na rating Řecka nebo Irska... USA budou mít nejspíš triple A až do šťastného defaultu, protože z politických důvodů ho jednoduše nejde snížit. Výsledkem bude vznik asijských ratingovek, které budou objektivní a investoři je začnou brát vážně zatímco o Moodys budou za 15 let vědět jen opravdoví znalci.
    Skepik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Autodesk Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Best Buy Co Inc (10/20 Q3, Bef-mkt)
Dell Technologies Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Dollar Tree Inc (10/20 Q3, Bef-mkt)
HP Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
Tiffany & Co (10/20 Q3)
VMware Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
8:00DE - HDP, q/q
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
12:45Medtronic PLC (10/20 Q2)
14:00Analog Devices Inc (10/20 Q4)
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
22:15Gap Inc/The (10/20 Q3)