Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EK navrhla regulaci OTC derivátů a naked short sellingu akcií a vládních dluhopisů, chce ji do dvou let

EK navrhla regulaci OTC derivátů a naked short sellingu akcií a vládních dluhopisů, chce ji do dvou let

15.09.2010 14:58
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Na takzvané prázdné prodeje akcií, vládních dluhopisů a s nimi spojených instrumentů a také celkově na oblast derivátů chce během roku 2012 uvalit regulaci Evropská komise. Počítá s tím legislativní návrh, který přestavil eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Michel Barier. „Žádný finanční trh si nemůže dovolit zůstat na území divokého západu. OTC deriváty mají obrovský dopad na reálnou ekonomiku, od hypoték po výši cen potravin," řekl dnes novinářům Barnier.

Obchodníci na stávajících mimoburzovních (OTC) trzích budou zřejmě muset od konce roku 2012 povinně hlásit uskutečněné obchody. Zatímco tyto obchody regulaci a ohlašovací povinnosti dosud nepodléhaly, nově budou muset být hlášeny ve speciálních datových centrech. K těm budou mít přístup regulační úřady jednotlivých členských zemí EU. Do kontraktů mezi oběma stranami budou muset navíc vstoupit takzvané CCP (Central Counterparties), což jsou soukromé firmy, které mají ochránit účastníky obchodu před nadměrnými riziky. Evropská komise si o nich slibuje, že „pomohou zabránit situaci, kdy krach jedné ze stran celého obchodu povede ke krachu druhé strany“.

OTC kontrakty, uzavírané například mezi bankami a firmami, které se zajišťují proti nežádoucímu pohybu na úrokových sazbách, měnových kurzech, komoditách či dalších aktivech, tvoří zhruba z 90 % na celkovém ročním obchodním objemu derivátových transakcí. Jejich objem v prosinci roku 2009 činil kolem 500 bilionů dolarů (OTC obchody).

Vedle mimoburzovních derivátů chce Evropská komise omezit naked short selling akcií a vládních dluhopisů členských zemí EU. „Za normální situace na trhu napomáhá krátký prodej likviditě trhu a přispívá k účinnému stanovování cen. Ale v případě obtíží a nervozity trhu mohou spekulativní krátké prodeje prohloubit propad cenm trhy vykolejit od normálního vývoje zvýšit systémové riziko,“ uvedl Barnier. Návrh EK počítá s požadavkem, aby investor před vstupem do pozice měl dluhopisy či akcie vypůjčené či na ně měl uzavřenu dohodu o půjčení nebo zajištění přes třetí stranu tak, aby byly k dispozici do 4 dnů po ukončení transakce. V případě nedodržení této povinnosti by obchodníkovi hrozila pokuta či zákaz short sellingu. Návrh EK také počítá s tím, že krátké transakce budou viditelně označovány v burzovních systémech tak, aby byly pod dohledem regulátorů. EK si od požadavku slibuje dohled především nad vládními dluhopisy. Návrh omezení short sellingu počítá také s tím, že obchodník by musel oznamovat každou krátkou pozici překračující 0,2 % vydaného kapitálu regulátorovi a hlásit veškeré pozice překračující 0,5 % zbytku trhu. Regulátorům má být dána pravomoc dočasně zavést zákaz short sellingu a obchodů s CDS kontakty. „Veřejné vykazování od takto nízkých úrovní nás velmi zneklidňuje. Fakticky to povede k významné redukci short sellingu,“ uvedl šéf International Securities Lending Association Kevin McNulty. „Tyto oblasti jsou dalšímu klíčovými body v regulatorním tlaku, kterému banky aktuálně čelí a je třeba s nimi zacházet velmi opatrně a to jak jednotlivě, tak u celku,“ uvedl šéf Evropské federace bank Guido Ravoet.

Omezení short sellingu v případě úspěchu tohoto návrhu přivede pravidla celé Evropské unie blíže postoji Německa a Francie. Německá vláda a regulátor BaFin již v květnu zakázaly prázdné prodeje na vládní dluhopisy a vybrané klíčové akcie. Omezení naked short sellingu na vybrané akcie, zejména bank a pojišťoven, platí také v Rakousku.

Ve Spojených státech byl návrh na zákaz naked short sellingu odmítnut v loňském roce regulátorem a Kongresem. Ministr financí Geithner jej označil na nepřínosný, Kongres uvedl, že plošný zákaz by byl „kontraproduktivní a znepokojující“. Stávající návrh EK je však interpretován jako v souladu s obsahem americké regulace OTC derivátů takzvanou „Frank-Dodd reformou. Evropská regulace short sellingu, v případě že bude národními vládami a Evropským parlamentem přijata, má vstoupit v platnost od počátku července 2012, regulace OTC derivátu pak od konce roku 2012.

(Zdroj: Bloomberg, WSJ, CNBC, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2025
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Guvernér Michl představí novou prognózu
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba