Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Strauss-Kahn: Současné tempo ekonomického růstu pracovní místa nevytvoří, pořád nejsme

Strauss-Kahn: Současné tempo ekonomického růstu pracovní místa nevytvoří, pořád nejsme "v bezpečí"

13.09.2010 17:04

Globální ekonomika zřejmě nebude v nadcházejících letech vytvářet mnoho pracovních míst, uvedl šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn a označil Evropu za nejrizikovější region. „Opětovný růst nestačí, je třeba růstu spojeného se vznikem pracovních míst. To nejhorší, co teď lze udělat, je věřit, že už jsme v bezpečí. To zdaleka nejsme,“ řekl Strauss-Kahn.

Hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard v minulém týdnu varoval, že vysoká nezaměstnanost ve Spojených státech, Evropě i dalších regionech pravděpodobně potrvá několik měsíců. V důsledku nižšího než očekávaného růstu doporučila i organizace OECD politickým špičkám pokračovat ve fiskálních stimulech. Oživení „nepřichází tak rychle a tak silně, jak jsme předpokládali, jde o zotavení s určitou dávkou nejistoty,“ prohlásil Strauss-Kahn před dnešní konferencí s Mezinárodní organizací práce. „Úkolem již není jen podpořit růst, ale především nastavit takový růst, který by pomohl vytvořit miliony pracovních pozic, které potřebujeme.“ Ohledně USA panuje větší nejistota, nicméně částí světa s největším rizikem vleklého pomalého růstu je Evropa, kde je slabší vazba mezi ekonomickým růstem a pracovním trhem, dvouprocentní tempo růstu proto nemusí stačit ke znovuobnovení poptávky na trhu práce, dodal Strauss-Kahn.

MMF konstatoval, že trhy práce jsou ve velmi špatném stavu a stále více lidí není schopno delší dobu sehnat zaměstnání. "Lidské a společenské náklady nezaměstnanosti jsou mnohem dalekosáhlejší, než bezprostřední dočasná ztráta příjmu." Podle Blancharda se proto zvýšený dluh vytvářený fiskální stimulací vyplatí, pokud přispěje ke snižování dlouhodobé nezaměstnanosti. "Jestliže fiskální stimulace pomáhá snížit nezaměstnanost a zabrání tím zvýšené strukturální nezaměstnanosti, může se vyplatit, protože povede jen k malému nárůstu dluhu ve srovnání s alternativou nicnedělání," řekl Blanchard.

MMF přesto vidí jen malé riziko další recese. Pokud by k ní přece jen došlo, hlavní obranou by měly být kroky monetární politiky, podpořené několika výjimečnými opatřeními, ke kterým během posledních dvou let přistoupily centrální banky, uvedl šéf MMF. Fond vydá v říjnu nový výhled globálního růstu. Podle Strauss-Kahna je vývoj nejsilnější ve většině asijských zemí, jejichž ekonomiky zrychlují tempem 6 až 8 procent, dále pak v jihoamerických ekonomikách včetně Peru a Chile a afrických zemích.

K řešení nezaměstnanosti formou prudkého zvýšení deficitu šly Spojené státy, které tak dosáhly jednoho z největších fiskálních stimulů na světě, když výrazně prodloužily podporu v nezaměstnanosti. Profesor Harvardovy univerzity Robert Barro ale minulý měsíc upozornil, že podíl dlouhodobě nezaměstnaných v USA se v letos v červnu dostal na bezprecedentních 46 procent proti dosavadnímu poválečnému maximu 25 procent. Za hlavní příčinu Barro označil to, že vláda a Kongres podpořily nezaměstnanost zvýšením nároku na podporu až na 99 týdnů z běžných 26 týdnů.

(Zdroj: Bloomberg, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba