Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moody’s: „AAA“ Velké Británie, Německa, Francie a USA má stabilní vyhlídky do budoucna, Španělsko je jiný případ...

Moody’s: „AAA“ Velké Británie, Německa, Francie a USA má stabilní vyhlídky do budoucna, Španělsko je jiný případ...

17.8.2010 17:23

Francie, Německo, Velká Británie a USA sice čelí budoucím rozpočtovým výzvám, ale zhodnocení možné dynamiky státního dluhu a únosnosti dluhové služby jim poskytuje dobrou pozici pro udržení současného ratingu „AAA“, uvedla agentura Moody's Investors Service ve své pravidelné čtvrtletní zprávě monitorující vývoj v zemích s tímto nejlepším hodnocením státních závazků. Pátá ze země disponující touto známkou – Španělsko – je podle americké ratingové agentury „příkladem sama za sebe“.

Výše zmíněná čtveřice zemí si navzdory potvrzenému výhledu ratingu na stupni „AAA“ od posledního zhodnocení po prvním čtvrtletí mírně pohoršila. Agentura Moody’s dnes uvedla, že „výzvy spojené s fiskálními změnami implikují celkové zkrácení "vzdálenosti od snížení ratingu" u každé z těchto (čtyř) zemí.“ Španělsko je údajně nutno posuzovat odděleně od tohoto čtyřlístku, o čemž svědčí fakt, že rating země je analytiky firmy od konce června prověřován s možností jeho snížení.

Dne 30. června agentura Moody's Investors Service zařadila rating Španělska do tříměsíčního režimu pozorování s negativním výhledem a uvedla: "Pokud na konci pozorování rating Španělsku snížíme, s největší pravděpodobností to bude o jeden, maximálně o dva stupně." Z trojice předních ratingových agentur je Moody's již jedinou, která závazky Španělského království stále hodnotí nejvyšší známkou – Fitch: „AA+“, Standard & Poor's: „AA“. Vyhlídky na růst španělské ekonomiky se však podle poslední zprávy Moody‘s zhoršují, a to jak v krátkodobém, tak v dlouhodobém výhledu. S těžkostmi se podle červnové zprávy agentury bude potýkat rovněž vláda, která má splnit dohodnuté fiskální cíle. Moody's má obavy také z dopadů rostoucích nákladů na obsluhu státního dluhu ve střednědobém výhledu.

K pozici ostatních zemí s nejlépe hodnocenými závazky dnes Alexander Kockerbeck, viceprezident agentury Moody’s, ve zprávě uvedl: „Od vydání poslední čtvrtletní zprávy monitorující země s ratingem „AAA“ debaty ohledně optimálního načasování rozpočtových škrtů v největších evropských ekonomikách s ratingem „AAA“ v podstatě utichly a vlády začaly prosazovat konkrétní opatření pro snižování rozpočtových schodků. Ve Spojených státech je strategie stabilizace dluhu zatím stále v ranných fázích tvorby.“

Výzvy, kterým se nyní musí postavit „velké vlády“ s ratingem „AAA“ se podle Moody’s od posledního reportu také změnily. Zaprvé bude třeba oživit ekonomický růst v době, „kdy makroekonomické a fiskální nástroje v podstatě již nejsou k dispozici,“ soudí agentura a radí přesun k mikroekonomickým nástrojům jako je například rozšíření nabídky práce a související zvýšení výstupu. Zadruhé, bude prý nutné obnovit/udržet přístup k dostupnému financování s pomocí přesvědčivých střednědobých fiskálních programů. Poslední výzvou vzešlou z globální ekonomické krize je zkrácení času, který vlády mají, aby se postavily středně- a dlouhodobým fiskálním úkolů, zvláště těm pramenícím ze stárnutí jejich obyvatelstva. Reformy řešící tyto blížící se problémy jsou podle Moody’s kriticky důležité pro schopnost výše zmiňovaných zemí udržet si současný úvěrový rating.

(Zdroj: Moody's Investors Service, čtk, Bloomberg)


Váš názor
  • Nápad
    17.8.2010 19:41

    Jen mě tak napadlo, jak by asi tento čtyřlístek dopadl, kdyby analytici měli k dispozici jen všechny relativni ukazatele dotčených zemí a k tomu třeba pár afrických a latinskoamerických států. Možná bychom se divili, kde by USA a Británie skončili... I hodně zpozdilému je jasné, že takzvané ratingy zcela ztratily svou věrohodnost a jsou hluboko ve vleku událostí. Stačí si vzpomenout na rating Řecka nebo Irska... USA budou mít nejspíš triple A až do šťastného defaultu, protože z politických důvodů ho jednoduše nejde snížit. Výsledkem bude vznik asijských ratingovek, které budou objektivní a investoři je začnou brát vážně zatímco o Moodys budou za 15 let vědět jen opravdoví znalci.
    Skepik
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data