Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Greenspan: Stimuly ekonomiku povzbudily méně, než kdokoli čekal. Nízké investice vůči úsporám značí nedůvěru

Greenspan: Stimuly ekonomiku povzbudily méně, než kdokoli čekal. Nízké investice vůči úsporám značí nedůvěru

15.9.2010 18:17
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Před slabým efektem amerických fiskálních stimulů, které za sebou zanechaly bobtnající americký dluh a potřebou jej okamžitě řešit i za cenu jiných škod varoval bývalý šéf Fedu Alan Greenspan. Jen malý přínos oživení měly podle něj dosavadní vládní výdaje v rámci stimulačních balíků směřujících do ekonomiky a finančního sektoru. „Neříkám, že nezapůsobily, ale říkám, že jejich přínos je mnohem menší, než kdokoli očekával,“ uvedl Greenspan. Přes malou efektivitu podle bývalé ikony americké měnové politiky za stimulačními programy zůstal astronomicky rostoucí deficit a rozsáhlé zásahy státu do ekonomiky. „Nyní musíme hledat cesty, jak tento vliv zpětně umírnit a umožnit ekonomice ozdravení,“ uvedl. Prezident Obama v minulém týdnu navrhl další stimulační balík v rozsahu 180 miliard dolarů na podporu ekonomiky cestou daňových úspor pro podnikatele a výdajů do budování infrastruktury v podobě silnic, železnic či letišť.

Za znepokojivou Greenspan označil především nízkou úroveň investic vůči úsporám, která podle něho vypovídá o nedůvěře v ekonomiku. „Velmi vysoká úroveň deficitu kapitálové investice vytlačuje. Musíme ji uzavřít co nejdříve. Máme mnohem méně času, než si myslíme,“ uvedl bývalý šéf Fedu. Jako jednu z cest k tomu navrhuje neprodloužení daňových výhod, které byly schváleny za vlády prezidenta Bushe (a které on sám s prezidentem podpořil). Jeho názor je v kontrastu se snahou republikánů úlevy dále rozšířit a snahou administrativy stávajícího prezidenta Obamy zachovat je pro jednotlivce s ročním příjmem pod 200 tis. USD a páry s ročními příjmy pod 250 tisíc dolarů. Dnes Greenspan připouští, že si v době souhlasu s nimi nemyslel, že daňové úlevy se projeví do amerického deficitu.

Greenspan uvedl, že o potřebě snížit bobtnající americký deficit v co nejkratším horizontu je přesvědčen tak pevně, že by volil okamžité zvýšení daní, což je podle něho něco, co by si jen stěží dovedl představil a zdůvodnit v minulé dekádě. „Daňové úlevy nemůžeme financovat z vypůjčených peněz,“ uvedl Greenspan. „Ohledně deficitu nemůžeme čekat, máme jen volbu špatnou a ještě horší,“ uvedl.

Za vážný problém americké ekonomiky označil dále to, že stimulace nedokázaly zmírnit nedůvěru v podnikatelském sektoru, provázenou vysokým podílem zadržované hotovosti a podnikovými investicemi, které nesměřují do budoucí expanze (například do lepšího softwaru místo modernizace provozů a budování nových továren). Tuto nedůvěru je podle Greenspana potřeba překonat co nejdříve. „Další odkládání fiskální konsolidace se zdůvodněním vyčkávání na silnější oživení ekonomiky tvrdě dopadne do dalšího prohlubování deficitu a do psychiky obyvatel a investorů,“ uvedl Greenspan.

Zničující pro ekonomiku je podle Greenspana stále nefunkční finanční systém. „Naše finanční instituce jsou stále částečně vyřazeny ze svých funkcí a budou, dokud nebude dosažena zdravá kapitálová úroveň v sektoru. V této souvislosti vítám pravidla, která byla o víkendu navržena v rámci Basel III. Jdou správným směrem,“ uvedl Greenspan.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, Fortune, Forbes)


Váš názor
 • konečně ...
  16.9.2010 10:45

  Tak konečně to přiznal, že cesta "bezhlavého" snižování daní nevede k cíli. Měli by to pochopit i někteří politikove u nás.
  miki1
 •  
  16.9.2010 8:59

  Dávám americkému socialismu a dream-greenspanismu rok... maximálně dva.
  majitel
 • Mr. Greenspan a jeho tajuplný vzorec
  15.9.2010 22:21

  "jejich přínos je mnohem menší, než kdokoli očekával" What? Snad si ten pán dělá jen legraci?! Hoši, hoši, nebuďte tak zahleděný sami do sebe a přečtěte si obšas nějakého "rakušana", předešli byste nejednomu překvapení...:)
  First Knight
  • Re: Mr. Greenspan a jeho tajuplný vzorec
   16.9.2010 4:10

   tihle hosi se kaji pred celym svetem az kdyz jsou takrka na smrtelnem lozi. zda se mi to jejich toceni kormidlem nazoru na posledni chvili ponekud tragikomicke.
   Azb
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data